Kiedy starać się o dziecko? Idealny wiek, najlepszy czas - czy w ogóle istnieją?

person Justyna list Ciąża
Blog Bambiboo - Kiedy starać się o dziecko? Idealny wiek, najlepszy czas - czy w ogóle istnieją?

Myślisz nad powiększeniem rodziny i rodzicielstwem? W Polsce kobiety rodzą po raz pierwszy przeważnie ok. 27-28 roku życia. To wcześniej niż wskazuje średnia europejska, która wynosi 29-30 lat. A ty, czy jesteś gotowa na ciążę? Sprawdź, jaki jest idealny wiek na dziecko i czy w ogóle on istnieje.

Jaki jest najlepszy czas na dziecko? Decyduj sama!

Przede wszystkim słuchaj siebie! Nie daj się i trzymaj się swoich przekonań, nawet jeśli twoja rodzina lub znajomi zamęczają Cię niewygodnymi pytaniami podczas każdego spotkania. Zacznij od zadania sobie bardzo ważnego pytania: czy jestem gotowa na dziecko. Na twoją decyzję na pewno wpłynie wiele różnych czynników i nie chodzi tu tylko o instynkt macierzyński.

Idealny wiek na dziecko – kluczowe aspekty życia codziennego:

 • psychiczne przygotowanie na zmiany,
 • wielkość oraz stan mieszkania,
 • finanse i oszczędności,
 • sytuacja zawodowa,
 • wsparcie bliskich,
 • warunki biologiczne.

Sama musisz zastanowić się, jaki jest najlepszy czas na dziecko dla Ciebie. Część kobiet decyduje się najpierw na zdobycie wyższego wykształcenia oraz ustabilizowanie sytuacji zawodowej i prywatnej przed zaplanowaniem pierwszej ciąży.

Ciekawostka:
Zgodnie z danymi Głównego Urzędy Statystycznego w Polsce odpowiednim wiekiem na dziecko dla kobiet jest okres między 25. a 29. lub 30. a 34. rokiem życia. Średni wiek to 28 lat.

W jakim wieku pierwsze dziecko powinno się urodzić? Statystyki podpowiadają, że przyszłe mamy podejmują decyzję najczęściej do 30 roku życia

Przed rozpoczęciem starań zadbaj o swoje zdrowie:

 • sprawdź poziom hormonów, 
 • uzupełnij wszelkie niedobory witamin, 
 • wylecz zęby,
 • badaj się pod kątem chorób przewlekłych.

Pamiętaj jednak, aby nie decydować się na powiększenie rodziny w chwilach kryzysowych dla twojego związku lub małżeństwa.

Idealny wiek na dziecko, czyli jaki? Rekomendacje lekarzy

Chęć powiększenia rodziny to indywidualna sprawa, która nie powinna tak naprawdę podlegać dyskusji. Nie da się jednak ukryć, że wraz z upływem lat trudniej mówić o odpowiednim wieku na dziecko – tak jest zaprogramowany organizm każdej kobiety.

Warto wiedzieć:
Badania wykazują, że szansa na comiesięczne zajście w ciąże w wieku 20-30 lat wynosi 25%. Powyżej 35 roku życia spada do 10%.

Kiedy dziecko to dobry pomysł z perspektywy biologicznej:

 • Najłatwiej zajść w ciążę w wieku 20-25 lat. 
 • Według naukowców płodność zaczyna stopniowo spadać po 32 roku życia.
 • Po ukończeniu 37 lat proces ten zaczyna być bardzo drastyczny.

Przeważnie lekarze twierdzą, że odpowiednim wiekiem na dziecko jest maksymalnie 30. rok życia ze względu na lepszy stan zdrowotny oraz szybkość regeneracji. Możliwość powikłań oraz mutacji również jest mniejsza, a ciało szybciej wraca do formy po porodzie.

 • Jaki jest odpowiedni wiek na dziecko po pierwszym porodzie?

Nawet przed kolejną ciążą powinnaś się zastanowić, czy jesteś gotowa na dziecko. W końcu dalsze powiększanie rodziny nie jest wcale twoim obowiązkiem. Bardzo istotny jest także aspekt zdrowotny, ponieważ ciało potrzebuje czasu na regenerację po ciąży oraz porodzie.

Kiedy dziecko po porodzie:

 • sposób naturalny – wystarczy 1 rok na regenerację.
 • cesarskie cięcie – min. 2 lata.

Nie warto się spieszyć. Tak naprawdę nie ma idealnego wieku na dziecko – sama powinnaś zdecydować, czy chcesz dalej powiększać swoją rodzinę.

Kiedy dziecko – czy może być za późno?

Chęć edukacji, zdobywania fakultetów i rozwijania się pod względem zawodowym sprawia, że nie wszystkie kobiety podczas studiów lub zaraz po nich chcą powiększyć rodzinę. 

Warto wiedzieć:
Z biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na dziecko jest przed 30 urodzinami, lecz jeśli nie czujesz się gotowa psychicznie, nie decyduj się na tak radykalną zmianę w swoim życiu. 

Wiele kobiet coraz częściej decyduje się na zajście w ciąże po 30. roku życia, a nawet i po 40. Warto jednak pamiętać, że jest to czas, gdy organizm potrafi już zawodzić. Lepiej więc skonsultować się z ginekologiem oraz zaplanować kolejny kroki tak, aby wszystko poszło sprawnie i bezpiecznie zarówno dla przyszłej mamy, jak i maluszka, który ma pojawić się na świecie. Bardzo istotne jest także dbanie o ogólny stan zdrowia czy formę. Zdrowa dieta, aktywność psychiczna oraz ogólna stabilizacja z pewnością pomogą w trakcie starania się o dziecko. Nie bój się również poprosić swojego męża lub partnera o przebadanie się – przyszły tata też jest odpowiedzialny za przyszłość waszej powiększonej rodziny.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło