Kreatywne zabawy z małym dzieckiem
Masz czasem wrażenie, że Twoje dziecko po prostu się w domu nudzi? Objawia się to w różny sposób – jest niespokojne, płaczliwe, rozdrażnione i nerwowe. Wydaje Ci się, że już brakuje Ci pomysłów na zabawę, a każdy Wasz dzień wygląda tak samo? Wielu rodziców zastanawia się, co robić w domu z niemowlakiem, zarówno tym 3-miesięcznym, jak już rocznym. Pokażemy Ci kilka zabaw, do których wcale nie potrzebujesz drogich zabawek. Niemożliwe? A jednak!
Co robić w domu z niemowlakiem w pierwszych tygodniach jego życia?
Taki kilkutygodniowy maluszek nie potrzebuje zbyt wiele atrakcji, tak naprawdę wystarczy mu mama – jej bliskość, dotyk i ciepło, oczywiście trzeba zapewnić jeszcze jego podstawową potrzebę, czyli jedzenie. Jeśli chodzi o samą zabawę, to na tym etapie warto po prostu stymulować zmysł wzroku, który bardzo intensywnie się rozwija. Miesięczne dziecko widzi już wzory, chociaż wciąż świat jest dla niego prawie czarno-biały. Odróżnia jednak kolor czerwony.
Dobrze sprawdzi się więc zabawa z kartkami, na których pojawiają się kontrastowe wzory. Zawieś je na ścianie lub ułóż na podłodze w pobliżu dziecka. Sama zobaczysz, jak będzie wodził wzrokiem. Z 2-miesięcznym dzieckiem możesz bawić się w naśladowanie min, a 4-miesięcznemu możesz zaproponować grzechotkę. Wykonasz ją samodzielnie. W małych, podłużnych kubeczkach umieść różne przedmioty, np. makaron, kaszę i guziki. Dodatkowo rozwijać będziesz zmysł słuchu u swojego dziecka. Każda z takich grzechotek charakteryzuje się innym dźwiękiem.
Jak spędzać czas z 6-miesięcznym dzieckiem?
Półroczne dziecko potrafi już najczęściej siedzieć, raczkować, niekiedy nawet się podnosić. Uśmiecha się, wypowiada też różne sylaby. To dobry moment, aby puścić wodze fantazji i stworzyć naprawdę kreatywne zabawki dla malucha. Nie potrzebujesz wiele, sam się przekonaj.
- Przyklej do szafki taśmy w różnych kolorach. Zadaniem dziecka będzie je odrywać.
- Połóż małe piłki na podłodze i zachęcaj malucha do ich turlania.
- Tor przeszkód to również doskonały pomysł, który pozwoli dziecku ćwiczyć nabyte już umiejętności. Poukładaj na podłodze poduszki i obserwuj, jak maluch próbuje się wydostać z odgrodzonej przestrzeni.
- Zorganizuj koncert na kuchennych instrumentach. Daj dziecku miski, drewniane łyżki i pokrywki.
- Zrób w papierowym pudełku dziurki, przeciągnij przez nie sznurki i zaczep na ich końcach np. duże filcowe kulki. Maluch będzie je wyciągał.
Zabawy z małym dzieckiem, które ma już ponad rok
Czas biegnie nieubłaganie, a Ty w domu masz już roczniaka. Jest to mały człowiek z niespożytymi pokładami energii, ma ich naprawdę dużo. Masz wrażenie, że Twoje dziecko jest wszędzie. Jeśli już chodzi, to stara się to robić, jak najszybciej. Zabawy z małym dzieckiem nie muszą ograniczać się do budowania z klocków, zabawy lalkami lub samochodami. Jest znacznie więcej możliwości, aby jeszcze bardziej wesprzeć jego rozwój.
- Rzut piłkami do celu (miski). Dodatkowo przy nauce kolorów można użyć kilku misek i piłek w różnych kolorach.
- Malowanie palcami, stemplowanie stemplami wykonanymi np. z gąbki lub ziemniaka.
- Zabawa ciastoliną wykonaną z wody i mąki kukurydzianej.
- Ponownie tor przeszkód, tym razem zdecydowanie trudniejszy. Może pojawić się równoważnia z połączonych ze sobą butelek, krzesło, pod lub nad którym trzeba przejść, a także piłki, które należy okrążyć.
- Nawlekanie makaronu rurek na sznurki.
- Uderzanie drewnianą łyżką w zawieszony na sznurku balon lub balony.
- Łączenie w pary np. skarpetek, zużytych opakowań po produktach spożywczych lub kosmetykach czy też kredek z dwóch takich samych zestawów.
Roczne dziecko jest w stanie skoncentrować się na jednej aktywności maksymalnie 5-10 minut, a młodsze nawet jeszcze krócej. Spędzając z maluchem sam na sam ok. 10 godzin dziennie, musisz naprawdę być kreatywnym człowiekiem, aby zapewnić mu rozrywkę. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas zabawy z małym dzieckiem nieco ułatwią Ci to zadanie.