Kreatywne zabawy z małym dzieckiem

person Małgosia list Zabawy z dzieckiem
Blog Bambiboo - Kreatywne zabawy z małym dzieckiem

Masz czasem wrażenie, że Twoje dziecko po prostu się w domu nudzi? Objawia się to w różny sposób – jest niespokojne, płaczliwe, rozdrażnione i nerwowe. Wydaje Ci się, że już brakuje Ci pomysłów na zabawę, a każdy Wasz dzień wygląda tak samo? Wielu rodziców zastanawia się, co robić w domu z niemowlakiem, zarówno tym 3-miesięcznym, jak już rocznym. Pokażemy Ci kilka zabaw, do których wcale nie potrzebujesz drogich zabawek. Niemożliwe? A jednak!

Co robić w domu z niemowlakiem w pierwszych tygodniach jego życia?

Taki kilkutygodniowy maluszek nie potrzebuje zbyt wiele atrakcji, tak naprawdę wystarczy mu mama – jej bliskość, dotyk i ciepło, oczywiście trzeba zapewnić jeszcze jego podstawową potrzebę, czyli jedzenie. Jeśli chodzi o samą zabawę, to na tym etapie warto po prostu stymulować zmysł wzroku, który bardzo intensywnie się rozwija. Miesięczne dziecko widzi już wzory, chociaż wciąż świat jest dla niego prawie czarno-biały. Odróżnia jednak kolor czerwony. 

Dobrze sprawdzi się więc zabawa z kartkami, na których pojawiają się kontrastowe wzory. Zawieś je na ścianie lub ułóż na podłodze w pobliżu dziecka. Sama zobaczysz, jak będzie wodził wzrokiem. Z 2-miesięcznym dzieckiem możesz bawić się w naśladowanie min, a 4-miesięcznemu możesz zaproponować grzechotkę. Wykonasz ją samodzielnie. W małych, podłużnych kubeczkach umieść różne przedmioty, np. makaron, kaszę i guziki. Dodatkowo rozwijać będziesz zmysł słuchu u swojego dziecka. Każda z takich grzechotek charakteryzuje się innym dźwiękiem. 

Jak spędzać czas z 6-miesięcznym dzieckiem? 

Półroczne dziecko potrafi już najczęściej siedzieć, raczkować, niekiedy nawet się podnosić. Uśmiecha się, wypowiada też różne sylaby. To dobry moment, aby puścić wodze fantazji i stworzyć naprawdę kreatywne zabawki dla malucha. Nie potrzebujesz wiele, sam się przekonaj.

 • Przyklej do szafki taśmy w różnych kolorach. Zadaniem dziecka będzie je odrywać. 
 • Połóż małe piłki na podłodze i zachęcaj malucha do ich turlania. 
 • Tor przeszkód to również doskonały pomysł, który pozwoli dziecku ćwiczyć nabyte już umiejętności. Poukładaj na podłodze poduszki i obserwuj, jak maluch próbuje się wydostać z odgrodzonej przestrzeni. 
 • Zorganizuj koncert na kuchennych instrumentach. Daj dziecku miski, drewniane łyżki i pokrywki. 
 • Zrób w papierowym pudełku dziurki, przeciągnij przez nie sznurki i zaczep na ich końcach np. duże filcowe kulki. Maluch będzie je wyciągał.

Zabawy z małym dzieckiem, które ma już ponad rok

Czas biegnie nieubłaganie, a Ty w domu masz już roczniaka. Jest to mały człowiek z niespożytymi pokładami energii, ma ich naprawdę dużo. Masz wrażenie, że Twoje dziecko jest wszędzie. Jeśli już chodzi, to stara się to robić, jak najszybciej. Zabawy z małym dzieckiem nie muszą ograniczać się do budowania z klocków, zabawy lalkami lub samochodami. Jest znacznie więcej możliwości, aby jeszcze bardziej wesprzeć jego rozwój. 

 • Rzut piłkami do celu (miski). Dodatkowo przy nauce kolorów można użyć kilku misek i piłek w różnych kolorach. 
 • Malowanie palcami, stemplowanie stemplami wykonanymi np. z gąbki lub ziemniaka. 
 • Zabawa ciastoliną wykonaną z wody i mąki kukurydzianej. 
 • Ponownie tor przeszkód, tym razem zdecydowanie trudniejszy. Może pojawić się równoważnia z połączonych ze sobą butelek, krzesło, pod lub nad którym trzeba przejść, a także piłki, które należy okrążyć. 
 • Nawlekanie makaronu rurek na sznurki.
 • Uderzanie drewnianą łyżką w zawieszony na sznurku balon lub balony.
 • Łączenie w pary np. skarpetek, zużytych opakowań po produktach spożywczych lub kosmetykach czy też kredek z dwóch takich samych zestawów. 

Roczne dziecko jest w stanie skoncentrować się na jednej aktywności maksymalnie 5-10 minut, a młodsze nawet jeszcze krócej. Spędzając z maluchem sam na sam ok. 10 godzin dziennie, musisz naprawdę być kreatywnym człowiekiem, aby zapewnić mu rozrywkę. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas zabawy z małym dzieckiem nieco ułatwią Ci to zadanie. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło