Jak często zmieniać pieluszkę?

list Pieluchowanie
Blog Bambiboo - Jak często zmieniać pieluszkę?

Po każdym siku i kupie czy może jednak nieco rzadziej? W nocy tak samo często jak w dzień? No właśnie, zmienianie pieluszki okazuje się być bardziej skomplikowanym tematem, niż mogłoby się wydawać. Pytanie, jak często zmieniać pieluszkę, pojawia się praktycznie u każdej świeżo upieczonej mamy lub kobiety, która właśnie za chwilę ma nią zostać. Jak to jest ze zmianą pieluszki? 

Jak często zmieniać pieluszkę przy siku i kupie? 

Idealnie jest, jeśli zmieniamy pieluszkę po każdym siku i kupie. Jednak noworodki i niemowlaki robią siku bardzo często. To małe ilości, ale mogą się pojawiać nawet co kilkadziesiąt minut. I co wtedy, czy za każdym razem jest potrzeba zmieniania pieluszki? Należy kontrolować, czy to już jest ten odpowiedni czas. U noworodka zmiana pieluszki nie powinna odbywać się rzadziej niż raz na godzinę.

Jeśli jednak w pieluszce pojawi się kupa, nie ma na co czekać. Należy wtedy maluszka przebrać od razu. To dla niego mało komfortowe, a w przypadku większej kupki może skutkować wydostaniem się zawartości pieluszki na zewnątrz. Nic przyjemnego…

Tak naprawdę nie ma jednej uniwersalnej rady dotyczącej częstotliwości zmieniania pieluszki. Musisz obserwować swojego maluszka, jak również kontrolować zawartość jego pieluszki. Jedno jest pewne – kupka wymaga natychmiastowej reakcji, a i trzymanie maluszka w mokrej pieluszce może spowodować podrażnienie skóry oraz dyskomfort.

Czy zmieniać pieluszkę w nocy? 

„Maluszek się rozbudzi, zacznie płakać i trudniej będzie mu wrócić do krainy snu”. Może teraz trudno jest Ci sobie to wyobrazić, ale warto spróbować zmienić pieluszkę maluszkowi także w nocy. Wyobraż sobie tylko - masz na sobie pieluszkę, już jest mocno przemoczona, a przed Tobą jeszcze kilka godzin snu. Jak się czujesz? Chyba nie najlepiej, prawda? Mokra pieluszka utrudnia spokojny sen, niemowlę może przez nią wybudzać się w nocy i płakać. Zdecydowanie lepiej jest szybko i sprawnie ją zmienić, aby przywrócić dziecku komfortowe warunki do snu. 

Zmienianie pieluszki w nocy powinno odbywać się przy niewielkim świetle, dlatego przyda Ci się lampka z regulacją natężenia świecenia. Ułatwisz sobie tę czynność, jeśli do spania założysz maluszkowi pajacyk z rozpięciem przy nóżkach. Korzystasz ze śpiworka do spania? Wybierz taki, który jest rozpinany od dołu lub również posiada rozpięcie przy obu nóżkach. 

Lepiej częściej niż rzadziej…

Zawsze przy dziecku lepiej mieć pewność, że zrobiło się czegoś za dużo, niż za mało. Podobnie jest ze zmianą pieluszki. Maluszek będzie Ci zapewne sygnalizował swój dyskomfort. Mokra pieluszka to dla niego powód, żeby poinformować mamę, że nie czuje się najlepiej. Zrobi to płaczem - tylko tak potrafi. Może być niespokojny, marudny i mieć gorszy sen. Ponadto noszenie długo jednej, mokrej pieluszki skutkuje odparzeniami, a nawet większymi, bolesnymi ranami. To zjawisko pojawiające się przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. 

Wskaźnik wilgotności to duże ułatwienie

To dla Ciebie wciąż nie takie proste? Masz dużo obowiązków i zdarza Ci się zapomnieć o zmianie pieluszki u dziecka? Kontrolować stan pieluszki pomoże Ci wskaźnik wilgotności. Znajdziesz go na niektórych pieluszkach, w tym tych od Bambiboo. To pasek umieszczony na przodzie pieluszki. Kiedy wnętrze jest mokre, pasek zabarwia się na inny kolor. Wystarczy rzut okiem na pieluszkę dziecka, aby sprawdzić, czy to już pora na zmianę. Nie musisz zaglądać do środka. 

Wskaźnik wilgotności pomoże Ci wypracować dobre nawyki. Z czasem lepiej poznasz swojego maluszka i będziesz w odpowiednim momencie reagowała nadciągając z nową, suchą pieluszką. Pamiętaj, że Twoje dziecko lubi, kiedy ma sucho - jest mu przyjemniej i łatwiej poznawać otaczający świat. 

To jak często zmieniać pieluszkę? Tak często, jak jest to konieczne. Masz jednak wrażenie, ze nic innego nie robisz tylko karmisz i przewijasz swoje dziecko? Tak jest tylko na początku, to minie, a może nawet jeszcze za tym zatęsknisz.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło