Uczulenie na pieluchy – jak rozpoznać i zapobiec alergii u dziecka?

list Pieluchowanie
Blog Bambiboo - Uczulenie na pieluchy – jak rozpoznać i zapobiec alergii u dziecka?

Rodzice chętnie sięgają po pieluszki jednorazowe ze względu na wygodę ich użytkowania. Zużytej pieluszki nie trzeba prać – wystarczy wyrzucić ją do śmieci. Dobranie właściwych produktów jednak jest kluczowe, aby zapobiec uczuleniu. Po czym można je rozpoznać? Co zrobić, żeby zminimalizować jego skutki? Jak można mu zapobiec? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Uczulenie na pieluchy – nie tylko od razu po urodzeniu

Alergia nie zawsze jest schorzeniem wrodzonym, można ją nabyć na każdym etapie życia. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w rosnącej liczbie syntetycznych substancji chemicznych, które towarzyszą nam na każdym kroku. Alergia na pieluszki to przypadłość, która jest dość częstym schorzeniem u wielu maluchów. Może pojawić się tuż po urodzeniu, ale nie tylko. Tak naprawdę dzieci są narażone na uczulenie od pieluch przez cały okres ich stosowania. Dokuczliwa wysypka często towarzyszy dzieciom w momencie rozszerzania diety o nowe pokarmy. Jest tak szczególnie w przypadku tych maluchów, które cierpią na alergie pokarmowe. Wszystko dlatego, że alergie pokarmowe mogą zaostrzać stan zapalny skóry.

Alergia na pieluszki – po czym można ją rozpoznać?

Objawów uczulenia na pieluchy należy szukać w okolicach intymnych noworodka. Najbardziej charakterystyczny z nich to czerwone krostki. Niestety krostki zwykle są bardzo bolesne dla malucha i mogą powodować uporczywe swędzenie. Nic więc dziwnego, że maluch zaczyna dużo płakać i jest niespokojny. Często noworodek protestuje przy zmianie pieluchy, która to przy alergii na pieluszki, może być dla niego bardzo nieprzyjemna. Chociaż uczulenie na pieluchy zazwyczaj nie jest groźne, nie można go zlekceważyć. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zapalenia, a nawet nadżerki delikatnej skóry dziecka.

(cd. artykułu poniżej)

Uczulenie od pieluch – co zrobić, gdy się pojawi?

Kiedy u malucha pojawi się alergia na pieluszki, natychmiast trzeba odpowiednio zadbać o jego skórę. Jak to zrobić? Warto zastosować się do kilku pielęgnacyjnych zasad.

  1. Dobierz odpowiednie pieluchy

Z pieluch, które wywołały alergię na skórze dziecka, należy jak najszybciej zrezygnować. Dalsze ich stosowanie mogłoby pogłębić problemy skórne u malucha. Optymalne jest stosowanie pieluszek takich jak Bambiboo – z przeważającą zawartością materiałów pochodzenia roślinnego. Dzięki temu, że są wykonane z delikatnych materiałów, sprawdzą się nawet dla wrażliwej skóry malca. 

  1. Pozwól skórze pooddychać

Przy okazji mycia lub zmiany pieluszki pozwól maluchowi poleżeć przez kilka chwil z gołą pupą. Wtedy skóra będzie miała czas, by odetchnąć. Pamiętaj jednak o tym, żeby w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura (co najmniej 20 stopni Celsjusza).

  1. Zrezygnuj z chusteczek nawilżanych lub wybierz takie, które są naturalne

Jeśli stosujesz perfumowane chusteczki nawilżane wyprodukowane z materiałów syntetycznych – zrezygnuj z nich. Mogą dodatkowo podrażniać skórę dziecka i są większym obciążeniem dla środowiska. Wybierz chusteczki wykonane z włókien pochodzenia naturalnego, na przykład chusteczki Bambiboo z delikatnej wiskozy bambusowej. Są nieperfumowane i biodegradowalne. Możesz również skorzystać z wacika nasączonego wodą, aby oczyścić skórę malucha.

  1. Zastosuj kojące maści i krem na odparzenia

Powstałe w wyniku uczulenia na pieluchy krostki mogą swędzieć malca i powodować dyskomfort. Warto smarować je maścią o działaniu kojącym, która pomoże pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Dodatkowo może się też przydać krem na odparzenia, który przyspieszy regenerację dotkniętej zmianami skóry.

Alergia na pieluszki – jak jej zapobiec?

W przypadku pojawienia się alergii na skórze, pieluszki trzeba zmieniać zdecydowanie częściej niż normalnie. Uczulenie od pieluch najczęściej jest spowodowane syntetycznymi substancjami, które można znaleźć w składzie pieluch. Chodzi tu o różnego rodzaju wybielacze, substancje zapachowe i chłonne czy pudry. By zminimalizować pojawienie się tej przypadłości u malucha, należy w miarę możliwości wybierać pieluszki z segmentu eko. Takie pieluszki, dzięki dużej ilości materiałów pochodzenia roślinnego w składzie, minimalizują ryzyko podrażnienia skóry.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło