Co to jest bank mleka kobiecego?

person Ania list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Co to jest bank mleka kobiecego?

Dzieci, które z różnych przyczyn nie są karmione piersią, mają dostarczany pokarm w inny sposób. Może być to np. mleko matki z butelki, mleko modyfikowane lub pokarm z banku mleka kobiecego. Fundacja mleka kobiecego działa już od roku 2007. Każdego roku dostarcza dla niemowląt tysiące litrów mleka, które pochodzą od mam karmiących, mających nadmiar wyprodukowanego pokarmu. To przykład pięknej współpracy, która w wyjątkowy sposób pokazuje, że w przyrodzie nic nie ginie, a przynajmniej ginąć nie musi. 

Wyjątkowe mleko matki 

W Polsce ponad 80% kobiet deklaruje, że chce karmić piersią, z czego 60% karmi maluszka w ten sposób tylko przez pierwsze 6 miesięcy. To stosunkowo dobre statystyki, jednak wiele z tych młodych mam nie może zrealizować swoich planów. Z różnych względów muszą zrezygnować z karmienia piersią swojego maluszka – brak pokarmu, niedostatecznie wartościowe mleko czy też kłopoty z samym karmieniem piersią. Co jest jednak takiego wyjątkowego w mleku matki, że kobiety chcą je podawać swojemu dziecku? 

Mleko matki to idealna kompozycja białka, tłuszczów i węglowodanów. Jest też bogate w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju maluszka. Skład mleka zmienia się w zależności od etapu laktacji, innych proporcji składników odżywczych potrzebuje noworodek, a zupełnie innych półroczne dziecko. 

W jelitach dzieci, które są karmione piersią, znajdują się bakterie z rodzaju Bifidobacterium. Ich niedobór może powodować upośledzenie układu odpornościowego. Pokarm matki ma też pozytywny wpływ na mikrobiotę jelitową maluszka, co oznacza, że chroni go przed infekcjami i chorobami bakteryjnymi. 

Niestety, nie zawsze karmienie piersią jest możliwe. Wtedy możesz zdecydować się na mleko modyfikowane lub pokarm z banku mleka. Dlaczego warto jest rozważyć drugą opcję? 

Bank mleka szansą dla maluszków na wartościowy pokarm 

Bank mleka należy do fundacji mleka kobiecego. Jest to placówka pozyskująca od mam karmiących mleko i przekazująca je tym kobietom, które nie mogą karmić swojego maluszka piersią, ale chcą dostarczać mu najbardziej wartościowy pokarm. W Polsce jest 16 banków mleka (informacja na dzień 27.11.22). To profesjonalne laboratoria, które współpracują też z oddziałami noworodkowymi i wspierają często długotrwałe leczenie szpitalne noworodków. 

Do banku mleka pokarm dostarczają Honorowe Dawczynie, a więc kobiety, które dobrowolnie decydują się na przekazanie swojego mleka dla innych matek i ich dzieci. Jak podkreślają przedstawiciele WHO i UNICEF, „Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego banku mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt”

Jak oddać mleko do banku? 

Karmisz swoje dziecko piersią, ale masz na tyle dużo pokarmu, że mogłabyś wykarmić jeszcze jednego maluszka? Możesz więc pomóc innej mamie, dostarczając jej najbardziej wartościowego mleka dla dziecka. Przekaż swój pokarm do banku mleka kobiecego. Jak to zrobić? Czy Twoje mleko w ogóle spełnia restrykcyjne wymogi fundacji mleka kobiecego?

  • Kobieta oddaje pokarm do banku mleka honorowo, a więc nie otrzymuje za nie zapłaty. 
  • Musi być to zdrowa matka karmiąca, która w okresie laktacji decyduje się na przekazanie swojego mleka na rzecz innych kobiet i ich dzieci. 
  • Każda kobieta decydująca się na oddanie pokarmu do banku mleka, musi przejść szczegółowy wywiad i wykonać określone badania. We wstępnym wywiadzie pytana jest o swój tryb życia, ewentualne przebyte infekcje i ogólne samopoczucie. Zostaje skierowana na badania w kierunku zapalenia wątroby typu B i C, HIV i kiły. 
  • W trakcie współpracy z bankiem mleka kobiecego matka karmiąca musi też stosować się do kilku zasad. Nie może palić papierosów, pić alkoholu oraz dużej ilości napojów bogatych w kofeinę, zażywać narkotyków i przyjmować wskazanych leków. 
  • W celu oddania pokarmu do banku mleka trzeba skontaktować się z najbliższą placówką. Listę ich znajdziesz tutaj

Jeśli karmisz piersią i zgromadziłaś nadmiar mleka w zamrażarce, a nie jesteś Honorową Dawczynią, Twoje mleko nie może zostać przekazane dla innego dziecka. Wynika to z braku przeprowadzonej wcześniej procedury dokładnego przebadania pokarmu. Jednak możesz takie mleko przekazać do banku, posłuży ono do przeprowadzania badań naukowych. Dzięki temu też zostanie dobrze spożytkowane.  

Bank mleka to wyjątkowa placówka, w której obowiązuje najcenniejsza waluta – zdrowie, a nawet życie małego człowieka. Jeśli nie możesz z pewnych przyczyn karmić swojego maluszka swoim mlekiem, masz możliwość skorzystania z pokarmu innej kobiety. Jeśli zaś masz pokarmu za dużo, nie pozwól, aby się zmarnowało, są maluszki, które go potrzebują. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło