Powrót mamy do pracy – alternatywy opieki
Po przyjściu na świat dziecka zmienia się wszystko. Zazwyczaj mamy przez jego pierwszy rok życia są z nim w domu, co wzmacnia ich więzi i relacje. Nie wyobrażasz sobie, że mogłoby się to zmienić, jednak nadchodzi taki moment, że musisz, chcesz lub potrzebujesz wrócić do pracy? Kto zajmie się Twoim dzieckiem? Powrót po macierzyńskim jest trudny dla wielu rodziców, ale i dzieci. Komu powierzyć opiekę?
Czy to dobry moment na powrót mamy do pracy?
Zanim zdecydujesz się na żłobek lub nianię, zastanów się, czy jesteś gotowa na powrót do pracy po macierzyńskim. Niektóre kobiety czekają do 3. roku życia maluszka. Te pierwsze lata są kluczowe dla rozwoju dziecka, które przede wszystkim potrzebuje bliskości rodziców. Powrót po macierzyńskim, po ukończeniu roku przez dziecko, nie jest jednak gorszą opcją. Czasem kobieta musi pracować z powodów finansowych, a innym razem po prostu czuje potrzebę wyjścia do ludzi czy rozwoju zawodowego. Pamiętaj – szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.
Aby proces zmian przebiegł możliwie jak najspokojniej, musisz być na niego gotowa. Jest to bardzo ważne, ponieważ dziecko chłonie wszystkie Twoje emocje. Powinnaś być też przygotowana na to, że będziesz musiała zaufać drugiej, może zupełnie Ci nieznajomej osobie i powierzyć jej swojego malucha. Tylko Ty wiesz, czy to jest ten moment.
Powrót po macierzyńskim, a pomoc babci
Tę formę pomocy przy opiece nad dzieckiem wybiera wiele mam. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na zaufanie do własnej matki czy teściowej. To osoba dobrze znana Twojemu dziecku, pod opieką której zapewne już pozostawało niejednokrotnie. Jeśli masz taką możliwość, warto jest, przynajmniej na początek po powrocie po macierzyńskim do pracy, się na pomoc babci zdecydować.
Zdarza się, że babcia mieszka daleko, w innym mieście lub jest jeszcze czynna zawodowo, a może jest chora i nie jest w stanie zająć się małym dzieckiem lub po prostu odmawia pomocy z innego powodu. Spokojnie, masz jeszcze kilka opcji.
Niania, ale zaufana
Są mamy, które rozważają tylko opiekę indywidualną, a więc nianię dla swojego dziecka. Na pewno ma to wiele zalet:
- Opiekunka przychodzi do domu, zajmuje się dzieckiem w dobrze znanym mu środowisku
- Czas opieki może być dowolny, uzgadniany indywidualnie
- Cała uwaga opiekunki jest skoncentrowana na Twoim dziecku
- Nawet w przypadku infekcji malucha masz pewną opiekę
- Nierzadko niania przejmuje dodatkowe obowiązki, jak gotowanie czy drobne porządki
Wydaje się być to sytuacja idealna. Niestety, taka forma opieki jest droga. W dużym mieście stawka godzinowa to ok. 25 zł, a więc dziennie przy 9-godzinnej opiece jest to 225 zł. W przypadku niektórych mam to więcej, niż zarabiają. Ponadto nie masz pewności, komu oddajesz pod opiekę swoje dziecko, często jest to zupełnie obca osoba. Jeśli właśnie taką opiekę po powrocie do pracy po macierzyńskim rozważasz, lepiej skorzystać z ewentualnego polecenia znajomych czy koleżanek.
Żłobek, czyli dziecko wśród rówieśników
Do niektórych żłobków przyjmują już półroczne maluszki. Większość dzieci jednak zaczyna z nim swoją przygodę po skończonym roku. Żłobki są państwowe i prywatne. W tych pierwszych miesięczne opłaty są stosunkowo niskie, w tych drugich nierzadko są miejsca dofinansowane. Ponadto dziecko wychowuje się wśród rówieśników, uczy się współpracy, empatii, tolerancji i akceptacji. W żłobku maluchy mają wiele ciekawych zajęć, jak Mały Kucharz, Sensoplastyka, języki obce i gimnastyka. To sprzyja ich rozwoju.
Powrót mamy do pracy często pokrywa się z czasem adaptacji maluszka w żłobku, dlatego lepiej jest już wcześniej posłać dziecko do placówki lub wydłużyć o kilka tygodni urlop macierzyński. Trzeba przygotować się na początku na trudne rozstania, co nie jest regułą, dlatego lepiej wybrać taki żłobek, gdzie adaptacja odbywa się z rodzicem. Problemem może okazać się jednak brak miejsc w żłobku państwowym. Ponadto dzieci w żłobku często chorują (jednocześnie w ten sposób nabywają naturalną odporność). Dla Ciebie oznacza to nieobecność w pracy, aby móc przejąć opiekę w domu nad chorym maluszkiem.
Powrót mamy do pracy, dziecko do klubiku malucha
To alternatywa dla żłobka. W klubiku jest mniej dzieci, a więc każdy maluch ma poświęcone więcej uwagi, jak też infekcje są rzadsze. Dużą zaletą takiego miejsca jest możliwość opieki na godziny. Możesz więc na początku wrócić do pracy w mniejszym zakresie godzinowym, płacisz tylko za ten czas, kiedy dziecko przebywało w klubiku. Koszty są jednak stosunkowo wysokie i nie wszyscy rodzice mogą sobie pozwolić na taką opiekę.
Babcia, niania, żłobek czy klubik – wszystkie formy opieki nad dzieckiem mają swoje dobre strony, ale i wady. Wybór nie jest łatwy i trzeba go dobrze przemyśleć. Niemniej powrót do pracy dla wielu kobiet jest bardzo ważny i, aby pogodzić plany zawodowe z macierzyństwem, trzeba zdecydować się na pomoc w opiece nad dzieckiem.