Bliźnięta w rodzinie

list Ciąża
Blog Bambiboo - Bliźnięta w rodzinie

Pojawienie się maluszka w rodzinie to prawdziwa radość. A co dopiero gdy pojawia się dwójka dzieci – czyli bliźniaki! Znanych jest wiele par popularnych bliźniaków i bliźniaczek jak np. Siostry Olsen. Jeśli i w Twojej rodzinie pojawia się podwójne szczęście, zobacz jak być dumnym rodzicem bliźniaków. Przeczytaj nasz poradnik.

Skąd się biorą bliźniaki?

Istnieją dwa rodzaje bliźniąt. Dwojaczki identyczne rodzą się po zapłodnieniu przez pojedynczy plemnik, gdzie na drodze dalszych podziałów komórkowych doszło do podzielenia się zygoty na dwa niezależne embriony. Bliźnięta jednojajowe mają to samo DNA, wyglądają identycznie i mają tę samą płeć. Kiedy organizm matki w danym cyklu uwolni dwa jajeczka zapłodnione przez dwa plemniki, rodzą się bliźnięta dwujajowe. To zdarza się zdecydowanie częściej.

Jak wygląda ciąża bliźniacza?

Ciąża bliźniacza zdarza się rzadko. Statystycznie bliźniaki rodzą się raz na 80 porodów. Każda ciąża mnoga to jednak ciąża wysokiego ryzyka, a kobieta, która nosi pod sercem dwójkę maluszków wymaga szczególnej opieki. Każdy rodzaj ciąży bliźniaczej inaczej się prowadzi - szczególnej opieki wymagają pacjentki z ciążą jednokosmówkową. Mamy bliźniąt częściej skarżą się na intensywne mdłości, senność, ospałość i wyczerpanie podczas pierwszego trymestru ciąży. Ciąża bliźniacza jest większym obciążeniem niż pojedyncza - z powodu ucisku na przeponę przyszłej mamie mogą dokuczać trudności w oddychaniu i poruszaniu się. Dlatego niezwykle ważny jest wybór ginekologa, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąż bliźniaczych. Taka ciąża wymaga nie tylko niezwykłej staranności przy jej prowadzeniu i dodatkowych badań, ale również starannie dobranej suplementacji.

Przygotuj się na przyjście bliźniaków

Narodziny bliźniaków wiążą się z koniecznością przygotowania podwójnego zapasu rzeczy dla maluszków. Trzeba pomyśleć o specjalnym wózku – na rynku istnieje wiele modeli wózków przeznaczonych dla dwójki dzieci – to bardzo dobre i sprawdzone rozwiązanie. Oczywiście trzeba zmierzyć szerokość drzwi wejściowych, klatki schodowej i sprawdzić, czy wózek bliźniaczy się zmieści. W poruszaniu się po mieście pomogą autobusy niskopodłogowe, dlatego warto wcześniej sprawdzić ich rozkład.

Warto kupić poduszkę do karmienia bliźniąt, która nie jest konieczna przy jednym dziecku, a przy bliźniętach staje się niezbędna, aby móc karmić dzieci jednocześnie. 

Przyda się przynajmniej jedną chustę do noszenia dzieci, bo noszenie dwójki może być dość skomplikowane i obciążać kręgosłup. Chusta jest przydatna, gdy jesteś na spacerze, a jedno z dzieci nie ma ochoty na jazdę w wózku.

Warto poznać inne mamy bliźniaków i dowiedzieć się więcej na ten temat – poprzez fora internetowe, warsztaty dla przyszłych rodziców czy poprzez znajomych – takie osoby mogą być ogromnym wsparciem. Nie bój się prosić o pomoc.

Pokój dla bliźniaków

Problem stanowi również aranżacja pokoju dla bliźniaków. Warto podzielić go na dwie połowy, utrzymując wystrój w podobnej stylistyce. Najlepszym wyborem będą dwa identyczne łóżeczka i podobne meble. Można również zakupić specjalne łóżeczko dla dwójki dzieci. Maluchom bardzo pomaga wzajemna bliskość, kiedy to mogą leżeć blisko siebie. Gdy bliźniaki dorosną, dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, aby zwiększyć ilość przestrzeni w pokoju. Taka opcja pozwoli na stworzenie osobnych kącików dla dwójki dzieci. 

Najpopularniejszym wyborem, jeśli chodzi o kolorystykę, to nadal różowy w przypadku dziewczynek i niebieski w przypadku chłopców, choć coraz więcej rodziców decyduje się zerwać z tym zwyczajem na rzecz np. zieleni. Bardzo modne są dodatki w stylu skandynawskim, gdzie główną rolę grają kolory pastelowe. Są przyjemne dla oka i kojące dla dzieci.

Mimo, iż ciąża bliźniacza może wzbudzić na początku niedowierzanie i strach, to można się do życia z dwoma maluszkami przygotować i sprawić, że będzie to niezwykła przygoda i będziesz mogła cieszyć się dużą, wspaniałą rodziną!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło