Długie karmienie piersią. 3-latek pije mleko mamy!

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Długie karmienie piersią. 3-latek pije mleko mamy!

Kobiety karmią piersią, ale najczęściej robią to krótko. Jak wynika z danych WHO, karmienie piersią rozpoczyna po urodzeniu dziecka 97% świeżo upieczonych mam. Po 2 miesiącach porzuca karmienie w ten sposób 43,5%, a po 4 miesiącach 28,9%. Po 6 miesiącach decyduje się na odstawienie 4% mam, a więc dłużej karmi zaledwie 20%. Są matki, które karmią nawet do 3. czy 4. roku życia. Czy jest w tym coś złego? A może właśnie w ten sposób robią one dla swoich maluchów dużo dobrego? 

Ile można karmić piersią? 

Nie ma górnej granicy wiekowej karmienia piersią. To kwestia indywidualna każdej kobiety, szczególnie, że obecnie mamy dostęp do mleka modyfikowanego w wielu wariantach, na które matki decydują się czasem nawet od samego urodzenia. WHO wyraźnie jednak zaznacza, że zaleca się wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. W kolejnych miesiącach pokarm matki uzupełnia się stopniowo innymi produktami. Eksperci dodają, że karmienie piersią najlepiej kontynuować do 2. roku życia. Nie ma jednak ogólnych przeciwwskazań, aby potem ten rytuał kontynuować. 

Karmienie piersią trwa więc tak długo, jak potrzebuje tego dziecko i matka. Nie powinno to podlegać krytyce, tym bardziej, że mleko matki jest uważane za najlepsze źródło pokarmu dla maluszka, a także „dojrzewa” wraz z dorastaniem dziecka. Zatem nawet na późniejszych etapach rozwoju dostarcza mu cennych wartości odżywczych, chociaż nie jest już traktowane jako główne źródło pożywienia. 

Czy warto karmić piersią tak długo?

Według przeprowadzonych badań dziecko potrzebuje minimum 2,5 roku karmienia piersią, aby osiągnąć największe korzyści fizyczne, emocjonalne i rozwojowe. Jest wtedy szansa na stworzenie bardzo solidnych fundamentów odporności dziecka i mniejsze ryzyko, że trzeba będzie braki rekompensować antybiotykami. 

Poza tym laktacja funkcjonuje w bardzo ciekawy sposób – mleko matki dostosowuje się pod względem wartościowym do potrzeb dziecka. 2-latek otrzymuje więc pod względem wartościowym inne mleko niż noworodek. Mleko matki jest też „naturalną ochroną” przed infekcjami. Karmienie piersią między 12 a 36 miesiącem aż dwukrotnie obniża ryzyko śmierci spowodowanej chorobami układu oddechowego w porównaniu do dzieci, które w tym czasie karmione są mlekiem modyfikowanym.

To, co jest też niezwykle istotne, karmienie piersią przyczynia się do budowania wspaniałej więzi z matką. Ten czas sam na sam bardzo uspokaja malucha i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Istnieją przekonania, że długie karmienie piersią uzależnia dziecko od matki. Jest jednak zupełnie inaczej, sprzyja to zrównoważonemu rozwojowi emocjonalnemu. Obserwuje się również, że dzieci długo karmione piersią łatwiej nawiązują kontakty i są pewne siebie. 

Na pewno odpowiedź na pytanie, czy warto karmić piersią tak długo, jest jedna – tak, warto. Ale nie jest to żaden przymus, a świadoma decyzja matki. 

Kiedy jest ten moment, aby zrezygnować z karmienia piersią? 

To pytanie, na które powinna sobie odpowiedzieć każda mama, która karmi dziecko piersią. Przede wszystkim nie powinno wiązać się to z poczuciem przymusu dla matki. Nie może być ona pod presją, jak również nie powinna długo karmić piersią wbrew sobie. Widok 3-latka karmionego piersią nie dla wszystkim jest oczywisty. Nie każda kobieta czuje się też komfortowo, karmiąc piersią przedszkolaka, szczególnie w miejscu publicznym. Wiele kobiet zaczyna czuć się z tym po prostu źle. I to właśnie jest ten moment, kiedy karmienie piersią powinno się zakończyć. Pamiętaj, szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko i czas karmienia piersią nie jest wyznacznikiem tego, jak dobrą matką jesteś, ponieważ dla swojego dziecka jesteś tą najlepszą. 

Karmisz 3-latka piersią i dobrze Ci z tym? Czujesz na sobie wzrok przechodniów, kiedy siedzisz na ławce w parku i karmisz swoje dziecko? Twoi znajomi nie rozumieją, jak można tak długo to robić? Nikt nie ma prawa Cię krytykować i umoralniać. Karmisz piersią przedszkolaka i tym samym robisz dla niego dużo dobrego. Lubisz ten czas sam na sam. Po prostu ciesz się tym!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło