Co na katar u niemowlaka? Ile trwa i jakie są jego przyczyny?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Co na katar u niemowlaka? Ile trwa i jakie są jego przyczyny?

Katar to nieprzyjemna dolegliwość, która skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie dorosłym, a co dopiero dzieciom. U niemowlaków, razem z katarem pojawia się rozdrażnienie. Maluch grymasi podczas karmienia, trudno go uspokoić i utulić do snu. Co jest najlepsze na katar u niemowlaka? Jak można pomóc dziecku, by mogło znowu swobodnie oddychać?

Katar u niemowlaka – skąd się bierze?

Przyczyny kataru u niemowlaków mogą być różne. Trzy, które pojawiają się najczęściej to:

  • infekcje wirusowe

Infekcje wirusowe to najczęstszy powód pojawienia się kataru u niemowlaków. Chodzi tu, przede wszystkim, o rinowirusy, które są przenoszone drogą kropelkową. Wystarczy, że jeden z domowników będzie przeziębiony, a maleństwo, podatne na tego rodzaju infekcje, złapie od niego wirusa.

  • zanieczyszczone powietrze

Katar spowodowany zanieczyszczonym powietrzem dotyka dzieci, przede wszystkim, zimą i dotyczy malców, które są narażone na kontakt ze smogiem.

  • alergia

U dzieci do 3. roku życia, częściej od alergii wziewnych są spotykane alergie pokarmowe, jednak te pierwsze również mogą się pojawić u niemowlaków.

Katar u niemowlaka może być również skutkiem ząbkowania, stosowania określonych leków, a czasem też zaburzeń hormonalnych.

Pamiętaj!
Częsty katar u dziecka warto skonsultować z laryngologiem, który dokładnie zbada uszy i migdałki malca. W wielu przypadkach, powodem nawracającego kataru jest przerost migdałka.

Co oznacza zielony katar u dziecka?

Czy zielony katar u dziecka powinien być powodem do niepokoju? Niekoniecznie. Najczęściej to po prostu objaw przeziębienia lub infekcji wirusowej. W tym przypadku, katarowi zwykle towarzyszą też inne objawy: podwyższona temperatura, kaszel, ból głowy. Warto dać szansę organizmowi na samodzielne zwalczenie infekcji. Katar powinien ustąpić po kilku dniach. Jednak jeśli tak się nie stanie, należy udać się do lekarza.

Co jest najlepsze na katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka powinien ustąpić samoistnie, po kilku dniach. Cały proces można jednak przyspieszyć, jednocześnie łagodząc nieprzyjemne dolegliwości. Co może pomóc na katar u niemowlaka?

  • Zadbaj o jakość i temperaturę powietrza w pokoju

W szybkim uporaniu się z katarem, pomoże odpowiednia jakość i temperatura powietrza w pokoju dziecka. Optymalna temperatura, w jakiej powinien przebywać niemowlak to 21ºC. Przynajmniej raz, a najlepiej kilka razy dziennie, należy wietrzyć pokój (w tym czasie dziecko trzeba zabrać do innego pokoju). Czasem powietrze jest przesuszone, szczególnie zimą, co również utrudnia oddychanie. Wtedy przyda się nawilżacz powietrza lub rozłożone na grzejnikach mokre ręczniki. 

  • Zabierz dziecko na spacer

Jeśli dziecko nie ma kataru alergicznego, zabierz je na spacer. To rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w chłodniejszych miesiącach – chłodnym i wilgotnym powietrzem maluchowi będzie oddychało się dużo lepiej.

  • Stosuj maść majerankową

Smarowanie nosa i jego okolic maścią majerankową z pewnością przyniesie dziecku ulgę. Maść ułatwi oddychanie i złagodzi podrażnienia skóry, wywołane częstym wycieraniem nosa.

  • Regularnie pozbywaj się wydzieliny z nosa

Zalegająca wydzielina w nosie znacznie utrudnia malcowi oddychanie, dlatego należy się jej regularnie pozbywać. Najlepiej robić to za pomocą gruszki lub aspiratora. To szczególnie ważne, w przypadku niemowlaków przed piątym miesiącem życia. Takie maluchy oddychają głównie przez nos i nie potrafią go jeszcze samodzielnie wydmuchiwać.

Pamiętaj!
Inhalacje na bazie olejków eterycznych są nieodpowiednie dla dzieci. Olejki mogą wywoływać silne skurcze oskrzeli, a nawet doprowadzić do śmierci malucha.

Ile trwa katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka może trwać od kilku dni do tygodnia, a nawet dwóch tygodni. Wszystko zależy od charakteru schorzenia. Jeśli nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości, nie należy się go obawiać – powinien samoistnie ustąpić. Natomiast, gdy u dziecka razem z katarem pojawią się inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku najmłodszych dzieci, czyli niemowlaków, które nie mają jeszcze trzech miesięcy, najlepiej każdy katar konsultować z pediatrą. Maluchy w tym wieku mają bardzo wąskie drogi oddechowe, a katar może im dodatkowo znacznie utrudniać oddychanie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło