Bliźniaki - jak przygotować się na znaczne powiększenie rodziny?

list Ciąża
Blog Bambiboo - Bliźniaki - jak przygotować się na znaczne powiększenie rodziny?

Narodziny dziecka to szczególny moment dla każdego z rodziców oraz towarzyszącej im rodziny. Ciąża bliźniacza i planowany poród to podwójne szczęście, ale również konieczność zadbania o wiele różnych aspektów. 

Jak dbać o siebie w ciąży bliźniaczej?

Podstawą jest dbałość o organizm przyszłej mamy. W ciąży bliźniaczej istnieje większe zapotrzebowanie na niektóre witaminy i mikroelementy, zwłaszcza te powiązane z procesem produkcji krwi, a więc żelazo i kwas foliowy. Zalecana dawka dzienna w ciąży bliźniaczej to: 400 μg kwasu foliowego plus 400 μg aktywnej formy folianów. Jeśli zaś chodzi o suplementację żelaza – dawki są uzależnione od wyników badań krwi. Wszelką suplementację należy skonsultować z lekarzem prowadzącym i opierać ją o indywidualne decyzje specjalisty. Warto wybrać również ginekologa, który specjalizuje się w prowadzeniu ciąż bliźniaczych i posiada w tym zakresie wieloletnie doświadczenie oraz praktykę. Trzeba również przygotować się na konieczność częstszych badań USG oraz wizyt lekarskich.

Narodziny bliźniaków to szczególny moment, dlatego zawczasu należy pomyśleć nad wyborem miejsca porodu. W przypadku, gdy ciąża jest jednokosmówkowa, a tym bardziej jednoowodniowa – poród koniecznie powinien odbyć się w placówce o najwyższym – III stopniu referencyjności. Taki szpital dysponuje oddziałem intensywnej opieki neonatologicznej, ponieważ bliźnięta często mają niską masę urodzeniową, jak i mogą zdarzyć się różnego rodzaju powikłania. Najczęściej porody bliźniacze odbywają się poprzez planowane cesarskie cięcie, dlatego również w tym kontekście konieczny jest wybór placówki o najwyższym stopniu referencyjności.

Jak przygotować pokój na narodziny bliźniaków?

Przed pojawieniem się dwójki maluszków, warto postarać się o przemeblowanie mieszkania. 

Perspektywa znacznego powiększenia rodziny bardzo często wpływa na decyzję o zamianie mieszkania na większe lub na wyprowadzkę do domu wolnostojącego. Przyszli rodzice bliźniaków decydują się również na wygodniejsze mieszkania, zlokalizowane na parterze lub piętrze z windą. 

Przemeblowanie mieszkania przed narodzinami bliźniaków jest konieczne. Warto ustawić meble w taki sposób, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się wózkiem dla bliźniaków. Należy zawczasu pomyśleć o miejscu, w którym będziemy przechowywać wózek – można go ustawić przedpokoju, na klatce schodowej (po uzgodnieniu z sąsiadami) czy też w wózkowni lub piwnicy, jeśli dysponujemy powierzchnią dodatkową. 

Pokoik dziecięcy powinien być odpowiednio duży, aby służyć maluchom nie tylko poprzez okres niemowlęctwa, ale również gdy będą nieco starsze. Przyda się przestrzeń, aby zaaranżować kącik dla każdego z malców.

Niezwykle ważnym aspektem jest wybór łóżeczka dla bliźniaków. Bliźniaki w jednym łóżeczku to dobry pomysł w ciągu dnia, kiedy maluszki można położyć obok siebie. Najedzone i zadbane będą się cieszyły swoją bliskością. Niestety nie zawsze rozwiązuje to problem snu – często zdarza się, że wtedy dzieci potrzebują osobnych łóżeczek lub nawet pokoików, a jedno z nich może potrzebować wspólnego snu z mamą. Dlatego kupno drugiego łóżeczka bardzo często jest koniecznością. 

Na co zwracać uwagę podczas wychowania bliźniaków?

Podczas wychowania bliźniaków najważniejsze jest zrozumienie, że dwójka dzieci to jednak odrębne osobowości i dwa, różniące się od siebie światy, o często odmiennych potrzebach i upodobaniach.

Indywidualne podkreślanie charakteru każdego z malców, powinno się zacząć od różnorodnego ubierania – nawet jeśli dzieci są tej samej płci. Takie zróżnicowanie i spersonalizowany dobór sprawi, że dzieciom łatwiej będzie w późniejszym wieku wyrażać swoje potrzeby estetyczne. Ubranka powinny różnić się przynajmniej kolorem, jeśli nie chcemy wybierać innego fasonu. Tak samo jest z zabawkami i rozwijaniem zainteresowań w wieku późniejszym, ponieważ każde dziecko ma prawo wybrać coś innego.

Kiedy dzieci będą już odrobinę starsze, nie porównuj ich do siebie. Bliźnięta przez całe swoje życie muszą walczyć, aby nie być utożsamiane z swoją siostrą lub bratem. W tym samym wieku dzieci są zazwyczaj do siebie podobne, ale jednak to odrębne osoby. Ich postępy w nauce, samodzielności i przystosowania do świata mogą się od siebie różnić, i żadne z nich nie jest lepsze ani gorsze – są po prostu inne.

W trakcie opieki nad bliźniakami nie bój się prosić o pomoc bliskich – partnera, mamy czy teściowej. Warto również zastanowić się nad zatrudnieniem niani. Należy wypracować strategię opieki nad malcami, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich życia. Warto mieć kogoś do pomocy – kogoś, kto pomoże przetrwać okres karmienia piersią, przygotowania posiłków dla niemowląt, gdy dzieci nie mają ustalonych stałych pór snu czy posiłków.

Dostosuj porę jedzenia, spania i kąpieli do indywidualnej z potrzeb każdego dziecka. Co prawda najbardziej wygodne jest wykonywanie tych czynności razem, ale często maluchy mogą mieć odmienne od siebie potrzeby np. wymagać karmienia o innych porach. Stąd potrzeba dodatkowej osoby do opieki nad malcami.

Mów zawsze oddzielnie do każdego dziecka. Znajduj czas na indywidualne zajęcie się każdym z nich, mów do każdego po imieniu, a nie zawsze w liczbie mnogiej. Sprawiedliwie obdarzaj je swoją troską i opieką, a w czasie późniejszym – po równo dziel zadania.

Zostaw dzieciom przestrzeń – nie rozdzielaj dzieci, pozwól im bawić się razem kiedy tego chcą. Natomiast uszanuj również moment, gdy każde z nich wybierze inne zajęcie. Nie ingeruj we wszystkie wspólne zabawy – obserwuj ich potrzeby i zachowanie wobec siebie. Pozwól malcom na wypracowanie własnej strategii wspólnego działania.

Jak widzisz – mimo, że bliźniaki są jak dwie krople wody, to jednak między sobą się różnią – pielęgnuj te różnice przy zachowaniu odrębności, aby w dorosłym życiu mogły w pełni wyrażać siebie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło