Jak urządzić pokój niemowlaka krok po kroku?
W życiu przyszłej mamy spodziewającej się dziecka nadchodzi taki moment, kiedy uaktywnia się u niej syndrom wicia gniazdka. Najchętniej w jeden dzień urządziłaby dziecięcy pokoik, oczywiście jeśli jej partner nie ma obecnie na to czasu, zrobi to sama. Emocje sięgają zenitu, a hormony buzują. Czy już tego doświadczyłaś? Przede wszystkim należy się wtedy uspokoić i z dystansem spojrzeć na całą sytuację. Zapewne masz jeszcze czas na urządzenie pokoiku dziecięcego, więc zrób to w przemyślany sposób.
Po pierwsze - dobry plan aranżacji pokoju niemowlaka
Jesteś tak podekscytowana, że nie myślisz racjonalnie. Kupujesz farbę na ściany w kolorze, który aktualnie masz w głowie, wybierasz łóżeczko niekoniecznie w dobrym rozmiarze, ale we wzorze, który wpadł Ci w oko. Zamawiasz akcesoria do pokoju dziecięcego w ilości, która pozwoliłaby Ci na udekorowanie co najmniej pięciu pokoików dla maluszka. Czy jednak nie chodziło Ci o funkcjonalną przestrzeń dla swojego dziecka i dla siebie samej? Zwolnij i weź kilka głębokich oddechów, opracuj plan działania i stwórz projekt pokoju niemowlaka, który będzie uporządkowany, praktyczny, ale i o pięknym wystroju.
- Zmierz dokładnie pokój i zaplanuj co, gdzie stanie. Do wszystkich mebli powinnaś mieć łatwy dostęp. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych przestrzeni.
- Podziel pokój niemowlaka na strefy – snu, pielęgnacji, karmienia i ewentualnie zabawy na przyszłość. To pozwoli Ci zachować porządek i osiągnąć harmonię.
- Postaw na jasną i przyjemną kolorystykę. Kolory odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka, ale zbyt intensywne i w nadmiarze sprzyjają przebodźcowaniu. Wybierz jeden kolor bazowy, najlepiej jasny, jak beż, pudrowy róż czy delikatną miętę oraz jeden lub dwa dodatkowe, w tym jeden kontrastowy, może być nawet czarny. Małe dzieci uwielbiają kontrasty.
- Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i maluszka. Ukryj wszelkie kable i instalacje, wszystko, co mogłoby być niebezpieczne dla dziecka, schowaj w szafkach i zabezpiecz specjalnymi nakładkami krawędzie mebli.
Po drugie - niezbędne meble
Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko będzie od początku spędzało dużo czasu w swoim pokoju, który tak starannie dla niego przygotowujesz, to możesz się rozczarować. Przez co najmniej pierwsze pół roku, a może dłużej, maluszek prawdopodobnie będzie spał w pokoju rodziców. Drzemki oczywiście będą odbywać się w jego dziecięcym pokoiku, na początku jednak często są one w wózku lub kołysce w pokoju, w którym przebywa mama.
Warto jednak pomyśleć o łóżeczku dla maluszka, które będzie stało w jego pokoju. To pozwoli mu poznawać to miejsce już od pierwszych miesięcy, przyzwyczajać się do niego i poczuć się w nim bezpiecznie. Łóżeczka niemowlęce są dostępne w dwóch rozmiarach 60 x 120 cm oraz 70 x 140 cm. Zaletą tego drugiego jest możliwość demontażu jednej ze ścian i stworzenie tapczanu dla większego dziecka. Tym samym posłuży Ci ono nawet do 5-6 lat.
W pokoju niemowlaka nie może też zabraknąć przewijaka. Przy ograniczonej ilości wolnego miejsca najlepszy będzie przewijak przykręcany do łóżeczka lub komody, która także przyda się do przechowywania ubranek i akcesoriów. Jeśli jednak możesz sobie pozwolić na dodatkowy mebel, to do wyboru jest jeszcze przewijak stojący, zajmujący więcej miejsca.
Wśród mebli w dziecięcym pokoiku powinien znaleźć się regał na zabawki i książeczki. Wiele mam decyduje się też na fotel do karmienia – wygodny, z profilowanym oparciem i podłokietnikami. Nie w każdym pokoiku dziecięcym jest jednak na niego miejsce. To przydatny mebel, ale dodatkowy, którego brakiem nie powinnaś się przejmować. Karmić możesz na łóżku w sypialni czy na sofie w salonie.
Po trzecie - dekoracje do pokoju dziecka (tak, ale z umiarem)
To właśnie one u wielu mam wywołują najwięcej emocji, przecież to właśnie dekoracje do pokoju dziecka nadają mu takiego wyjątkowego, bajecznego wyglądu. Rozwojowi maluszka sprzyja jednak minimalizm. Nie powinien on otaczać się zbyt dużą ilością przedmiotów. Podobnie jest z kolorowym otoczeniem – wszystko to sprzyja przebodźcowaniu. Akcesoria do pokoju dziecięcego niech będą przemyślane, nie musisz z nich całkowicie rezygnować. Funkcję dekoracyjną i jednocześnie praktyczną może pełnić lampka ścienna w kształcie słonia czy księżyca np. z imieniem maluszka. Na ścianie mogą też pojawić się czarno-białe obrazki, w oknach delikatne zasłony, a w strefie zabawy duże, ozdobne poduszki.
Dziecięcy pokoik urządzaj przede wszystkim ze spokojem. Niech będzie funkcjonalny i bezpieczny, ale też w stylu, który pokocha mały człowiek – leśnym, skandynawskim, boho lub jungle, abyście chętnie spędzali w nim czas.