Stres w ciąży – jak wpływa na dziecko?
Stres w ciąży to już nie tylko Twój problem, ale również Twojego maleństwa, któremu takie warunki zdecydowanie nie sprzyjają. Niekorzystnie wpływa on na rozwój płodu, a przewlekły stres matki w ciąży może być przyczyną wielu komplikacji zdrowotnych dziecka. Wiesz, że nie powinnaś się stresować, a jednak zdarza Ci się to stosunkowo często? Trudno Ci nad tym zapanować? Martwisz się, że możesz zaszkodzić swojemu maluszkowi? Tylko spokój może Ci pomóc.
Stres w ciąży a rozwój dziecka
Stres w ciąży wydaje się być oczywistym zjawiskiem. Przyszłą mamę czeka mnóstwo zmian, musi się przygotować do nowej roli, do tego jej hormony buzują, a codzienne ciążowe dolegliwości tylko są dodatkowymi kłodami rzucanymi pod nogi. Wiedz jednak, że stres w ciąży to nic dobrego i jeśli tylko to możliwe, unikaj go jak ognia. Jak wiele wspólnego ma więc stres w ciąży a rozwój dziecka? Zaskakująco dużo.
Jeśli chodzi o stres matki w ciąży w I trymestrze, to może skutkować niską masą urodzeniową dziecka. Dlaczego? W sytuacjach stresowych naczynia krwionośne kobiety nie są odpowiednio dotlenione i odżywione. To oznacza, że do łożyska nie może docierać odpowiednia ilość tlenu i substancji odżywczych i tym samym łożysko może nie rozwijać się prawidłowo.
Stres w ciąży może ponadto skutkować upośledzeniem układu motorycznego u dziecka. Takie maluszki bywają niespokojne i rozdrażnione. Należą do tych bardziej płaczliwych i to zjawisko może się utrzymywać nawet do 2. roku życia.
Poza tym stres w ciąży może być też przyczyną poronień i wcześniactwa. Dotyczy to raczej przewlekłego stresu, a więc takiego, który się utrzymuje przez długi czas i często powraca, a kobieta nie radzi sobie ze stresowymi bodźcami.
Przyczyny stresu w ciąży
Odczuwalność stresu jest kwestią indywidualną. Co więcej, każdego stresują inne sytuacje, jedni są mniej, inni bardziej odporni na stres. Trudno jest więc wymienić wszystkie przyczyny stresu w ciąży, chociaż na pewno jest kilka takich, które się powtarzają częściej niż pozostałe.
Zastanówmy się więc, co może Cię stresować w ciąży:
- Zmiany hormonalne – kobieta w ciąży jest bardziej wrażliwa na otaczające ją bodźce, wszystko może odczuwać bardziej dotkliwie
- Ciążowe dolegliwości i trudności z radzeniem sobie z porannymi mdłościami, ciągłym zmęczeniem, zaparciami i bólem pleców
- Obawy i strach przed porodem – czy sobie poradzę, jak będę rodziła, czy w odpowiednim momencie pojadę do szpitala
- Wątpliwości dotyczące opieki nad maluszkiem
- Brak lub niedostateczne wsparcie ze strony partnera
- Sytuacje losowe i sprawy rodzinne
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?
Trudno jest całkowicie wyeliminować stres w ciąży, szczególnie, że nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć i zaplanować. Wiesz, że to nic dobrego, a jednak nie potrafisz zapanować nad stresem. To normalne, niektóre kobiety nawet przyznają, że stresują się tym, że nie mogą się stresować. Ale jednak coś z tym stresem można zrobić, aby go unikać, zminimalizować lub szybko odgonić.
Przede wszystkim zadbaj o ilość i jakość snu. Niewyspanie jest częstą przyczyną stresu w ciąży i nie tylko. Pamiętaj jednak, że ilość nie zawsze przekłada się na jakość. Przez snem wywietrz sypialnię, wycisz się i odłóż wszystkie urządzenia elektroniczne. Nie rezygnuj w ciąży z aktywności fizycznej. Bądź aktywna na tyle, na ile pozwala Ci lekarz. Dotleniaj się, codzienne spacery to świetna forma ruchu. Oprócz tego pomyśl o zajęciach dla kobiet w ciąży. Po trzecie, zadbaj o swoją dietę i dobrze się odżywiaj. Zbilansowana dieta to podstawa nie tylko prawidłowego rozwoju płodu, ale też Twojego dobrego samopoczucia. Jedz dużo warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. I co bardzo ważne, nie uciekaj przed ludźmi, nie unikaj spotkań towarzyskich. Jeśli masz problem, to nie skazuj się na walkę z nim w pojedynkę.
Najważniejsze, co musisz wiedzieć – stres matki w ciąży niekorzystnie wpływa na dziecko. Niemniej trudno jest go całkowicie unikać w tym okresie, dlatego nie obwiniaj się za każdym razem, kiedy Cię dopadnie. To się zdarza, szczególnie że jesteś w nowej dla siebie sytuacji. Dbaj o siebie i bądź dla siebie dobra i wyrozumiała.