Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

person Ania list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Szacuje się, że ponad 12% wszystkich dzieci cierpi na zaparcia. Nie jesteś więc w tej sytuacji osamotniona jako rodzic. Problem z wypróżnianiem u noworodka jest dość powszechny i zazwyczaj nie powinien być powodem do paniki. Poznaj skuteczne, domowe metody na poradzenie sobie z tą okresową dolegliwością występującą u niemowląt. Zobacz, jak pomóc maluszkowi w bezpieczny sposób.  

Zaparcia u niemowląt – kiedy występują?

Niemowlęta przychodzą na świat z nie do końca dojrzałym układem pokarmowym. Stąd też problem zaparć nie powinien spędzać snu z powiek rodzicom, gdyż dotyka bardzo wiele dzieci. Zazwyczaj dolegliwość ta ma charakter okresowy i samoczynnie mija wraz z rozwojem jelit pociechy. Zaparcia u niemowlaka karmionego piersią to domena tych pociech, u których następuje zmiana formy żywienia z pokarmu naturalnego na mleko modyfikowane. Problem ten może się również powtarzać w przypadku rozszerzania diety maluszka. 

IV kryteria rzymskie – sposób identyfikacji problemu

IV kryteria rzymskie są formą rozpoznania objawów zaparć. Aby można było o nim mówić, u danego niemowlęcia muszą wystąpić przynajmniej dwa spośród niżej wymienionych: trudności i ból związany z wypróżnieniem, oddawanie stolca o częstotliwości 2 tygodniowo lub rzadziej, duże ilości mas kałowych przy pojedynczym wypróżnieniu. Wśród częstych objawów towarzyszących zaparciom znajduje się uczucie bólu brzucha, jego wzdęcie, brak apetytu i rozdrażnienie. Bywają i takie sytuacje, że wraz ze stolcem pojawi się nieduża ilość świeżej krwi, świadczącej o problemach z parciem i wypróżnieniem. 

Zaparcia u dzieci – przyczyny 

Niemowlę, tuż po przyjściu na świat, ma układ pokarmowy przystosowany do spożywania mleka matki. Stąd też u pociech karmionych piersią problem zaparć niemal nie występuje. Natomiast jest dość powszechny u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Dolegliwości związane z trudnością w wypróżnieniu mogą pojawić się przy przechodzeniu z mleka na pokarmy bardziej stałe, takie jak kaszki czy zupki. Niedojrzały układ pokarmowy pociechy może początkowo nie radzić sobie zbyt dobrze z ich przyswajaniem. 

Choroby związane z powstawaniem zaparć u najmłodszych

U podłoża zaparć, rzadko, ale jednak, mogą również leżeć przyczyny związane z konkretnymi chorobami. Jedną z nich jest dyschezja niemowlęca. Jest ona związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni w czasie defekacji, co jednak nie wymaga leczenia. Z czasem organizm dziecka uczy się wypróżniać prawidłowo. Dyschezja niemowlęca występuje u dzieci poniżej 9. miesiąca życia. Do poważniejszych przyczyn zaparć zalicza się chorobę Hirschsprunga, która przejawia się późnym pojawieniem się smółki. Źródłem problemu jest nieprawidłowa budowa jelita grubego, co prowadzi do komplikacji w pracy jelit, a nawet do ich niedrożności. Chorobę należy leczyć. U źródeł problemu z zaparciami mogą leżeć także wrodzone wady anatomiczne odbytu, jak również alergie pokarmowe, nieprawidłowa praca tarczycy czy mukowiscydoza.

Domowe sposoby na zaparcia u dzieci 

Zastosowanie danego sposobu powinno być skorelowane z wiekiem, w jakim jest niemowlę oraz z rodzajem przyjmowanego pokarmu. Ważna jest eliminacja produktów, które mogą być źródłem garbników i utrudniać oddanie stolca. Zalicza się do nich biały ryż, ziemniaki, produkty mączne oraz gotowana marchew. Wskazane w przypadku problemów z zaparciami jest podawaniem maluszkowi diety bogatej w błonnik pokarmowy. Odpowiednie będą również suszone śliwki i morele, jak również świeże jabłko, gruszka, płatki owsiane czy kasza gryczana. 

Czopki glicerynowe – wsparcie w problemie maluszka

W przypadku gdy rodzice zauważyli, że dziecko nie wypróżnia się od kilku dni (co najmniej trzech) zasadne może się okazać zastosowanie czopków glicerynowych. Ich działanie jest proste: w wyniku ciepła rozpuszczają się, wspierając odcinek jelita grubego w defekacji. Po kilku godzinach od zastosowania czopka dziecko powinno się wypróżnić i odczuć ulgę. Wybierając produkt, warto zawsze kierować się tym, aby był on przeznaczony dla dzieci – ich wielkość jest odpowiednio mniejsza. Wsparciem w poradzeniu sobie z problemem w domowych warunkach może być też zwiększenie częstotliwości podawanych płynów. Powinny być niesłodzone. Na liście wskazanych znajduje się woda, zupa czy herbatka owocowa. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło