Pieluchomajtki dla dzieci - czym są, jak je zakładać?
Pieluchy to jeden z bardziej popularnych tematów wśród świeżo upieczonych rodziców. Dziennie zmienia się je kilkanaście razy i tak zostaje przez pierwsze miesiące życia maluszka. Wraz z rozwojem niemowlaka, zaczyna pojawiać się jednak pytanie, czy pieluszki jednorazowe lub wielorazowe to jedyny słuszny wybór. Coraz częściej w koszykach lądują pieluchomajtki przeznaczone dla dzieci. Kiedy warto po nie sięgnąć, jak je zakładać i czy cechuje je taka sama chłonność? Wszystkiego dowiesz się w artykule.
Pieluchy czy pieluchomajtki dla dzieci - które lepiej stosować?
W przypadku "majteczek" dla niemowlaków trudno mówić o tym, które rozwiązanie będzie lepsze. Wiele zależy od wieku maluszka, jego wagi oraz potrzeb. Pieluchy i pieluchomajtki są jednakowo słuszne, ale na różnych etapach życia i rozwoju dziecka. Chociaż kształtem są do siebie bardzo podobne, to sposób ich zakładania jest nieco inny - do tego przejdziemy w dalszej części artykułu.
Zacznijmy od początku, czyli wyjaśnienia, czym w ogóle są pieluchomajtki dla dzieci. Można powiedzieć, że to połączenie klasycznych majtek oraz pieluch - wyglądają jak standardowa bielizna, ale działają identycznie jak pieluchy, czyli:
- chronią przed wilgocią,
- są chłonne i szczelne,
- nie powodują odparzeń.
Wskazówka:
W przypadku pieluchomajtek Bambiboo materiał nie podrażnia oraz minimalizuje występowanie reakcji alergicznych.
Zawartość pieluszki nie wypływa, a "majteczki" pozostają na swoim miejscu, dzięki czemu niemowlak może szaleć oraz odkrywać uroki otaczającego go świata. To świetne rozwiązanie dla dzieci, które są ciągle w ruchu, a ich pęd i zapał trudno zatrzymać. A jakie są pieluchomajtki Bambiboo?
- Ich wygodna konstrukcja nie krępuje ruchów dziecka;
- szybko się je zakłada i prosto zdejmuje;
- delikatne włókna bambusowe sprawiają, że całość jest miękka w dotyku oraz nie podrażnia skóry;
- materiał jest chłonny oraz oddycha, więc nie ma mowy o odparzeniach;
- falbanki 3D powodują, że zawartość pozostaje na swoim miejscu;
- elastyczny ściągacz dopasowuje się do kształtów twojego dziecka;
- dzięki wskaźnikowi wilgotności będziesz wiedziała, kiedy pieluchomajtki należy zmienić.
Materiał nie jest perfumowany ani bielony chlorem. Można z nich korzystać zarówno podczas całodziennych harców, jak i nocnych wędrówek po krainie snów. Zakup pieluchomajtek nie należy do trudnych zadań. Wystarczy znać wagę pociechy - w ten sposób określane są pasujące rozmiary.
Kiedy pieluchomajtki dla niemowląt mogą zastąpić zwykłe pieluchy dla dzieci?
Konkretny przedział wiekowy nie jest ściśle określony. Przy wyborze rozmiaru zawsze trzeba sugerować się wagą. W przypadku pieluchomajtek dla dzieci Bambiboo do wyboru są 3 warianty:
- rozmiar 4 (9-14kg),
- rozmiar 5 (+12 kg),
- rozmiar 6 (+15 kg).
Przeważnie mówi się, że pieluchomajtki dla niemowląt przeznaczone są dla dzieci chodzących, które nie tylko raczkują, ale zaczynają również żwawo poruszać się na nogach. Średnio zmiana następuje u rocznych niemowlaków, lecz zdarza się, że dzieje się to wcześniej np. ok. 9 miesiąca.
Pieluchomajtki świetnie sprawdzają się, gdy:
- maluch wyrósł z pieluszek,
- tradycyjne pieluchy ograniczają ruchy,
- niemowlak uczy się korzystania z nocnika.
Wskazówka:
Kiedy pieluchomajtki mogą zastąpić pieluchę? Gdy niemowlak zacznie przewracać się na boki oraz kręcić w trakcie każdej zmiany pieluszki.
Pamiętaj, że każdy niemowlak rozwija się w inny sposób. Obserwuj i sprawdzaj, czego potrzebuje Twoja pociecha - na pewno zorientujesz się, w którym momencie pieluchomajtki dla starszego dziecka będą najwygodniejsze.
Czy pieluchomajtki na noc dla dzieci są tak samo chłonne, jak zwykłe pieluszki?
Pieluchy jednorazowe, wielorazowe oraz pieluchomajtki Bambiboo - wszystkie cechują się wysoką chłonnością oraz przepuszczalnością powietrza. Sprawdzają się zarówno w czasie dnia, jak i w nocy, nawet jeśli niemowlak jest małym urwisem i wszędzie go pełno. Najbardziej istotne jest jednak to, że dzięki wykorzystaniu włókna bambusowego oraz ekstraktu z aloesu, pieluchomajtki nie podrażniają skóry dziecka. Materiał jest przyjemny w dotyku, nie powoduje otarć ani nie ogranicza ruchów. Dodatkowe falbanki 3D poprawiają szczelność – o ile oczywiście są prawidłowo wywinięte.
Jak zakładać pieluchomajtki dla starszych dzieci?
W przeciwieństwie do zmiany pieluszki w wersji standardowej, pieluchomajtki są dużo prostsze w obsłudze - zapomnij więc o standardowym przewijaniu! Oczywiście można je zdejmować, gdy niemowlę leży, ale dużo wygodniejszą opcją jest robienie tego na stojąco. Dzięki temu dziecko może również bez problemu się ich pozbyć, gdy chce skorzystać z nocnika.
Wskazówka:
Pieluchomajtki to jeden z pierwszych kroków do nauki ubierania oraz rozbierania się bez pomocy rodzica.
Zakładanie i zdejmowanie pieluchomajtek wygląda tak, jak w przypadku zwykłej bielizny. Pamiętaj, aby za każdym razem wywinąć prawidłowo falbankę oraz poprawić boczne ściągacze, aby dziecku było wygodnie - to gwarancja suchości na dłuższy czas.