Metody arteterapii dla dzieci. Rozwój dziecka poprzez sztukę.

list Zabawy z dzieckiem
Blog Bambiboo - Metody arteterapii dla dzieci. Rozwój dziecka poprzez sztukę.

Sztuka uwrażliwia, uczy wyrażania własnych uczuć, jak również interpretacji uczuć innych. Arteterapia (zwana także arteterapią) coraz częściej pojawia się w edukacji przedszkolnej kilkuletnich dzieci. W placówkach organizowane są zajęcia bazujące na różnych formach aktywności artystycznej. Czy wiesz jednak, że arteterapię możesz stosować również w domu? 

Arteterapia a rozwój dziecka 

Arteterapia to aktywności, które poprzez zabawę i przy wykorzystaniu sztuki oraz naturalnej aktywności twórczej człowieka wspierają jego wszechstronny rozwój. Sztuka umożliwia komunikację ze światem, ułatwia wyrażanie własnych uczuć i emocji, kształtuje wyobraźnię i pomaga otworzyć się na otoczenie i drugiego człowieka. 

Podstawowe funkcje arteterapii

Arteterapia pełni wiele funkcji, w tym edukacyjną. Jest nośnikiem konkretnej wiedzy, która pozwala lepiej odnaleźć się w otaczającym świecie. Sztuka ułatwia zrozumienie problemów i mechanizmów rządzących światem. Ma to wpływ na skuteczniejsze radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Dziecko zdobywając nowe informacje, stawia sobie coraz większe cele, szczególnie jeśli ma pewność, że sobie poradzi z pojawiającymi się trudnościami. Arteterapia pełni również funkcję korekcyjną. Oznacza to, że szkodliwe mechanizmy przybierają postać bardziej przyjaznych i wartościowych. Sztuka sprzyja utrzymaniu i odzyskaniu wewnętrznej równowagi i harmonii, pomaga pozbyć się lęków i jednocześnie zyskać bardziej pozytywne nastawienie do świata. Sztuka również relaksuje, zatem arteterapii przypisuje się też funkcję rekreacyjną. Pomaga ona lepiej zrozumieć zaistniałe problemy, wycisza, odpręża i sprzyja efektywnemu odpoczynkowi. 

Formy arteterapii dla dzieci w wieku przedszkolnym 

Arteterapię można stosować zarówno u osób dorosłych, jak też już u najmłodszych dzieci. Szczególnie duże znaczenie dla rozwoju młodego człowieka ma arteterapia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zazwyczaj takie zajęcia odbywają się w placówce wśród rówieśników. Ty jako rodzic możesz jednak wykorzystać metody arteterapii dla dzieci w domu podczas codziennej zabawy. W ten sposób nie tylko wspierasz rozwój swojego dziecka, ale też efektywnie wykorzystujesz Wasz wspólny czas, co też przekłada się na budowanie silnych relacji.

Arteterapia z wykorzystaniem sztuki plastycznej – jest to najczęściej stosowana metoda arteterapii. Stwarza bardzo duże możliwości, ponieważ wykorzystuje się w niej wiele technik, jak rysowanie, rzeźbienie, wyklejanie, malowanie czy stemplowanie. Wykonaj masę solną z 1 kg mąki pszennej, 1kg soli i 1 l wody, z której lepienie m.in. usprawnia zręczność rąk i rozwija koordynację ruchową. Jeśli chodzi o malowanie, to na pewno skutecznie ćwiczy spostrzegawczość i usprawnia zdolności manualne.

Biblioterapia – narzędziem „pracy” w tej metodzie arteterapii dla dzieci jest oczywiście książka. Jej zadaniem jest kreowanie dobrych wzorców, rozwój systemu wartości, nauka rozwiązywania problemów i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. 

Arteterapia poprzez ruch i taniec – wykorzystuje się w niej m.in. ćwiczenia ruchowe, taniec i muzyczną improwizację. Na pewno jest to doskonały sposób na poznanie swojego ciała i jego możliwości. Ta technika arteterapii jest też stosowana w celu samoakceptacji. Ruch sprzyja ponadto odprężeniu i uczuciu radości. 

Muzykoterapia – ta metoda arteterapii dla dzieci pomaga wyrazić swoje uczucia, które często trudno jest nazwać słowami. Ułatwia komunikację, uczy interpretacji zachowania i emocji innych osób. W muzykoterapii wykorzystuje się często instrumenty muzyczne, ale obecny jest też śpiew. Możesz np. zaprezentować swojemu dziecku 4 utwory muzyczne, prosząc go o wybór tego, który najlepiej pasuje do jego obecnego nastroju. 

Ekspresja artystyczna wspiera naukę życia i funkcjonowania w społeczeństwie. To sposób na ukształtowanie człowieka otwartego, świadomego swoich wartości, rozumiejącego siebie, innych oraz otoczenie. Duża ilość metod arteterapii dla dzieci pozwala na wybór tej, która najlepiej odpowiada zainteresowaniom i preferencjom malucha. A czy sztuka jest też obecna w codzienności Twojego dziecka? 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło