Jak zorganizować pierwsze urodziny dziecka?
Twój maluch właśnie kończy rok! Zastanawiasz się, kiedy to tak szybko zleciało? No właśnie, przed Wami pierwsza ważna uroczystość tego małego człowieka – pierwsze urodziny. Wielu rodziców ma już cały plan tego wydarzenia rozpisany, zanim dziecko przyjdzie na świat. Inni z kolei mają głowę pełną wątpliwości – kogo zaprosić na roczek, gdzie zorganizować urodziny i co przygotować do jedzenia. Na pewno wszystko to są ważne kwestie, ponieważ musimy wziąć pod uwagę potrzeby malucha, który jeszcze nie do końca rozumie, co się wokół niego dzieje.
Kogo zaprosić na roczek?
Roczne dziecko jest jeszcze naprawdę małym człowiekiem. Rozumie już dużo, ale wciąż nie wszystko i nie zawsze dobrze czuje się w obcym mu towarzystwie (to kwestia charakteru i temperamentu). Pamiętaj, że organizujesz te pierwsze urodziny przede wszystkim dla swojego dziecka i ma się ono czuć tego dnia dobrze i komfortowo. Najlepiej, jeśli na uroczystości pojawią się najbliższe osoby, które maluch dobrze zna, a więc dziadkowie, chrzestni i rodzeństwo rodziców. Jeśli często spotykacie się z jakimiś znajomymi, to również mogą się znaleźć na liście gości.
Oczywiście to, kogo zaprosić na roczek, jest kwestią indywidualną. Może się okazać, że obecność obcych ludzi będzie obojętna dziecka, jednak jest też duże prawdopodobieństwo, że wywoła to u niego lęk, strach i niepokój, szczególnie jeśli to ono będzie w centrum uwagi.
Pierwsze urodziny w domu czy restauracji?
To zależy od wielu czynników, w tym m.in. od liczby gości i Twoich warunków domowych. Jeśli lista gości jest długa, a Ty masz jedynie 2 pokoje na 40 m2, to organizacja pierwszych urodzin dziecka na takiej przestrzeni może okazać się trudna, a nawet niewykonalna. Wtedy możesz zdecydować się na roczek w restauracji.
Tutaj ponownie rozważ potrzeby swojego dziecka. Jeśli jest ono wyjątkowo wrażliwe i w obcym miejscu nie czuje się najlepiej, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie liczby gości i organizacja urodzin w domu. Już sama uroczystość będzie dla malucha dużym przeżyciem. Decydując się na restaurację, wybierz bardziej kameralne miejsce. Warto wcześniej wybrać się do niej z dzieckiem, aby w dniu jego pierwszych urodzin nie była ona mu zupełnie nieznana.
Atrakcje i dekoracje urodzinowe na roczek
12-miesięczne dziecko nie potrzebuje dużo dodatkowych atrakcji. Rodzice decydują się czasem na fotobudkę. Zdjęcia rodzinne zawsze są piękną pamiątką. Aby nie było nudno i maluch był bardziej zainteresowany tym, co się wokół niego dzieje, zadbaj o rekwizyty, jak czapki, wąsy czy okulary. Roczniak ucieszy się także z baniek mydlanych, które wcale nie wymagają zatrudniania animatora. Ciekawym pomysłem na atrakcję na pierwsze urodziny jest też wykonywanie odcisków dłoni pomalowanych farbami.
No dobrze, a co z popularnym ostatnio na imprezach dla dzieci animatorem? Jeśli na uroczystości nie będzie innych starszych dzieci, to można go w zupełności odpuścić. Przyda się jednak wtedy, kiedy na pierwszych urodzinach pojawią się inne dzieci, które chętnie uczestniczą we wspólnych zabawach. Jeśli nie jesteś przekonana do animatora, to pamiętaj, że starsze dzieci świetnie będą się bawić także same. Wystarczą gry planszowe albo kredki i papier.
Jeśli chodzi o dekoracje urodzinowe, to tutaj masz pełną dowolność. Najbardziej popularne są girlandy z balonów, choć ze względów środowiskowych możesz rozważyć ozdoby papierowe, jak np. rozety. Wybierz motyw przewodni pierwszych urodzin, a łatwiej Ci będzie dopasować dekoracje. Może on nawiązywać do ulubionej maskotki maluszka albo jego znaku zodiaku.
Menu na pierwsze urodziny
To chyba jeden z trudniejszych tematów. Twoje dziecko jeszcze nie je wszystkiego, ograniczasz mu niektóre produkty, nie dosalasz i nie dosładzasz potraw. Jeśli przygotowujesz pierwsze urodziny w domu, to możesz ugotować jeden wspólny obiad i jak zawsze odłożyć porcję dla maluszka. W restauracji może być to trudniejsze, ale zawsze warto zapytać, czy jest taka możliwość. Jeśli nie, to nic się nie stanie, jeśli jeden raz zje dokładnie to samo, co Ty. Alternatywnie sama coś przygotuj i zabierz ze sobą w pudełku.
Warto jest się postarać o zdrowe przekąski, jak np. warzywa pokrojone w słupki, chlebek bananowy, jabłkowo-owsiane ciasteczka czy babeczki marchewkowe. Tort dla roczniaka również może być w wersji zdrowszej. Alternatywą dla klasyki jest tort babeczkowy lub owocowy.
Na koniec najważniejsza rada – czasem po prostu dobrze jest odpuścić. Z dziećmi nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć i nie masz nad wszystkim kontroli. Nie przejmuj się zaplamionym obrusem, wylaną zupką na sukienkę czy koszulę malucha, jego płaczem ze zmęczenia po 3 godzinach (ma do tego prawo) czy pękającymi balonami. Plamy można uprać, płaczącego malucha położyć spać, a balony to przecież nie najważniejsza atrakcja tego dnia. Odpuść i ciesz się, że możecie świętować te pierwsze urodziny razem.