Co na bolesne ząbkowanie, czyli jak przynieść ulgę dziecku?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Co na bolesne ząbkowanie, czyli jak przynieść ulgę dziecku?

Ząbkowanie to bez wątpienia trudny czas zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Pojawieniu się pierwszych ząbków najczęściej towarzyszy ból, gorączka i swędzenie – w rezultacie dziecko staje się płaczliwe, rozdrażnione i ma problemy ze snem. Co pomaga na ząbkowanie? 

Bolesne ząbkowanie – kiedy się zaczyna?

Dzieci najczęściej zaczynają ząbkować około 5. miesiąca życia, choć zdarza się to także u nieco starszych niemowląt w wieku 10-12 miesięcy. Gdy Twoja pociecha skończy 3 lata, powinna mieć już wszystkie mleczaki. Do tego czasu jednak, czeka Was jeszcze wiele nieprzespanych nocy i wiele płaczliwych dni, podczas których dziecko będzie mierzyło się z bólem wywołanym wyrzynaniem się zębów.

Po czym poznać, że dziecko zaczęło ząbkować?

Dość łatwo możesz rozpoznać, gdy Twój maluch zacznie ząbkować. Przede wszystkim będzie częściej wkładać do buzi rączki i różne zabawki, by w ten sposób załagodzić swędzenie dziąseł. Charakterystyczne jest też ssanie palców oraz intensywne ślinienie się. Z czasem, gdy ząbkowanie stanie się bardziej dokuczliwe, dziecko może być płaczliwe, marudne i niechętne, by cokolwiek zjeść. Typowym objawem towarzyszącym ząbkowaniu, jest również podwyższona temperatura ciała – nie powinna jednak przekraczać 38 stopni. Gdy jest większa, a dodatkowo dziąsła zaczną krwawić i pojawi się katar lub inne, niepokojące objawy, mogą one oznaczać infekcję – wówczas nie czekaj i od razu skonsultuj się z lekarzem.

Co na bolesne ząbkowanie?

Chcesz pomóc maluchowi przetrwać trudny czas wyrzynania się pierwszych mleczaków i zastanawiasz się, co pomaga na ząbkowanie? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów!

  • Silikonowe nakładki na palec i szczoteczki do masowania dziąseł

Kiedy zauważysz, że maluch wkracza w etap ząbkowania, nadmiernie ślini się i staje się płaczliwy, wykonaj delikatny masaż dziąseł. Użyj do tego np. silikonową szczoteczkę lub specjalną, nakładkę z wypustkami, którą wystarczy założyć na palec. Możesz też po prostu dokładnie umyć ręce i wykonać kilkuminutowy masaż swoim palcem. Okrężne ruchy i uciskanie dziąseł przyniosą dziecku ulgę, pozwalając mu choć na chwilę zapomnieć o problemie. Do masażu dobrze sprawdzi się też metalowa łyżeczka – włóż ja na jakiś czas do lodówki, a gdy będzie już zimna, pocieraj nią opuchnięte dziąsła.

  • Gryzaki chłodzące na bolesne ząbkowanie

Jeśli dziecko właśnie wkracza w etap ząbkowania, w Twoim domu zdecydowanie nie może zabraknąć gryzaków o właściwościach chłodzących i uśmierzających ból. W czasie wyrzynania się pierwszych zębów, dziąsła dziecka są opuchnięte i zaczerwienione, dlatego dobrym sposobem na złagodzenie objawów ząbkowania są zimne okłady. Tradycyjne okłady możesz z powodzeniem zastąpić specjalnymi gryzakami wypełnionymi wodą. Zanim dasz go dziecku do zabawy, włóż gryzak na jakiś czas do lodówki. Zimno zredukuje ból i obrzęk dziąseł, a także obkurczy naczynia krwionośne, przynosząc tym samym przyjemne uczucie ukojenia. Co ważne, używanie gryzaków świetnie sprawdza się nie tylko w czasie bolesnego ząbkowania, ale również przed i po nim. Zabawa gryzakiem pozwala bowiem uchronić malucha przed nawykiem ssania kciuka. 

Aby mieć pewność, że gryzak nie zaszkodzi brzdącowi, wybierz taki, który wykonano z wytrzymałego i bezpiecznego dla niemowlaka tworzywa.

  • Domowe gryzaki na bolesne ząbkowanie

Gryzak czy silikonowa nakładka na palec przeznaczona do masażu dziąseł to rzeczy, które z łatwością znajdziesz w większości sklepów z akcesoriami dla bobasów. Pamiętaj jednak, że w razie potrzeby, możesz je wykonać samodzielnie z tego, co akurat masz w domu.

W roli gryzaka świetnie sprawdzą się na przykład schłodzone kawałki owoców – w takim wydaniu będą nie tylko zdrową i smaczną przekąską, ale też niezawodnym sposobem na złagodzenie obrzęku dziąseł.

Ulgę w czasie ząbkowania przyniesie także czysta pieluszka wielofunkcyjna – zanurz ją w wodzie lub w naparze z rumianku (działa przeciwzapalnie) i włóż na kilkadziesiąt minut do lodówki. Następnie złóż pieluszkę w taki sposób, aby maluch mógł bez problemu chwycić ją rączkami. W takim wydaniu świetnie nada się do żucia. Pamiętaj jednak, żeby w czasie, gdy maluch korzysta z pieluszki, nie pozostawiać go bez opieki. Dzięki temu zyskasz pewność, że jest bezpieczny i nie grozi mu udławienie się. 

W roli naturalnego gryzaka idealnie sprawdzi się również skórka od chleba. Nie powinna być mała i cienka, lecz grubsza i odpowiednio duża, by niemowlę mogło bez problemu chwycić ją w dłoń. Podobnie, jak w przypadku pieluszki – tu również warto pilnować malucha przed zadławieniem.

  • Żele przeciwbólowe

Co pomaga na ząbkowanie, jeśli domowe sposoby zawiodły? W takiej sytuacji możesz poratować dziecko żelami przeciwbólowymi przeznaczonymi dla ząbkujących bobasów. Najczęściej w ich składzie znaleźć można np. rumianek, ziele tymianku czy szałwii, które działają przeciwzapalnie, odkażająco i szybko łagodzą ból dziąseł. Decydując się na wszelkie preparaty apteczne, zawsze przestrzegaj zaleceń z ulotki, a w razie potrzeby, skonsultuj się z pediatrą, który podpowie, jaki preparat warto podać maluchowi, by pomóc mu przetrwać trudny czas ząbkowania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło