Dziecko w kuchni – nauka, pomoc i zabawa

list Zabawy z dzieckiem
Blog Bambiboo - Dziecko w kuchni – nauka, pomoc i zabawa

Przychodzi taki moment w życiu dziecka, kiedy uderzanie drewnianą łyżką w metalowy garnek już nie sprawia mu tak dużo frajdy. Znacznie bardziej interesuje go to, co robi w kuchni mama czy tata. Chce gotować wspólnie z rodzicem, jest chętne do pomocy i nauki nowych umiejętności. Dziecko w kuchni to uroczy widok, szczególnie kiedy z ogromnym zapałem wypieka swoje pierwsze ciasteczka czy też przygotowuje swoją pierwszą sałatkę owocową. Jak bezpiecznie i z radością wprowadzić dziecko do kuchni? 

Dziecko w kuchni uczy się i bawi 

Od kiedy kuchnia dla dzieci jest miejscem, gdzie może wspólnie z rodzicem zacząć gotować? Bardzo dużo zależy od rozwoju malucha. Niektóre poradzą sobie już w wieku 1,5 roku, inne dopiero ok. 3. roku życia. Na pewno takim sygnałem, że można zaprosić malucha do wspólnego gotowania, jest jego zainteresowanie czynnościami wykonywanymi przez rodzica. Powinno też już rozumieć większość poleceń i wykonywać proste czynności. 

Kuchnia jest fantastycznym miejscem do rozwoju małego człowieka. Dziecko uczy się samodzielności, rozwija małą motorykę, poznaje nowe smaki i nabywa coraz więcej umiejętności. To też jeden ze sposobów na wzmacnianie więzi rodzica z dzieckiem. Robicie coś razem, spędzacie wspólnie czas i dobrze się przy tym bawicie. Przy okazji powstaje smaczna przekąska lub kolacja. Dziecko około roku potrzebuje angażowania go w domowe obowiązki. Na początku może być to wkładanie prania do pralki, a później mieszanie ciasta w misce czy smarowanie chleba serkiem. 

Bezpieczne dziecko w kuchni

Kuchnia jest jednak miejscem pełnym potencjalnych zagrożeń, jak gorący piekarnik czy garnek na kuchence, wrzątek w czajniku i ostre noże. Może właśnie dlatego wielu rodziców nie angażuje dzieci w gotowanie ze strachu przed wypadkiem. 

Zanim więc pojawi się dziecko w kuchni, przystosuj do niego tę przestrzeń. 

  • Z blatów pousuwaj wszystkie niebezpieczne przedmioty, w tym noże. 
  • Czajnik postaw w niedostępnym dla malucha miejscu. 
  • Wydziel dla dziecka strefę na blacie, która będzie do jego dyspozycji. 
  • Przyda Wam się kitchen helper, czyli platforma ze schodkami, z każdej strony zabezpieczona barierką. Dziecko ma dzięki niemu łatwy dostęp do blatu i jednocześnie dla bezpieczeństwa ograniczoną swobodę poruszania się po kuchni. 
  • Wyposaż kuchnię w specjalne naczynia dla dzieci. Wykonane są one z silikonu i tworzywa sztucznego. Są też kolorowe, co jeszcze bardziej zainteresuje malucha. 
  • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w kuchni.

Zabawy z dzieckiem w kuchni – kreatywne gotowanie 

Dziecko w kuchni świetnie się bawi, pomagając mamie. Naśladuje wszystko, co robi, chce spróbować i dotknąć wszystkiego, co jest mu mniej i bardziej znane. Kiedy tylko możesz poświęcić więcej czasu na gotowanie, zabieraj swojego malucha do kuchni. Jak może Ci pomóc? Wrzucając składniki do miski, myjąc warzywa i owoce, ugniatając ciasto, wycinając foremkami ciasteczka, smarując kanapki masłem lub serkiem, a starsze dzieci krojąc miękkie warzywa specjalnym nożem dla najmłodszych. 

Kuchnia to bardzo kreatywny plac zabaw. Oprócz gotowania możesz organizować zabawy z dzieckiem w kuchni. To przede wszystkim wspaniałe doznania sensoryczne. 

  • Przygotuj masę plastyczną z mąki i wody, niech maluch ugniata i zgniata, a także tworzy różne kształty. 
  • Napełnij miskę mlekiem, a następnie przygotuj barwniki spożywcze. Malujcie na mleku fantazyjne obrazy palcem lub patyczkiem. 
  • Kolejna propozycja zabawy dla dziecka w kuchni to stempelki wykonane z ziemniaka lub buraka. Tutaj również przydadzą Ci się barwniki spożywcze. 

Dziecko w kuchni czasem samo wymyśla sobie zabawy - to miejsce, gdzie może dać upust swojej kreatywności. Są dzieci, które uwielbiają rysować paluszkami na rozsypanej mące. Czasem zupełnie przypadkiem układają obrazki z pokrojonych warzyw. Warto zaprosić dziecko do kuchni, aby się przekonać, jak wiele potrafi. 

Zabawy z dzieckiem w kuchni uczą i pozwalają naprawdę miło spędzić czas w rodzinnym gronie. Angażowanie malucha w codzienne obowiązki uczy go pomocy w domu. Czasem wydłuża to mamie i tacie czas przygotowania posiłków i sprzątania, ale dla dziecka to ogromna satysfakcja, wsparcie pewności siebie, której każde dziecko potrzebuje dla prawidłowego rozwoju. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło