Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) – jak je leczyć?

list Pieluchowanie
Blog Bambiboo - Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) – jak je leczyć?

Niemowlaki mają niezwykle delikatną i wrażliwą skórę, która jest podatna na podrażnienia i infekcje. Dotyczy to szczególnie okolic zasłoniętych przez pieluszkę. Ograniczony dostęp powietrza w połączeniu z wilgotnym i ciepłym środowiskiem daje idealne warunki do namnażania grzybów i bakterii. W takich warunkach powstają odparzenia, które prowadzą do pieluszkowego zapalenia skóry. Jak można je leczyć? Czy da się zapobiec PZS?

PZS – czym się objawia?

Pieluszkowe zapalenie skóry to przypadłość, która dotyka wiele niemowląt. Po czym rozpoznać PZS? Najczęstszy objaw to zaczerwienienie i obrzęk skóry w miejscach, w których skóra styka się z pieluchą. Zaczerwienienia należy więc szukać w okolicach narządów intymnych, odbytu, brzucha i ud. Jeśli rodzic nie dostrzeże zmian odpowiednio wcześnie, szybko przerodzą się w wypryski lub drobne ranki, które prowadzą właśnie do pieluszkowego zapalenia skóry.

Domowe sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry

Z pieluszkowym zapaleniem skóry można sobie poradzić domowymi sposobami. Jakie są najpopularniejsze metody uporania się z PZS?

 • Częste przewijanie – nie rzadziej niż co 3 godziny, a najlepiej co godzinę.
 • Pozostawianie malca na dłuższy czas bez pieluchy – dzięki temu, skóra ma szansę się przewietrzyć, a namnażanie bakterii zostaje zahamowane.
 • Przemywanie pupy – dwa razy dziennie, przy użyciu jedynie ciepłej, przegotowanej wody. Po przemyciu należy delikatnie osuszyć skórę. Gwałtowne wycieranie dodatkowo ją osłabi.
 • Stosowanie emolientów – środków o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. 
 • Kąpiele w krochmalu, soli morskiej lub nadmanganianie potasu – to substancje, które pomogą złagodzić podrażnienia.
 • Smarowanie pupy mlekiem matki – niektórzy uważają, że mleko matki jest dobre na wszystko, również pomoże uporać się z pieluszkowym zapaleniem skóry.

Jeśli opisane domowe sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry zawiodą, warto sięgnąć po odpowiedni krem, o czym piszemy niżej. Jeśli i to nie pomoże, trzeba będzie skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią terapię farmakologiczną.

Pamiętaj, że…
jeśli mimo zintensyfikowanej pielęgnacji objawy pieluszkowego zapalenia skóry nie słabną, a wręcz przeciwnie – nasilają się, konieczna jest wizyta u lekarza.

Pieluszkowe zapalenie skóry – czym smarować pupę dziecka?

Kiedy na pieluszkowe zapalenie skóry nie pomagają domowe sposoby, pupę niemowlaka należy smarować odpowiednimi preparatami. Do tego celu najlepiej sprawdzą się tłuste kremy z tlenkiem cynku, pantenolem, alantoiną i gliceryną. Jakie działanie wykazują poszczególne składniki? Tlenek cynku wysusza skórę i działa bakteriobójczo. Z kolei pantenol i alantoina łagodzą podrażnienia na skórze, a przy tym ją nawilżają i natłuszczają. Gliceryna również silnie nawilża, a dodatkowo działa emulgująco. Zawsze warto sprawdzić, czy wybrany krem ma w składzie te składniki. Jeśli tak, z powodzeniem można go użyć w przypadku wystąpienia PZS. Rodzice, którzy już wiedzą, czym smarować pupę przy pieluszkowym zapaleniu skóry, powinni pamiętać o regularnym przemywaniu i wietrzeniu pupy. Te działania są nieocenione w szybkim uporaniu się z problemem.

PZS – czy można mu zapobiec?

Powstawaniu odparzeń na skórze malucha sprzyja niewłaściwa pielęgnacja. Zatem warto dowiedzieć się, jak dbać o skórę malucha, by zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry.

 • Używanie odpowiednich pieluszek

PZS często jest wynikiem alergii skórnej. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby w miarę możliwości wybierać ekologiczne pieluszki (przeczytaj więcej o ekologicznych pieluszkach). Nasze pieluszki nie są perfumowane, ani bielone chlorem, co znacznie zmniejsza ryzyko podrażnień nawet u dzieci o wyjątkowo wrażliwej skórze. W ofercie Bambiboo znajdziesz delikatne i oddychające pieluchy oraz pieluchomajtki

 • Częste zmiany pieluch

Pieluszkę należy zmieniać maluchowi po każdej kupie i siku, a dodatkowo raz na 3-4 godziny. Im dłużej dziecko będzie przebywać w mokrej pieluszce, tym większe ryzyko, że nabawi się PZS. Trzeba przy tym pamiętać o przewijaniu również w nocy.

 • Wietrzenie pupy dziecka

Po każdym przewijaniu, warto zostawić maluszka bez pieluszki na kilka minut. Przez ten czas jego skóra odetchnie i się przewietrzy.

 • Przemywanie przy zmianie pieluchy

Po usunięciu zabrudzonej pieluszki skórę malca warto przemyć, np. przy pomocy nawilżonych letnią wodą wacików. Można to zrobić również przy pomocy specjalnych chusteczek nawilżanych. Należy jednak wybierać tylko te najdelikatniejsze, które zmniejszają ryzyko podrażnień (jak te od Bambiboo).

 • Smarowanie emolientami

Zmiana pieluszki powinna być zwieńczona posmarowaniem pupy specjalnym preparatem na bazie emolientów. Taki krem pozostawi na skórze specjalny film ochronny, który działa przeciwodparzeniowo. Trzeba jednak pamiętać o tym, że warstwa preparatu powinna być cieniutka. W innym razie, produkt może wywołać odwrotny skutek.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło