Bezpieczny pokój dla maluszka – jak go zaaranżować
Pokoik dziecięcy powinien być najprzytulniejszym miejscem w całym domu. To w sypialni maluszka przeżywamy najbardziej przejmujące chwile oraz tulimy go do snu. Większość rodziców przygotowuje to miejsce na długi czas przed narodzinami. Z naszego artykułu dowiesz się jak zaaranżować bezpieczny pokój dla niemowlęcia.
Jaki powinien być pokój maluszka?
Oczekiwanie na narodziny dziecka to czas pełen nadziei, ale również wyzwanie dla przyszłych rodziców. To nie tylko wybieranie imienia, otaczanie przyszłej mamy opieką, ale przestrzeń kreacji i okazja na przemyślenie wielu aspektów technicznych. Jednym z nich jest przyszły pokoik dziecięcy. Urządzanie pomieszczenia dla maleństwa to okazja, kiedy przyszły tato może zadbać o szczegóły techniczne i aspekty bezpieczeństwa, a przyszła mama sprawić, aby przestrzeń stała się przytulna i łagodna. Urządzenie pokoju nie ogranicza się do zakupu łóżeczka oraz doboru dodatków. To spore i fascynujące wyzwanie tworzyć bezpieczny pokój dla dziecka.
Czasami zdarza się, że rodzina nie dysponuje dodatkowym pomieszczeniem na pokój maluszka. Co można zrobić w takim przypadku? Warto wydzielić specjalny kącik w sypialni rodziców lub w salonie. Pomocna może okazać się półka w postaci ścianki działowej, która przedzieli pokój na dwie części. Tego typu półki są nowoczesne, praktyczne i często stosowane w pokojach dzielonych przez dwójkę dzieci. Rozwiązaniem może być również specjalna kotara wykonana z naturalnych materiałów.
Jak zaaranżować pokój dla dziecka?
Nadmiar rzeczy w pokoju niemowlęcia nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że przez pewien czas pokój będzie przestrzenią wspólną, gdzie potrzebny jest minimalizm. Ograniczenie rzeczy jest przyjazne również dla dziecka, którego pierwszym domem staje się jego własny pokój. To czas, gdy do maluszka dociera nieskończenie wiele bodźców, a w łonie matki ich ilość była znacznie ograniczona. Na samym początku dziecku najbardziej potrzebna jest obecność matki, środki higieny, pokarm oraz ubranka.
Wielu rodziców popełnia błąd, gromadząc nadmiar zabawek przed narodzinami dziecka, są również nimi obdarowywani przez krewnych. U większości dzieci ten nadmiar powoduje niepotrzebne rozpraszanie uwagi i stan rozdrażnienia. Zmysły poznawcze, zamiast skupić się na ciele dziecka i jego emocjach, zajmują się przedmiotami. W pierwszych miesiącach dziecko nie wie, co to zabawa. Oczywiście, pozytywki czy popularne maskotki z relaksującymi szumami to akcesoria potrzebne, ale powinniśmy oszczędnie dawkować wszelkie bodźce. Niezbyt dobrym wyborem są także wszelkiego rodzaju baldachimy, ponieważ gromadzą kurz i drobnoustroje.
Niezbędna jest pościel, w pastelowych i spokojnych barwach. Warto wybrać prześcieradło z gumką, które jest wygodne w zakładaniu i wyposażyć łóżeczko w lekką kołderkę. Przyda się także mata wodooporna lub prześcieradło wodoodporne, ochraniające łóżeczko przed wilgocią i zabrudzeniem. Pomocny może być również otulacz dla dziecka. Młode mamy mogą zadbać o wygodny fotel, które postawią nieopodal łóżeczka.
Bezpieczeństwo to podstawa
Niezwykle ważnym aspektem, dotyczącym aranżacji pokoiku dziecięcego, jest bezpieczeństwo. To dziedzina, w której mogą wykazać się przyszli tatusiowie. Do malowania pokoju najlepiej użyć atestowanych farb, uwzględniających potrzeby alergików. Warto skonsultować ten pomysł z sprzedawcą w sklepie budowlanym, informując, że szukamy odpowiedniej farby do pomalowania pokoju dla niemowlęcia.
Jeśli zastanawiasz się, jakie oświetlenie wybrać, zdecyduj się na delikatne światło lampki nocnej. Zbyt mocne światło mogłoby w nocy razić i wystraszyć malucha. Na oknach powieś zasłony i rolety, które w razie słonecznych dni będą mogły stłumić mocne promienie słońca. Warto, aby przestrzeń była oazą spokoju.
Należy zadbać o zakup mebli zaokrąglonych, wykonanych z bezpiecznych materiałów, a w innym wypadku postarać się o zabezpieczenie krawędzi mebli. Potrzebne akcesoria znajdziecie w sklepach budowlanych oraz salonach meblowych. Zabezpieczenie ostrych krawędzi mebli jest konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno małemu dziecku, jak i rodzicom.
Podstawowym meblem jest oczywiście łóżeczko dziecięce. Najlepiej jest wybrać łóżeczko w rozmiarach 60 x 120cm, ponieważ dziecko będzie w nim spało do trzeciego roku życia. Warto zakupić model z opuszczaną ścianką lub szczebelkami wyjmowanymi z jednej strony, bo ułatwi to samodzielne wychodzenie dziecku, które już uczy się chodzić. Kluczowy jest również dobór materaca – powinien się uginać, ale nie zapadać.
Przewijak powinien być przede wszystkim stabilny, tak samo jak łóżeczko dla malca. Powinno stać w miejscu, które łatwo wywietrzyć, ale z dala od okna i kaloryfera. W trosce o zdrowie dziecka należy unikać przeciągów i przegrzania.
Przyda się również komoda z szufladami (na komodzie można położyć przewijak, a górną szufladę wyposażyć w artykuły niezbędne do przewijania dziecka) lub szafa na rzeczy maluszka. Koło łóżeczka warto postawić fotel dla mamy, gdzie będzie ona mogła czuwać nad maleństwem oraz je karmić.
Bezpieczeństwo, spokój, intymność – to z tym kojarzą nam się najczęściej pierwsze chwile z dzieckiem. Jeśli odpowiednio przygotujecie pokój, będziecie mogli z większym spokojem cieszyć się z rodzicielstwa.