Pieluszki wielorazowe wracają do łask

list Pieluchowanie
Blog Bambiboo - Pieluszki wielorazowe wracają do łask

Większość z nas pamięta je tylko z opowieści, ale historie naszych babć i mam potrafiły nas zniechęcić do pieluszek wielorazowych. Klasyczna tetra, która przecieka i trzeba ją wygotowywać, aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów, to raczej nic przyjemnego. A jednak pieluszki wielorazowe dostały drugą szansę, coraz więcej rodziców dostrzega zalety i korzyści takiego rozwiązania. Dlaczego?   

Ekologiczne pieluchowanie na nowych zasadach

Kiedyś pieluszki wielorazowe były używane z konieczności, dzisiaj to zdecydowanie wybór rodziców. Pojawienie się jednorazowych zrewolucjonizowało higienę maluszków. Nie trzeba już wiązać i zapinać tetrowych pieluch, które i tak wiele razy przeciekały. Nie ma konieczności ich prania i gotowania w wysokiej temperaturze. To duże udogodnienie, które spowodowało odejście od „tetry”. 

Jednak pieluszki wielorazowe wracają do łask. Nie pod postacią tradycyjnej „tetry”, a produktu zwanego pieluszką wielorazową. Dlaczego? Na pewno zmienia się podejście młodych ludzi do zagadnień środowiskowych. Coraz bardziej zależy im generowaniu mniejszej ilości odpadów. Jednorazowe pieluszki, nawet te z segmentu eko, nie są całkowicie biodegradowalne w krótkim czasie, a z szacunkowych danych wynika, że średnio maluch zużywa ich 10 tys. do momentu przesiadki na nocnik. Pieluszki wielorazowe wykonane są z trwałych materiałów, co pozwala na ich długie użytkowanie. Pojawia się jednak pytanie – jak można mówić o ekologicznym pieluchowaniu, skoro pieluszki wielorazowe trzeba za każdym razem prać? Wielu ekspertów uważa, że mimo częstego prania jest to rozwiązanie bardziej przyjazne dla środowiska. Pieluszki z regulacją rosną z dzieckiem, a nawet można z nich korzystać przy kolejnym maluszku. 

Nowoczesne pieluszki wielorazowe to zupełnie inny wymiar higieny dziecka. Sama pieluszka przypomina krojem majtki. Posiada system zapięć, który można dostosowywać do wagi i budowy ciała dziecka. Dodatkowo pieluszkę wykłada się specjalnym chłonnym wkładem, np. z wiskozy bambusowej, która wyróżnia się dobrą wentylacją i termoregulacją. Poza tym pieluszki wielorazowe mają interesującą dla maluszka grafikę, są kolorowe i rodzice często zakładają je maluchom np. na plaży. 

Jak używać pieluszek wielorazowych?

Trend na ekologiczne pieluchowanie trwa od kilku lat. Na rynku pojawiło się wiele różnych pieluszek wielorazowych, w tym nasze pieluszki Bambiboo. Są one dedykowane dla dzieci o wadze od 5kg do 15 kg, a więc rosną z maluchem. Składają się z 3 części:

  • Wielorazowa pieluszka z kieszonką, do którego wsuwany jest wkład chłonny
  • Wkład chłonny z bambusem lub z mikrofibrą
  • Opcjonalnie wkładka z włókniny bambusowej ułatwiająca oczyszczanie pieluszki z nieczystości stałych

Jak używać pieluszek wielorazowych? Wystarczy do kieszonki pieluszki wsunąć wkład chłonny. Dodatkowo na pieluszce można położyć dodatkowy wkład (np. na noc) oraz wkładkę z włókniny bambusowej, dzięki czemu pieluszkę będzie łatwiej oczyścić. Następnie zapinamy napy, dopasowując pieluszkę do ciała dziecka. Zaleca się zmianę pieluszki co 2-4 godziny.  

Ile pieluch wielorazowych kupić na początek?

Jeśli chodzi o sam zakup pieluszek wielorazowych, to może się to wydawać początkowo większa inwestycja niż w pieluszki jednorazowe. Jeśli nie jesteś pewna, czy taka forma pieluchowania sprawdzi się przy pielęgnacji Twojego maluszka, zachęcamy do zakupu jednej pieluszki Pieluszka wielorazowa Bambiboo z wkładem chłonnym z mikrofibry | Bambiboo.eu lub jednego zestawu  którego wchodzi 6 pieluszek wielorazowych z 12 wkładami i torbą na brudne pieluszki i wkłady Zestaw 6 pieluszek wielorazowych z 12 wkładami z bambusa oraz wet bag | Bambiboo.eu.

Taki zestaw będziesz używała wielokrotnie, bez konieczności zakupu kolejnego w momencie zużycia pieluszek. Kiedy się zabrudzą, wystarczy je uprać, wysuszyć i można ponownie zakładać maluszkowi. Zastanawiając się jednak, ile pieluch wielorazowych przyda Ci się na początek, to najlepiej jest mieć przynajmniej 3 takie zestawy. 

Historia zatacza koło, wracamy do nawyku naszych babć, ale w przyjaznym i nowoczesnym wydaniu. To bardziej ekologiczne pieluchowanie w przyszłości oznacza także oszczędności w domowym budżecie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło