Rodzina się powiększa - jak przygotować do tego Malucha

person Justyna list Ciąża
Blog Bambiboo - Rodzina się powiększa - jak przygotować do tego Malucha

Pojawienie się maluszka w rodzinie to niesamowity powód do radości. Wiele osób marzy o rodzinie wielodzietnej. Stworzenie ciepłego domu dla kilkorga dzieci to nie lada wyzwanie. Decyzja o posiadaniu drugiego i każdego kolejnego dziecka powinna być starannie przemyślana. Jeśli maluszek jest już w drodze, warto przygotować jedynaka na powiększenie się rodziny.

Wspólnie przeżyj czas ciąży

Najważniejsza w ciąży jest dieta, ponieważ to czas, który wymaga większego zapotrzebowania na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Dbanie o dietę może być okazją do zaangażowania malucha do wspólnego przygotowania zdrowych posiłków. Warto postawić na świeże owoce, warzywa oraz koktajle owocowe. Razem z maluchem można również wybrać się na targ, aby dokonać wyboru zdrowych produktów prosto od rolnika. Druga ciąża to czas, który młoda mama może przeżyć bardziej świadomie.

Wspólnie można również spędzać czas pełen bliskości, dając dużo czułości starszemu dziecku a w dodatku oswajać go ze swoim ciałem – powiększającym się brzuszkiem. Rodzicielstwo bliskości jest niezwykle pomocne w całym procesie. 

Przygotuj malucha do roli starszego brata lub siostry

Jeśli masz już jedno dziecko, wiesz jak wiele emocji towarzyszy dorosłym w momencie pojawienia się nowego członka rodziny na świecie. Dla małego dziecka, które dopiero uczy się wyrażania emocji oraz ich rozpoznawania, to bardzo wzruszające i trudne doświadczenie.

Rola rodziców to oczywiście przygotowanie malucha do tego wydarzenia. Dziecko trzeba oswoić z wieloma, często skrajnymi emocjami. Do tej pory starszak był otoczony pełnią uwagi, a teraz może poczuć się zagrożony i zestresowany. Wiadomo, że więcej uwagi będzie trzeba poświęcić nowonarodzonemu maluszkowi, ale nie można wtedy zaniedbać starszego dziecka, które również musi czuć się ważne. Wiele zależy od jego wychowania, w przypadku trudności warto zabrać dziecko do psychologa.

Zaangażuj malucha

Plan powiększenia rodziny bardzo często jest powodem generalnych porządków, a nawet remontu. Zależnie od wielkości mieszkania, nowy członek rodziny może spać w pokoju rodziców, a później dołączyć do starszego dziecka lub będzie miał swój własny pokoik. W przypadku kolejnego dziecka można wykorzystać mebelki, które były używane przy starszym dziecku – jest to spora oszczędność pieniędzy.

Zaangażuj malucha do przygotowania kącika dla nowego członka rodziny. Wybierzcie razem dodatki i zabawki. Nie zapominaj o starszaku, aby nagrodzić również jego za wspólną pracę. 

Razem zajmijcie się wybieraniem imion dla nowego członka rodziny. To wspaniała zabawa i kreatywna praca.

Przygotuj się na powitanie maluszka

Najpierw musicie poinformować starszaka, że będzie miał rodzeństwo. Trzeba zrobić to osobiście, aby zaskarbić jego zaufanie. Im dziecko jest starsze, tym lepiej wcześniej o tym porozmawiać i być gotowym na pytania z jego strony. Warto pokazać, że posiadanie rodzeństwa jest czymś powszechnym. Niezwykle ważna jest szczerość i zaakceptowanie uczuć malucha.

Powiedzcie starszakowi, że będzie miał rodzeństwo. Zadbajcie o to, by dowiedział się właśnie od Was, a nie u cioci na imieninach. Zaskarbicie sobie dzięki temu jego zaufanie, a on poczuje się ważną częścią rodziny. Im starsze dziecko, tym wcześniej warto z nim o tym porozmawiać. Nie zasypujcie go szczegółami, bądźcie za to gotowi na pytania z jego strony.

Pokażcie dziecku, że posiadanie rodzeństwa jest czymś powszechnym. Dobrze, jeśli będzie miał okazję przyjrzeć się rodzeństwom w rodzinie naszych znajomych. Dzięki temu łatwiej będzie mu zaakceptować tę zmianę. 

Warto również być szczerym i mówić, że posiadanie młodszego rodzeństwa to nie tylko posiadanie kompana do zabawy, ale również rodzeństwa, które będzie wymagało opieki.

Po narodzinach drugiego dziecka warto obserwować zachowania starszaka. Możliwe, że na początku nie będzie wiedział jak się zachować. Warto zadbać o rytuały, które były realizowane w przeszłości, takie jak wspólne zasypianie. Zmiany trzeba wprowadzać stopniowo. Pierwsze spotkanie rodzeństwa bardzo często możliwe jest już na sali porodowej, ale lepiej, aby odbyło się ono w domu. 

Duża rodzina to wyzwanie, ale ilość wspólnie przeżytych chwil w większym gronie rekompensuje poniesione trudny. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło