Produkty z certyfikatami – dlaczego warto?
Certyfikaty nie są przyznawane produktom bez powodu. Produkt musi przejść odpowiednie testy i spełnić wymagane normy. Ale właściwie po co? Powodem jest chęć producentów zapewnienia konsumentów o bezpieczeństwie i jakości ich produktów. Można im po prostu uwierzyć na słowo. Większość jednak szuka potwierdzenia, szczególnie jeśli chodzi o artykuły dla dzieci i niemowląt.
Po pierwsze bezpieczeństwo – certyfikowane produkty przyjazne użytkownikowi
To najważniejszy aspekt certyfikowanych produktów. Proces certyfikacji przeprowadzany jest przez niezależne jednostki m.in. instytut dermatologiczny Dermatest®. Certyfikaty przyznawane są za spełnienie konkretnych wymogów. Jeśli chodzi o artykuły higieniczne czy kosmetyki, kluczowe jest ich bezpieczeństwo w kontakcie ze skórą. Produkty testowane są pod kątem ich wpływu na skórę, czy wywołują reakcje alergiczne i podrażnienia, czy można je stosować bez ryzyka wystąpienia niepożądanych zmian.
Certyfikowane produkty, którym przyznano znak jakości Dermatest, są przyjazne dla skóry i bezpieczne w stosowaniu. Jeśli chodzi o pieluszki dla niemowląt, Dermatest® potwierdza, że artykuły Bambiboo można bezpiecznie stosować przy wrażliwej skórze maluszka – tak wykazały szczegółowe i bardzo restrykcyjne badania.
Produkty z certyfikatami mają więc zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo i dać pewność, że dokonał dobrego, świadomego i korzystnego dla siebie wyboru. To ważne, ponieważ szczególnie przy pierwszym kontakcie z produktem możemy mieć wątpliwości i wrażenie, że kupujemy kota w worku. Certyfikaty mają nas uspokoić i pomóc w dokonaniu wyboru najbezpieczniejszego dla nas produktu z danej grupy.
Po drugie niezależne testy – certyfikat potwierdzający jakość
To ważne, aby instytuty odpowiadające za certyfikację były niezależne. Wydaje Ci się to pozornie bez znaczenia? Wyobraź więc sobie, że masz firmę produkcyjną, a za testy Twoich produktów odpowiada Twój wewnętrzny dział czy też organizacja bezpośrednio związana z Twoją firmą. Na podstawie wyników przyznaje Twoim produktom certyfikat jakości. Czy można to uznać za bezstronną ocenę?
Niezależne instytuty nie są związane z żadną firmą, nie faworyzują i nie działają na rzecz wybranych producentów. Mają określone standardy, które są takie same dla wszystkich firm. Testują produkty i przeprowadzają badania zawsze zgodnie z wcześniej ustalonymi procedurami. To zdecydowanie ułatwia obiektywną ocenę jakości testowanych produktów.
Po trzecie ekologia – produkty z certyfikatami przyjazne środowisku
Certyfikaty przyznawane są nie tylko za bezpieczeństwo i jakość produktu, ale również za jego aspekty ekologiczne. Właśnie dlatego warto jest sprawdzać, czego dotyczy konkretne oznaczenie na opakowaniu, czy jest to potwierdzenie bezpiecznego korzystania produktu w kontakcie z delikatną skórą niemowląt czy też jego produkcji w zgodzie z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Przykładem jest The Forest Stewardship Council (FSC®), czyli oznaczenie potwierdzające, że drewno wykorzystane do produkcji pozyskane zostało w wyniku odpowiedzialnego gospodarowania. Inne oznaczenie to Made for Recycling, które świadczy o tym, że opakowanie nadaje się do recyklingu oraz ponownego przetworzenia i wykorzystania. Najbardziej szeroki zakres oceny środowiskowej stanowi certyfikacja EU Ecolabel czy Blauer Engel (tzw. Niebieski Anioł). Wyroby oznaczone tymi znakami zostały zaprojektowane i są produkowane w taki sposób, aby ich negatywne oddziaływanie na środowisko było zminimalizowane przez cały cykl życia produktu.
Certyfikowane produkty mają przewagę nad pozostałymi. Przede wszystkim wzbudzają większe zaufanie i pomagają w bardziej świadomych wyborach, co jest szczególnie ważne, gdy chodzi o dobro i bezpieczeństwo naszych dzieci.