Długo wyczekiwane pierwsze ruchy dziecka
Czekasz na nie z niecierpliwością, wsłuchujesz się w swoje ciało i zastanawiasz się, czy to już, czy właśnie to są pierwsze ruchy dziecka. Kiedy już uświadamiasz sobie, że to właśnie ten moment, trudno Ci pohamować łzy szczęścia i wzruszenia. Potem czujesz swojego maluszka coraz bardziej. Momentami mogą być to naprawdę solidne kopniaki. Jak rozpoznać ruchy dziecka i kiedy tak naprawdę możesz się ich spodziewać?
Motylki w brzuchu. Kiedy pierwsze ruchy dziecka?
Motylki, bąbelki, bulgotanie, przelewanie… o pierwszych ruchach dziecka kobiety mówią bardzo różnie, każda nazywa to wrażenie według siebie najbardziej trafnymi słowami. Trudno jest je opisać i zdefiniować, a nawet odróżnić od naturalnej reakcji układu trawiennego na spożywane posiłki. Kiedy jednak te ruchy dziecka zaczynają być odczuwalne?
Twoje dziecko rusza się od samego początku, ale jest na tyle niewielkie, że w pierwszych tygodniach nie odczuwasz jego aktywności. Każdy maluch rozwija się też w swoim tempie, więc jeśli Twoja koleżanka pierwsze ruchu dziecka poczuła w 17. tygodniu, nie oznacza to, że Ty również w tym samym czasie możesz liczyć na to cudowne wydarzenie. Zazwyczaj pierwsze ruchy kobieta zaczyna czuć w okolicy 16-20. tygodnia ciąży. Zdarza się jednak, że kobiety o swoich pierwszych doświadczeniach mówią dopiero w 22-23. tygodniu ciąży i to też jest ok.
To, kiedy można poczuć pierwsze ruchy dziecka, zależy od wielu czynników. Wcześniej następuje to u kobiet szczupłych, które mają niewiele tkanki tłuszczowej w obszarze brzucha. Poza tym jeśli kobieta jest ponownie w ciąży i wie, czego się może spodziewać, także szybciej może rozpoznać ruchy dziecka. Na pewno duże znaczenie ma położenie łożyska. Ruchy są słabiej odczuwalne, jeśli znajduje się ono z przodu macicy. Oczywiście sama ruchliwość dziecka decyduje o tym, czy przyszła mama może poczuć jego szaleństwa w brzuchu. Spokojne i mniej aktywne maluchy dają o sobie znak nieco później.
Jak rozpoznać ruchy dziecka?
To bardzo subiektywne wrażenie. Pierwsze ruchy dziecka czasem trudno jest rozpoznać, są mylone z ruchami jelit. Układ trawienny w ciąży pracuje intensywniej. Pojawiają się bulgotanie w brzuchu, zaparcia, wzdęcia, a czasem zupełnie odwrotnie biegunki i wymioty. W brzuchu może dziać się naprawdę dużo i te pierwsze ruchy dziecka nietrudno przeoczyć. Ale spokojnie, w końcu będziesz pewna, że to właśnie one.
Ruchy dziecka pojawiają się w konkretnych sytuacjach. Najczęściej dzieci stają się aktywne po jedzeniu i w trakcie odpoczynku. Z czasem sama nauczysz się rytmu dnia swojego maluszka. Będziesz potrafiła dokładnie określić, kiedy jest on najbardziej aktywny, a kiedy spokojny.
Liczenie ruchów dziecka
Na początku na pewno nie musisz tego robić, jednak dużo mówi się o liczeniu ruchów dziecka już od pierwszych tygodni ciąży. Ruchy dziecka są oczywiście oznaką jego prawidłowego rozwoju. Kiedy już będziesz je odczuwała intensywniej i będziesz pewna, że to właśnie one, możesz kontrolować, czy i jak często się pojawiają oraz w jakich okolicznościach. Martwić powinny powtarzające się zmiany, np. słabnąca aktywność malucha czy całkowity zanik jego ruchów.
Od 33. tygodnia ciąży musisz już zacząć traktować liczenie ruchów dziecka jako codzienny nawyk. To pozwoli Ci się upewnić, że wszystko jest w porządku. Istnieje kilka metod liczenia ruchów dziecka. Jedna z nich to metoda 3x60 polegająca na obserwacji ruchów dziecka trzy razy dziennie przez 60 minut o stałej porze, najlepiej ok. 2 godziny po posiłku. Możesz wtedy położyć się na lewym boku. W ciągu jednej godziny powinny pojawić się przynajmniej 3 intensywne i wyraźne ruchy.
Pierwsze ruchy dziecka to ważne wydarzenie. Może im towarzyszyć wyrzut endorfin. Poczuć takie maleństwo w swoim ciele to naprawdę cudowne wrażenie. Łaskotanie w brzuchu jest bardzo przyjemne, ale nie daj się zwieść. Już wkrótce będzie to prawdziwy pokaz sztuk walki. Niektóre mamy muszą znieść naprawdę porządne kopniaki.