Domowe sposoby na zgagę i mdłości w ciąży

list Ciąża
Blog Bambiboo - Domowe sposoby na zgagę i mdłości w ciąży

Ciąża to nie choroba, ale to „stan wyjątkowy”, który wiąże się z dużymi zmianami w organizmie kobiety. Niektóre przyszłe mamy nie odczuwają ich tak dotkliwie, innym utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednymi z nich są zgaga i mdłości w ciąży. Mogą towarzyszyć ciężarnej już od pierwszych tygodni ciąży, czasem ustępują, innym razem nabierają na sile. Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Przyczyny zgagi w ciąży

Niektóre kobiety wcześniej w ogóle jej nie doświadczyły, zmieniła to ostatecznie ciąża. Jest to dolegliwość pojawiająca się niekiedy już w I trymestrze i nasilająca się w II i III. Zgaga w ciąży jest spowodowana wzrostem progesteronu w organizmie kobiety. Rozluźnia on mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, przez co treści pokarmowe przedostają się do przełyku. Objawia się to pieczeniem, a nawet paleniem w przełyku i gardle, kwaśnym posmakiem w ustach, częstym odbijaniem oraz wymiotami. 

Zgaga w ciąży może nabierać na sile przy nieodpowiedniej diecie. Sprzyjające jej warunki tworzą tłuste i ostre pokarmy. Należy ich unikać, a skoncentrować się na lekkostrawnych, łagodnych i zbilansowanych posiłkach, które służą nie tylko przyszłej mamie, ale też maluszkowi. 

Domowe sposoby na zgagę 

Wiele kobiet w przypadku zgagi w ciąży sięga od razu po środki farmakologiczne. Na pewno nie należy tego robić bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie wszystkie leki można stosować w ciąży. Jest to już ostateczność, kiedy zgaga w ciąży staje się naprawdę uciążliwa i negatywnie wpływa na komfort ciężarnej. 

Środki farmakologiczne warto zamienić na domowe sposoby na zgagę. Objawy pomagają złagodzić napary z rumianku, mięty i korzenia imbiru. Imbir jest przyprawą, która praktycznie w każdej postaci jest skuteczna na zgagę. Możesz więc sięgać po ciasteczka imbirowe lub po prostu dodawać imbir do potraw. 

Skąd się biorą mdłości w ciąży?

Nie tylko zgaga uprzykrza codzienność ciężarnych. Często pojawiającym się pierwszym objawem ciąży są mdłości. Są charakterystyczne dla I trymestru, ale zdarza się, że towarzyszą przyszłej mamie aż do momentu rozwiązania. Nazywane są „porannymi”, chociaż wcale nie muszą pojawiać się zaraz po przebudzeniu. Niektóre kobiety podkreślają, że mają je wieczorem, a nawet powracają przez cały dzień. 

Mdłości w ciąży pojawiają się u ponad 50% kobiet. Są następstwem zmian hormonalnych, a dokładnie pojawieniem się i narastaniem stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we krwi. Najwięcej jest jej właśnie w I trymestrze, a później się obniża i tym samym mdłości w ciąży ustępują, co jednak nie jest regułą.

Co pomaga na mdłości w ciąży? 

Mdłości w ciąży bywają naprawdę uciążliwe. Trudno jest sobie z nimi poradzić i całkowicie je wyeliminować, ale można je skutecznie złagodzić. Pomaga picie dużej ilości wody, jednak nie powinno się pić podczas posiłków. Jedz 5 razy dziennie, ale w mniejszych ilościach i lekkostrawne posiłki. Unikaj produktów o intensywnym zapachu i smaku, szczególnie kwaśne mogą dodatkowo podrażniać żołądek. Jeśli mdłości w ciąży towarzyszą wymioty, to koniecznie po każdym zwróceniu treści żołądkowych, uzupełniaj płyny. Pozwól sobie na odpoczynek. Twój organizm właśnie przystosowuje się do tego, aby zapewnić Twojemu dziecku najlepsze warunki na przyszłe miesiące. Wykonuje ciężką pracę, więc jeśli to możliwe, kładź się spać wcześniej, śpij dłużej i odpoczywaj w ciągu dnia, np. po pracy. 

Wiele kobiet się zastanawia, co pomaga na mdłości w ciąży i jak poradzić sobie ze zgagą. W pierwszej kolejności spróbuj domowych sposobów, a dopiero w ostateczności sięgnij po środki farmakologiczne, oczywiście tylko za zgodą lekarza. I pamiętaj, to naturalne następstwo zmian, jakie zachodzą w Twoim organizmie. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło