Położna środowiskowa – jak ją wybrać, czego można się spodziewać?
Opieka położnej środowiskowej przysługuje każdej kobiecie w ciąży od 21. tygodnia ciąży. Jest ona prowadzona w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a zatem jest całkowicie bezpłatna. Położna środowiskowa sprawuje opiekę nie tylko nad maluszkiem w pierwszych tygodniach jego życia, ale również nad przyszłą mamą, spodziewającą się dziecka. Możesz więc oczekiwać, że pierwsza jej wizyta w domu odbędzie się jeszcze przed narodzinami maluszka.
Jak wybrać położną środowiskową?
Wyboru warto dokonać jeszcze przed 21. tygodniem ciąży. Możesz zdecydować się na położną środowiskową ze swojej przychodni lub też z każdej innej, która ma podpisaną umowę z NFZ i zatrudnia położną. W tym celu wystarczy złożyć stosowną deklarację. Nie ma jednak obowiązku kontynuowania współpracy z tą samą położną po porodzie. Oczywiście istnieje możliwość skorzystania z odpłatnej pomocy położnej środowiskowej, jeśli nie świadczy ona swoich usług w ramach NFZ.
Rola położnej środowiskowej jest niezwykle odpowiedzialna, dla wielu matek, szczególnie spodziewających się pierwszego dziecka, jest ogromnym wsparciem. Jak wybrać położną środowiskową, która pomoże Ci zarówno w okresie ciąży, jak też po porodzie?
- Dowiedz się, czy wizyty położnej środowiskowej odbywają się w domu czy konieczna jest każdorazowa wizyta w przychodni.
- Postaraj się wybrać położną z przychodni zlokalizowanej blisko Twojego miejsca zamieszkania.
- Sprawdź opinie innych kobiet, które już współpracowały z wybraną przez Ciebie położną.
- Zapytaj znajomych mam, czy znają godną polecenia położną środowiskową.
- Jeśli jest taka możliwość, skontaktuj się wcześniej z położną, porozmawiaj z nią i sama oceń, czy jest to osoba, której możesz zaufać.
Wizyty położnej środowiskowej w trakcie ciąży
Zastanawiasz się, kiedy pierwsza wizyta położnej w domu będzie możliwa? Może być to stosunkowo wcześnie, ponieważ już w 21. tygodniu ciąży. W ramach refundacji NFZ przysługuje Ci:
- Do 10 wizyt pomiędzy 21. a 31. tygodniem ciąży
- Do 16 wizyt po 32. tygodniu ciąży do dnia porodu
Położna środowiskowa dla kobiety w ciąży jest źródłem cennych informacji, pomaga jej przygotować się nie tylko do porodu, ale również do opieki nad maluszkiem. Odpowiada za jej edukację w zakresie dbania o siebie i swój organizm, aktywności i diety w ciąży, a także pielęgnacji i rozwoju dziecka w pierwszych tygodniach życia. Pomaga w przygotowaniu planu porodu, a także szczegółowo przedstawia prawa i możliwości, jakie przysługują kobiecie w tym czasie. Bardzo często wiedza teoretyczna jest uzupełniona o praktyczną, co na pewno zapewnia przyszłej mamie jeszcze lepsze przygotowanie do nowej roli.
Rola położnej środowiskowej po narodzinach dziecka
Po porodzie odbywa się jeszcze od 4 do 6 wizyt patronażowych położnej środowiskowej. Pierwsza powinna mieć miejsce do 48 godzin po wyjściu matki i dziecka ze szpitala. Do jej zadań należą m.in.: ocena rozwoju psychoruchowego malucha, wsparcie w zakresie jego pielęgnacji i karmienia, dokonywanie pomiaru masy ciała, obwodu główki i brzuszka, kontrola kikuta pępowinowego czy też sprawdzenie odruchów maluszka. Możesz także poprosić położną o pomoc w pierwszej kąpieli. Jest to dobry moment, aby dowiedzieć się więcej o rozwoju dziecka i o tym, jak możesz jeszcze lepiej się o nie zatroszczyć.
Pamiętaj, że położna środowiskowa jest też wsparciem dla Ciebie w Twoim powrocie do sprawności. Udzieli Ci rad odnośnie higieny ran poporodowych czy też innych dolegliwości, które Cię niepokoją.
Pytania do położnej środowiskowej
Już teraz na etapie poszukiwań zapewne masz dużo pytań do położnej środowiskowej, a będą pojawiać się kolejne. Spisuj je wszystkie na kartce, aby w trakcie spotkania nie umknęło Ci coś ważnego. O co na pewno powinnaś zapytać?
Przed porodem
- Kiedy najlepiej jechać do szpitala?
- Jak rozpoznać, że rozpoczął się poród?
- W jakich pozycjach możesz rodzić?
- Który szpital w okolicy ma najlepszą opiekę dla kobiet rodzących i noworodków?
- Co jest lepsze – ochrona krocza czy nacięcie?
- Co może przyśpieszyć akcję porodową?
- Jak wspomóc laktację?
Po porodzie
- Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja maluszka?
- Czy dobrze przystawiasz dziecko do piersi? (Jeśli karmisz w ten sposób)
- Jak dbać o kikut pępowinowy?
- Jak prawidłowo kąpać dziecko?
- Które szczepienia są obowiązkowe, a które opcjonalne i jakie wybrać?
- Kiedy pierwszy spacer?
- Czy rana po porodzie dobrze się goi?
- Jak zadbać o ranę po porodzie?
- Jak radzić sobie z ewentualnym baby blues?
Położna środowiskowa powinna być Twoim wsparciem zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie. Warto jest poświęcić czas i uwagę na wybór tej odpowiedniej. Nie pozostawiaj wyboru przypadkowi. Dobra położna środowiskowa przygotuje Cię odpowiednio do porodu, a także pomoże Ci wypracować właściwe nawyki przy opiece nad maluszkiem.