Wskaźnik wilgotności pieluszek – ułatwienie, o którym nie wszyscy wiedzą

list Pieluchowanie
Blog Bambiboo - Wskaźnik wilgotności pieluszek – ułatwienie, o którym nie wszyscy wiedzą

Właśnie zostałeś rodzicem – gratulacje! Twój maluszek jest na świecie dopiero kilka dni, a Tobie wydaje się, że zużył już tonę jednorazowych pieluszek. Jeśli masz takie wrażenie, to możesz być z siebie dumny. Świadczy to tylko o tym, że często dziecko przewijasz, a to jedna z podstawowych zasad opieki nad noworodkiem. Zastanawiasz się jednak, jak rozpoznać, czy pieluszka wymaga zmiany bez konieczności jej zdejmowania? Niektóre posiadają wskaźnik wilgotności, a to już duże ułatwienie.

Jak często zmieniać pieluszkę dziecku? 

Najłatwiejsza odpowiedź – po każdym załatwieniu się dziecka. Producenci pieluszek deklarują, że ich produkty zapewniają komfort nawet do 12 godzin. Trudno jednak sobie wyobrazić, że przez cały dzień maluszek nosi jedną pieluszkę, szczególnie noworodek. Im młodsze dziecko, tym jego pęcherz ma mniejszą pojemność. Oznacza to, że częściej robi siku, szczególnie, że potrafi jeść nawet co kilkanaście minut. Maluchy karmione piersią częściej też oddają stolec, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Noworodki jedzą również w nocy, a więc także w tych godzinach dochodzi do oddawania moczu, a czasem też stolca. 

Pieluszkę należy dziecku zmieniać po każdym karmieniu. Warto też wiedzieć, że dzieci raczej nie załatwiają swoich potrzeb w trakcie snu, ale zaraz po przebudzeniu. Nie sprawdza się więc teoria, że jeśli maluch długo w nocy śpi, to powinno się go przewinąć, nawet jeśli się nie wybudza. 

Dlaczego jednak częstotliwość zmiany pieluszki u maluszka jest tak ważna? To na pewno kwestia komfortu, w mokrej jest mu zwyczajnie niewygodnie, a są też takie dzieci, którym nawet najmniejsza wilgoć bardzo przeszkadza. To jednak nie jest jedyny powód. Skóra malucha, szczególnie na początku, jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Przy długim kontakcie z wilgocią mogą pojawić się zaczerwienienia i wysypka. Czasem też dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego lub zapalenia odpieluszkowego. 

Wskaźnik wilgotności – duża pomoc dla rodziców

Bardzo dużo czasu spędzasz przy przewijaku, jednak nie zawsze maluszek ma mokro? Po pewnym czasie może wywołać to u Ciebie irytację, a ciągłe ubieranie i rozbieranie dziecka jest też męczące dla niego. Z tego powodu powstały pieluszki ze wskaźnikiem wilgotności. To pasek lub kilka pasków znajdujących się po zewnętrznej stronie pieluszki. Pod wpływem wilgoci zmieniają one swój kolor, informując w ten sposób, że to już czas na zmianę

Pieluszki ze wskaźnikiem wilgotności pozwolą Ci lepiej kontrolować ich zawartość bez konieczności ich rozpinania i sprawdzania, czy maluszek się nie wypróżnił. Wystarczy rozpiąć body, pajacyk lub zsunąć spodenki, aby zobaczyć, czy wskaźnik wilgotności nie zmienił swojego koloru. Co ciekawe, niewielu rodziców o nim wie, nawet jeśli zupełnie przypadkowo kupili oni właśnie takie pieluszki. 

Przewijanie to (nie) wyzwanie 

Obawiają się go przede wszystkim rodzice swojego pierwszego dziecka. Noworodek jest jeszcze bardzo mały, ma delikatny układ kostny, wymaga podtrzymywania głowy i kręgosłupa. Z tego powodu wielu rodziców boi się przewijania. Jak się do tego dobrze przygotować? 

  • Zorganizuj kącik z przewijakiem i komodą, w której koniecznie muszą się znaleźć pieluszki, najlepiej ze wskaźnikiem wilgotności, ubranko na zmianę oraz woda i jednorazowe chusteczki.
  • Zrezygnuj z typowych chusteczek nawilżanych na rzecz chusteczek na bazie wody lub po prostu przegotowanej, ciepłej wody. 
  • Dla wzmożonej higieny używaj jednorazowych podkładów. 
  • Nigdy nie zostawiaj maluszka samego na przewijaku. Nie wiesz, kiedy akurat nauczy się przekręcać. 
  • Dla własnego komfortu i zdrowia umieść przewijak na takiej wysokości, abyś nie musiała się schylać. 

Które pieluchy mają wskaźnik wilgotności? 

Taką informację producent powinien umieścić na opakowaniu lub w instrukcji obsługi pieluszek. Wskaźnik wilgotności jest dużym atutem, więc coraz więcej firm decyduje się podkreślać fakt jego występowania w reklamach. Wciąż jednak nie wszystkie pieluszki go posiadają. Na pewno wskaźnik wilgotności jest na pieluszkach jednorazowych Bambiboo. Co więcej, niektórzy producenci wyposażają w niego tylko najmniejsze pieluchy, w Bambiboo jest on we wszystkich liniach pieluch - także w pieluszkach dla starszych dzieci. 

Początkowo maluszki nie komunikują, że załatwiły swoją potrzebę, dopiero w starszym wieku sygnalizują, że ich pieluszka jest mokra. Do tego czasu wybieraj pieluchy ze wskaźnikiem wilgotności. Będziesz miała wtedy jej zawartość zawsze pod kontrolą. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło