Jak znaleźć nianię

person Justyna list Powrót mamy do pracy
Blog Bambiboo - Jak znaleźć nianię

W obecnych czasach coraz więcej młodych mam chciałoby po urodzeniu dziecka wrócić do pracy, pojawia się więc potrzeba znalezienia opiekunki do dziecka, która przez kilka godzin zajmie się maleństwem i zastąpi mu mamę. Z naszego artykułu dowiesz się, jak znaleźć odpowiednią nianię dla swojego dziecka. Nie czekaj i wybierz sprawdzone sposoby na poszukiwania.

Szukanie niani przez Internet 

Najpopularniejszym sposobem szukania niani jest oczywiście korzystanie z Internetu. To miejsce jest kopalnią informacji, wiedzy oraz porad na każdy temat. Powstaje coraz więcej specjalnych serwisów dedykowanych rodzicom, na których można znaleźć opiekunkę do dziecka. W takich miejscach znajdziesz wiele ofert niań z całego kraju, dlatego będziesz mógł przebierać w ogłoszeniach i w łatwy sposób mieć do nich dostęp w jednym miejscu. Dodatkowe funkcjonalności pozwalają na wyszukiwanie zgodne z preferencjami (wiek, dodatkowe wymagania, posiadane talenty czy kompetencje), dlatego istnieje możliwość że łatwiej znajdziesz osobę spełniającą Twoje kryteria. Istnieje również możliwość sprawdzenia referencji od poprzednich rodziców oraz stawek wynagrodzenia. Jeśli nie wiesz, ile kosztuje niania będziesz mógł porównać różne opcje cenowe i zorientować się w obecnie obowiązujących stawkach. Tego typu strony są moderowane, dlatego zapewniają większe bezpieczeństwo i klarowność niż klasyczne ogłoszenia.

Kolejnym sposobem na poszukiwania są grupy na Facebooku dedykowane takiemu celowi, fora dla rodziców czy serwisy ogłoszeniowe z całej Polski, na których opiekunki do dziecka zamieszczają swoje ogłoszenie. Niestety w przypadku takich ogłoszeń istnieje obawa, że osoba podająca się za wykwalifikowaną opiekunkę w rzeczywistości nie posiada odpowiednich kompetencji.

Istnieje także  możliwość samodzielnego dodania ogłoszenia dotyczącego poszukiwania niani. Jeśli wybierzesz ten sposób, opisz dokładnie wymagania oraz preferencje, aby uniknąć kontaktu osób, które ich nie spełniają. Pozwoli to na łatwiejszą selekcję osób, które się do Ciebie zgłoszą. Ta propozycja pozwala zaoszczędzić czas spędzony na przeszukiwaniu ogłoszeń. 

Szukanie niani wśród znajomych

Jeśli nie wiesz gdzie szukać niani, to poczta pantoflowa jest starą jak świat metodą poszukiwań, do tego niezwykle sprawdzoną. Najlepiej zapytać o sprawdzoną nianię znajomych -  być może znają osobę godną zaufania, która mogłaby się zająć dzieckiem. Niania z polecenia nie jest anonimową osobą, ale człowiekiem, którą ktoś z Twojego grona znajomych obdarzył zaufaniem. Warto zapytać również sąsiadów czy rodzinę. 

Agencja opiekunek

W większych miastach można znaleźć agencje opiekunek. Zanim podpiszesz umowę z wybraną agencją, dokładnie sprawdź do czego zobowiązuje się w ramach opłaty oraz umowy. Często konieczne jest również wpisowe oraz prowizja od niani, którą zdecydujesz się zatrudnić. Polecane przez agencje opiekunki muszą posiadać referencje, są to osoby sprawdzone, najczęściej pracujące w tym zawodzie w sposób profesjonalny, a więc absolwentki pedagogiki czy pielęgniarstwa. Zatrudniając taką osobę masz pewność, że wybierasz osobę kompetentną i profesjonalną, która ma dużą szansę spełnić Twoje oczekiwania.

Bardzo często agencje kładą nacisk na legalne zatrudnienie niani. Ustawa żłobkowa pozwala na zatrudnienie osób w wieku od 30 do 50 lat, które nie są studentkami lub emerytkami - stanowi to dobry pomysł na wyjście z szarej strefy dla tych kobiet. Warto pomyśleć również o dobrych warunkach zatrudnienia dla opiekunki, ponieważ dwustronna dobra relacja procentuje i daje wiele korzyści.

Dobra i sprawdzona opiekunka to w dzisiejszych czasach prawdziwy skarb. Nie zawsze istnieje możliwość zostawienia malca pod opieką dziadków lub innych członków rodziny, dlatego konieczne może być znalezienie niani, która przez kilka godzin dziennie w sposób kompetentny, z odpowiednią troskliwością i czułością zajmie się Twoim dzieckiem.

Ile kosztuje opiekunka do dziecka

Koszt zatrudnienia opiekunki zależy od wielu czynników (ilości godzin spędzonych z dzieckiem, umiejętności opiekunki, zadań dodatkowych oraz tego czy opieka odbywać się będzie także w weekendy). Na wysokość zarobków niań wpływ ma również miejsce pracy. W największych miastach Polski liczyć mogą one na najlepsze warunki płacowe. 

Stawki godzinowe za pracę niani zmieniają się bardzo dynamicznie i zależą od miejsca wykonywanej pracy. Stawka może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (nawet 50 zł w dużych miastach). Według oficjalnych danych, zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń, średnie miesięczne wynagrodzenie dla niani w styczniu 2022 roku wynosiło 3260 zł brutto. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło