Jak urządzić pokój dla dziecka autystycznego?
Każde dziecko jest wyjątkowe i ma swoje indywidualne potrzeby. Zasługuje na poczucie bezpieczeństwa i bliskość kochających je osób. Dzieci z autyzmem mają te potrzeby większe i nieco inne. Potrzebują pomocy i wsparcia w zrozumieniu własnych emocji i uczuć, nawiązywaniu kontaktu z innymi oraz rozwoju ogólnie. Rodzice chcą im stworzyć najlepsze do tego warunki, zastanawiając się m.in. jak zaaranżować pokój dla dziecka autystycznego, aby dać mu bezpieczną, spokojną i kreatywną przestrzeń.
Pokój dla dziecka autystycznego – minimum bodźców
Dziecko z autyzmem bardzo łatwo się rozprasza. Jednocześnie silniej odczuwa bodźce z zewnątrz, które mu przeszkadzają i uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie. Pokój dla dziecka autystycznego powinien więc znajdować się w cichym zakątku domu. Jeśli tylko jest to możliwe, to okna niech wychodzą na spokojną okolicę – lepszym wyborem są okna na ogród niż na ruchliwą ulicę. W przypadku kiedy jest to niemożliwe do zrealizowania, to w pokoju dla dziecka autystycznego powinny znaleźć się okna dźwiękoszczelne oraz zaciemniające rolety, nawet rolety zewnętrzne. Nie najlepszym pomysłem jest montaż firan i zasłon, ponieważ dzieci z autyzmem mogą je zerwać. Podobnie jest w przypadku sznureczków do regulacji rolet. Lepiej jest wybrać system automatycznej obsługi.
Dziecku autystycznemu może przeszkadzać najmniejszy dźwięk. Aby ich w możliwie jak największym stopniu uniknąć, należy popodklejać filcowymi podkładkami wszystkie meble ruchome. Trzeba też zadbać o ewentualne skrzypiące drzwi wejściowe do pokoju i drzwiczki przy meblach.
Kolory i oświetlenie w pokoju dziecka z autyzmem
Jeśli chodzi o kolory i oświetlenie w pokoju dziecka z autyzmem, to warto zachować umiar i powściągliwość. Wszystkie barwy oczywiście dobrze się sprawdzą, szczególnie te ulubione małego człowieka. Nie należy jednak z nimi przesadzać. W zupełności wystarczą 1 lub 2 dominujące kolory i ewentualnie 1-2 dodatkowe. Kluczowe jest natężenie barw. Niech nie będą one mocno nasycone, lepiej sprawdzą się odcienie pastelowe i rozbielone. Zamiast więc intensywnej, trawiastej zieleni wybierz zieleń oliwkową, a kobalt niech zastąpi delikatny błękit. Wzory na ścianach czy dekoracjach też nie są całkowicie zakazane. W pokoju dla dziecka autystycznego mogą pojawić się kontrastowe paski czy inne geometryczne motywy. Jeśli maluch lubi samochody lub motyle, niech również będą one częścią dekoracji jego pokoju. Im mniej ich jednak będzie, tym lepiej.
Oświetlenie stanowi ważny element wyposażenia pokoju dla dziecka autystycznego. To od niego zależy samopoczucie dziecka i funkcjonalność pokoju. Osobne punkty świetlne powinny pojawić się w każdej strefie. Nie najlepszym pomysłem jest wybór takich z dodatkowymi atrakcjami świetlnymi, ale przyda się funkcja zmiany natężenia światła.
Tworzenie stref spokoju i regeneracji, zabawy i nauki
W uporządkowaniu przestrzeni dla dziecka pomoże Ci tworzenie stref spokoju i regeneracji oraz zabawy i nauki. Pokój dla dziecka autystycznego, ale też każdego innego, powinien posiadać następujące strefy:
- Wypoczynku i snu z łóżkiem i szafką nocną
- Zabawy, przypominające pomieszczenie sensoryczne dla dziecka autystycznego z zabawkami i akcesoriami
- Nauki z biurkiem lub stolikiem
- Przechowywania z szafą i/lub komodą
Jakie zabawki do pokoju dla dziecka autystycznego
Obecnie mamy ogromny wybór zabawek dla dzieci, jednak nie wszystkie są odpowiednie dla dzieci autystycznych. Zrezygnuj z zabawek grających i świecących, a wybieraj proste i kreatywne propozycje, np. różnego rodzaju układanki, kostki sensoryczne, klocki o różnych fakturach i różnego rodzaju zabawki do gniecenia i lepienia, jak plastelina, ciastolina czy gniotki. Świetnym pomysłem jest wyposażenie pomieszczenia sensorycznego dla dziecka autystycznego w bujak lub huśtawkę, które wspierają jego terapię.
Aranżacja pokoju dla dziecka autystycznego jest dużym wyzwaniem. Trzeba zadbać o ograniczenie bodźców, zapewnienie bezpieczeństwa maluchowi, ale i dobrych warunków do zabawy, nauki i rozwoju. Najważniejsze jest, aby dziecko dobrze się czuło w swoim pokoju i chciało w nim przebywać.