Pieluszki wielorazowe wracają do łask
Większość z nas pamięta je tylko z opowieści, ale historie naszych babć i mam potrafiły nas zniechęcić do pieluszek wielorazowych. Klasyczna tetra, która przecieka i trzeba ją wygotowywać, aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów, to raczej nic przyjemnego. A jednak pieluszki wielorazowe dostały drugą szansę, coraz więcej rodziców dostrzega zalety i korzyści takiego rozwiązania. Dlaczego?
Ekologiczne pieluchowanie na nowych zasadach
Kiedyś pieluszki wielorazowe były używane z konieczności, dzisiaj to zdecydowanie wybór rodziców. Pojawienie się jednorazowych zrewolucjonizowało higienę maluszków. Nie trzeba już wiązać i zapinać tetrowych pieluch, które i tak wiele razy przeciekały. Nie ma konieczności ich prania i gotowania w wysokiej temperaturze. To duże udogodnienie, które spowodowało odejście od „tetry”.
Jednak pieluszki wielorazowe wracają do łask. Nie pod postacią tradycyjnej „tetry”, a produktu zwanego pieluszką wielorazową. Dlaczego? Na pewno zmienia się podejście młodych ludzi do zagadnień środowiskowych. Coraz bardziej zależy im generowaniu mniejszej ilości odpadów. Jednorazowe pieluszki, nawet te z segmentu eko, nie są całkowicie biodegradowalne w krótkim czasie, a z szacunkowych danych wynika, że średnio maluch zużywa ich 10 tys. do momentu przesiadki na nocnik. Pieluszki wielorazowe wykonane są z trwałych materiałów, co pozwala na ich długie użytkowanie. Pojawia się jednak pytanie – jak można mówić o ekologicznym pieluchowaniu, skoro pieluszki wielorazowe trzeba za każdym razem prać? Wielu ekspertów uważa, że mimo częstego prania jest to rozwiązanie bardziej przyjazne dla środowiska. Pieluszki z regulacją rosną z dzieckiem, a nawet można z nich korzystać przy kolejnym maluszku.
Nowoczesne pieluszki wielorazowe to zupełnie inny wymiar higieny dziecka. Sama pieluszka przypomina krojem majtki. Posiada system zapięć, który można dostosowywać do wagi i budowy ciała dziecka. Dodatkowo pieluszkę wykłada się specjalnym chłonnym wkładem, np. z wiskozy bambusowej, która wyróżnia się dobrą wentylacją i termoregulacją. Poza tym pieluszki wielorazowe mają interesującą dla maluszka grafikę, są kolorowe i rodzice często zakładają je maluchom np. na plaży.
Jak używać pieluszek wielorazowych?
Trend na ekologiczne pieluchowanie trwa od kilku lat. Na rynku pojawiło się wiele różnych pieluszek wielorazowych, w tym nasze pieluszki Bambiboo. Są one dedykowane dla dzieci o wadze od 5kg do 15 kg, a więc rosną z maluchem. Składają się z 3 części:
- Wielorazowa pieluszka z kieszonką, do którego wsuwany jest wkład chłonny
- Wkład chłonny z bambusem lub z mikrofibrą
- Opcjonalnie wkładka z włókniny bambusowej ułatwiająca oczyszczanie pieluszki z nieczystości stałych
Jak używać pieluszek wielorazowych? Wystarczy do kieszonki pieluszki wsunąć wkład chłonny. Dodatkowo na pieluszce można położyć dodatkowy wkład (np. na noc) oraz wkładkę z włókniny bambusowej, dzięki czemu pieluszkę będzie łatwiej oczyścić. Następnie zapinamy napy, dopasowując pieluszkę do ciała dziecka. Zaleca się zmianę pieluszki co 2-4 godziny.
Ile pieluch wielorazowych kupić na początek?
Jeśli chodzi o sam zakup pieluszek wielorazowych, to może się to wydawać początkowo większa inwestycja niż w pieluszki jednorazowe. Jeśli nie jesteś pewna, czy taka forma pieluchowania sprawdzi się przy pielęgnacji Twojego maluszka, zachęcamy do zakupu jednej pieluszki Pieluszka wielorazowa Bambiboo z wkładem chłonnym z mikrofibry | Bambiboo.eu lub jednego zestawu którego wchodzi 6 pieluszek wielorazowych z 12 wkładami i torbą na brudne pieluszki i wkłady Zestaw 6 pieluszek wielorazowych z 12 wkładami z bambusa oraz wet bag | Bambiboo.eu.
Taki zestaw będziesz używała wielokrotnie, bez konieczności zakupu kolejnego w momencie zużycia pieluszek. Kiedy się zabrudzą, wystarczy je uprać, wysuszyć i można ponownie zakładać maluszkowi. Zastanawiając się jednak, ile pieluch wielorazowych przyda Ci się na początek, to najlepiej jest mieć przynajmniej 3 takie zestawy.
Historia zatacza koło, wracamy do nawyku naszych babć, ale w przyjaznym i nowoczesnym wydaniu. To bardziej ekologiczne pieluchowanie w przyszłości oznacza także oszczędności w domowym budżecie.