Metoda in vitro – nowe zasady dofinansowania

list Ciąża
Blog Bambiboo - Metoda in vitro – nowe zasady dofinansowania

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, problemy z płodnością ma ok. 12% populacji, a w Polsce 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Wiele par z tego powodu decyduje się na zapłodnienie metodą in vitro, która jest częściowo finansowana z programów rządowych. W 2024 roku wejść ma w życie nowa ustawa o refundacji in vitro, która została przyjęta przez Senat pod koniec ubiegłego roku. Dla kogo dofinansowanie in vitro będzie dostępne i kiedy dokładnie wejdzie ono w życie?

Metoda in vitro – szansa dla tysiąca par w Polsce

In vitro to pojęcie oznaczające procesy przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem człowieka. Kojarzone jest głównie z zapłodnieniem, jednak tak naprawdę może dotyczyć zupełnie innych procesów prowadzonych na żywych, wyizolowanych komórkach.

Odnosząc się jednak do niepłodności, metoda in vitro to zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych polegające na połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem. Ta metoda sztucznego zapłodnienia jest stosowana w przypadku par, które przez długi czas starają się o dziecko i z powodu pewnych nieprawidłowości po stronie kobiety lub/i mężczyzny te próby się nie udają. In vitro zaleca się m.in. przy niedrożności jajowodów, niskiej jakości nasienia czy też niemożności wywołania owulacji.

Podczas in vitro do komórki jajowej wprowadza się plemnik, po czym komórka zaczyna się dzielić. Kiedy ten proces się rozpocznie, zarodek jest przenoszony do organizmu matki. Kolejne etapy rozwoju przebiegają już w sposób naturalny i fizjologiczny. Jak podają statystyki, przy pierwszej próbie in vitro do zapłodnienia dochodzi w 35% przypadków. Co więcej, próby zakończone niepowodzeniem można powtórzyć. 

In vitro – dofinansowanie i ustawa o refundacji 

Dotychczas było wiele projektów rządowych, które dofinansowywały metodę in vitro. Dzięki temu tysiącom par udało się zajść w ciążę i pomimo problemów urodzić dziecko. Dofinansowanie in vitro pozwala znacząco obniżyć koszty sztucznego zapłodnienia, które wynoszą od kilku nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od liczby podejmowanych prób. 

Rząd również postanowił wesprzeć takie pary. Stworzył projekt Ustawy, która przewiduje dofinasowanie in vitro. Z końcem minionego roku został on zaakceptowany przez Senat. Zgodnie z Ustawą Minister Zdrowia będzie zobowiązany przygotować i wdrożyć program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności z uwzględnieniem in vitro. Jeśli chodzi o konkrety, to niestety na chwilę obecną jest ich niewiele. Zakłada się jednak, że każdego roku na ten cel ma być przeznaczane 500 mln zł z budżetu państwa. A dla kogo dofinansowanie in vitro będzie dostępne? Te informacje jeszcze nie ujrzały światła dziennego, a to chyba najbardziej interesuje osoby chcące skorzystać z metody in vitro w najbliższym czasie. 

Od kiedy dofinansowanie in vitro?

Póki co data jest jedynie planowana, więc może się jeszcze zmienić. Zapowiedziano jednak, że Ustawa o refundacji in vitro wejdzie w życie z dniem 1 czerwca 2024 roku. To Dzień Dziecka, więc data jest symboliczna i adekwatna do charakteru całego projektu. Czy tak się jednak stanie, to się okaże w przyszłości. Miejmy nadzieję, że Rząd nie będzie odkładał tego wydarzenia w czasie. 

Dla wielu przyszłych rodziców to może być szczęśliwy rok. Metoda in vitro ma być bardziej dostępna dla Polaków i możliwość skorzystania z niej ma mieć więcej par. Dofinansowanie in vitro jest przełomem i ogromną szansą. Jak wiadomo, sztuczne zapłodnienie to wysokie koszty i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Teraz ma się to zmienić. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło