Co może jeść roczne dziecko na śniadanie?
Masz w domu niejadka czy łakomczuszka? Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko chętnie je i poznaje nowe smaki czy raczej stroni od jedzenia, powinno zaczynać dzień od pożywnego śniadania. Roczek to czas, kiedy dziecko często samo je rękoma lub łyżeczką. Oczywiście wciąż potrzebuje Twojej pomocy, ale coraz lepiej radzi sobie z samodzielnością. Poza tym w tym wieku niektóre dzieci jedzą 5 stałych posiłków dziennie i są to dania takie same jak dla pozostałych członków rodziny.
Co może jeść roczne dziecko, a czego należy unikać?
Po roku w diecie dziecka przeważającą większość powinny już stanowić pokarmy stałe, a mleko powinno być ewentualnie tylko jej uzupełnieniem. Poza tym upłynęło już ponad pół roku od momentu, kiedy zaczęłaś rozszerzanie diety. W tym czasie najprawdopodobniej maluch poznał już wiele smaków, które mniej lub bardziej polubił. Roczne dziecko może jeść już praktycznie wszystko. Nie musisz gotować osobno dla niego i dla pozostałych członków rodziny.
Pierwsze lata życia są jednak kluczowe dla wypracowania dobrych nawyków żywieniowych. Poza tym są takie produkty, które nie najlepiej wpływają nie tylko na organizm dziecka, ale i dorosłych. Czego warto unikać w diecie roczniaka?
- Cukru i słodzików
- Soli
- Ostrych przypraw
- Smażonych na głębokim tłuszczu potraw
- Słodyczy
- Żywności przetworzonej
Poza tym trzeba pamiętać, że dzieciom do 12. roku życia nie podajemy grzybów, wyjątkiem są pieczarki, które może jeść już kilkumiesięczny maluch. Kłopoty z jadłospisem mogą się też pojawić w przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi nietolerancjami, np. na mleko, jaja czy kakao. Wtedy takie produkty należy wykluczyć z diety.
Owoce dla dziecka na śniadanie
To bardzo dobry pomysł, ponieważ owoce dla dziecka są niezwykle ważne ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów. Pamiętaj jednak, że są źródłem fruktozy, więc nadal powinna obowiązywać zasada – więcej warzyw niż owoców.
Oczywiście same owoce dla dziecka na śniadanie nie są najlepszą opcją. Posiłki powinny być pełnowartościowe i zbilansowane. Owoce traktuj jako dodatek do owsianki, kaszki, placków i naleśników. Świetnie więc sprawdzi się, np.:
- Owsianka na mleku kokosowym z mango
- Kaszka bananowa z masłem orzechowym
- Placki z jabłkami z jogurtem i cynamonem
- Naleśniki z twarogiem, malinami i borówkami
- Jogurt z pieczoną gruszką i płatkami zbożowymi
Warzywne śniadania dla roczniaka
Postaraj się, aby śniadania Twojego roczniaka były maksymalnie różnorodne. Nie ograniczaj się tylko do tych słodkich, ale też podawaj śniadania wytrawne z dużą porcją warzyw. Proponuj je pokrojone na talerzu lub jako składnik placków czy past warzywnych, szczególnie jeśli maluch nie jest chętny do ich jedzenia i często ich odmawia. Jak dobrze zacząć dzień z warzywnym śniadaniem?
- Placuszkami cukiniowo-marchewkowymi z jogurtem i koperkiem
- Kanapkami z pastą z groszku lub pieczonej papryki
- Muffinkami jajecznymi z papryką, pomidorami, kukurydzą i szynką drobiową
- Szakszuką z dodatkiem szpinaku i cukinii
- Serkiem wiejskim z rzodkiewką i szczypiorkiem w towarzystwie świeżej bułeczki
Łatwe i szybkie śniadania dla rocznego dziecka
Kiedy dziecko samo je, podczas posiłku potrzebuje już zdecydowanie mniejszego wsparcia i kontroli, co jest dla Ciebie na pewno dużym ułatwieniem. W tym czasie możesz np. posprzątać po śniadaniu, szczególnie jeśli masz mało czasu do wyjścia do pracy i żłobka. Jak w porannym pośpiechu przygotować pożywne śniadanie dla roczniaka? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych i przetestowanych propozycji.
- Nocna owsianka kakaowa z malinami – wieczorem zalej płatki owsiane mlekiem, dodaj kakao i odrobinę miodu lub syropu z daktyli. Rano wyjmij z lodówki i udekoruj malinami.
- Kanapka z masłem orzechowym i bananem lub domową konfiturą.
- Jogurt z chrupiącymi kuleczkami zbożowymi z dobrym składem.
- Przygotowane dzień wcześniej naleśniki z pastą z awokado. Wystarczy naleśnika posmarować pastą i gotowe.
- Bułka z pastą jajeczną i łososiem z ogórkiem oraz papryką pokrojonymi w paski.
Nawyk jedzenia śniadań należy wypracować u dziecka już na etapie rozszerzania diety. Roczny maluch miał już okazję spróbować wielu produktów, więc gama propozycji pożywnych śniadań dla niego jest bardzo szeroka. Warzywa i owoce dla dziecka, nabiał, pieczywo, ryby, zboża i jaja – możesz z tego wyczarować naprawdę smaczne i często szybkie dania, które sama zjesz z przyjemnością i ze smakiem.