Wczesne objawy ciąży. Czy spodziewasz się dziecka?
Staracie się o dziecko. Od kilku miesięcy dopatrujesz się wczesnych objawów ciąży, po czym zawsze pojawia się miesiączka. Myślisz, że zwariowałaś, że coś jest z Tobą nie tak? Nie martw się, to normalne. Kobiety, które bardzo chcą mieć dziecko, często błędnie interpretują sygnały, które wysyła im ich ciało. Najlepiej więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na ten właściwy moment, aby wykonać test ciążowy.
Kiedy mogą pojawić się wczesne objawy ciąży?
Niektóre kobiety przekonują, że wczesne objawy ciąży pojawiły się u nich już tydzień po zapłodnieniu. Czy to możliwe? No właśnie nie, ponieważ zmiany w organizmie kobiety zachodzą dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Jest to proces, który rozpoczyna się po ok. tygodniu od zapłodnienia i trwa mniej więcej do 12 dnia, licząc od owulacji. Jest więc szansa, że ten ostateczny moment implantacji może się pokryć z miesiączką.
Samo zagnieżdżenie się zarodka nie daje zazwyczaj żadnych objawów. Jeśli jednak kobieta bardzo uważnie się obserwuje, to może odczuwać w tym czasie ból w podbrzuszu, a nawet u niektórych kobiet pojawia się delikatne plamienie o brązowawym zabarwieniu. Jeśli są to dni, kiedy może pojawić się miesiączka, to te objawy mogą być właśnie utożsamiane z menstruacją, chociaż plamienie jest wtedy zdecydowanie krótsze, mniej obfite i ma nieco inną barwę.
Co ważne, dopiero od momentu, kiedy zarodek zagnieździ się w macicy, wzrasta beta- HCG. I to właśnie wtedy rozpoczyna się proces zmian w organizmie kobiety i mogą zacząć się pojawiać wczesne objawy ciąży.
Czy jestem w ciąży?
Na pytanie – czy jestem w ciąży – może tak naprawdę odpowiedzieć tylko lekarz. Oczywiście wcześniej, jeszcze przed wizytą potwierdzić to może test ciążowy. Najlepiej jest go wykonać w dniu spodziewanej miesiączki lub dzień później. Wcześniej koniecznie trzeba dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Dla pewności zaleca się wykonanie 2 testów z różnych firm. Pomimo, że ich czułość jest duża i wiarygodność szacuje się na 99%, to zawsze trzeba ostatecznego potwierdzenia szukać u lekarza.
Nieco wcześniej można wykonać badanie stężenia Beta HCG wykonywane z krwi. Jest to test zdecydowanie bardziej czuły i wiarygodny. Można go wykonać już po ok. 10 dniach od stosunku seksualnego. Zdarza się jednak, że również wtedy nie wykazuje on ciąży. Wszystko zależy od tego, kiedy właściwie doszło do zapłodnienia, plemnik połączył się z komórką jajową i zarodek rozpoczął zagnieżdżanie się w macicy.
Nie tylko brak okresu. Co jeszcze świadczy, że jesteś w ciąży?
Większość kobiet na pewno za pierwszy objaw ciąży uznaje brak okresu. Owszem, może się on spóźniać kilka dni, dlatego warto obserwować, czy tak się też nie dzieje. Oprócz tego mogą się jednak pojawić jeszcze inne wczesne objawy ciąży.
Jak już wspominaliśmy, jest to niekiedy plamienie implantacyjne. Trwa kilka godzin, jest mało obfite, a wydzielina ma zabarwienie brunatne lub brązowe. Poza tym już w I trymestrze zdarzają się pierwsze skurcze. Są one stosunkowo łagodne, przypominają raczej bóle miesiączkowe. W ciąży wzrasta też temperatura ciała, więc jeśli mierzysz ją regularnie, możesz zaobserwować, że jest o kilka kresek wyższa niż zwykle. Na skutek podwyższonego stężenia hormonów występują również uderzenia gorąca, co jest związane z nadmierną potliwością. Przeważająca większość kobiet w ciąży już od początku dostrzega, że ich piersi stają się większe, nabrzmiałe i bardzo wrażliwe.
Wśród wczesnych objawów ciąży wyróżnia się też poranne mdłości, zgagę, wzdęcia i zaparcia, a także częste oddawanie moczu. Kobieta może czuć się też bardzo senna i osłabiona, co niekiedy utrzymuje się przez całą ciążę.
Czy jestem w ciąży czy to tylko urojenia? Bywa różnie, ale na pewno dopatrywanie się pierwszych objawów ciąży nie jest najlepszą taktyką, w ten sposób ciąży sobie nie wywróżysz. Zachowaj spokój, zminimalizuj stres i poczekaj do dnia pierwszej miesiączki. Jeśli jej nie będzie, wykonaj test ciążowy. Cierpliwości, na wszystkich i wszystko przyjdzie czas.