Jak prać pieluszki wielorazowe?

list Pieluchowanie
Blog Bambiboo - Jak prać pieluszki wielorazowe?

Jednorazowe pieluszki po zabrudzeniu należy wyrzucić do kosza. Co zaś, w analogicznej sytuacji, zrobić z tymi wielokrotnego użytku? Chociaż procedura prania pieluch wielorazowych może na pierwszy rzut oka nieco przerażać rodziców, warto poznać jej tajniki.

Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na pytanie jak odpowiednio prać, suszyć i gdzie przechowywać zabrudzone pieluchy wielorazowe?

Wybieramy miejsce do przechowywania

Pieluszki jednorazowe po zabrudzeniu lądują w pojemniku na odpady mieszane. W przypadku pieluch wielorazowych sytuacja nieco się komplikuje. W jakim miejscu je przechować do czasu prania? Można do tego celu użyć specjalnej torby z nieprzemakalnego materiału, który daje gwarancję, że jej zawartość nie przesiąknie. Torba powinna być zamykana na ekspres, dzięki czemu nieprzyjemne zapachy nie będą wydostawały się na zewnątrz. Pieluszki można również przechowywać w przeznaczonym do tego celu - szczelnie zamykanym koszu.

Pamiętaj o delikatnych środkach do prania pieluszek wielorazowych!

Zarówno otulacz (bazę pieluszki), jak i wkłady chłonne, a także torbę na pieluszki, najlepiej prać w temperaturze 40⁰C, używając do tego celu delikatnych środków piorących. Należy przy tym zrezygnować z płynów zmiękczających, wybielaczy, a także środków na bazie chloru. Pieluszki najlepiej jest płukać dwukrotnie, używając do tego celu chłodnej wody. Następnie należy je rozłożyć do suszenia. W tym celu dopuszczalne jest także sporadyczne użycie suszarki bębnowej, nastawiając ją na niską temperaturę.

Jak usunąć plamy po kupce niemowlaka?

Trzeba pamiętać o tym, że rzadko udaje się utrzymać wielorazową pieluszkę w nieskazitelnym kolorze. Plamy będą pojawiać się bardzo często, w zależności np. od diety dziecka. Ich obecność nie wpływa na chłonność oraz użyteczność pieluszki. Jeśli jednak chcesz spróbować wywabić plamę, pamiętaj aby:

  • plamę zaprać od razu,
  • nie wybielać pieluszki! Wybielanie może zniszczyć jej właściwości. Postaw na specjalne środki piorące przeznaczone do prania i odkażania pieluch np. NAPPY FRESH Bio D - sprawdzony, ekologiczny proszek, który pierze i przy okazji odkaża pieluszki. Jeżeli plama nadal jest widoczna, można spróbować wystawić pieluszkę na działanie promieni słonecznych,
  • nie prasować pieluszki! Prasowanie ogólnie nie jest zalecane, a w przypadku poplamionych pieluszek również dlatego, że temperatura może niepotrzebnie utrwalić niepożądany kolor.

Zwrot ku przeszłości, czyli jak prać pieluchy tetrowe?

Chociaż pieluchy tetrowe już dawno wyszły z powszechnego użytku, niektórzy rodzice nadal chętnie po nie sięgają. Jak należy prawidłowo prać ten rodzaj pieluszek ekologicznych? Zabrudzoną pieluszkę, po wstępnym oczyszczeniu, dobrze jest przepłukać lub namoczyć w wodzie. Z namaczania można zrezygnować na rzecz prania wstępnego. Następnie pieluchę należy uprać w pralce, w temperaturze 90⁰C, używając do tego celu płatków mydlanych lub delikatnych środków do ubrań niemowlęcych. Stosowanie płynów zmiękczających nie jest wskazane. By materiał był bardziej miękki, wystarczy uprasować pieluszkę.

Ważne - pranie pieluch wielorazowych przed pierwszym użyciem!

Warto pamiętać o tym, że każdą pieluchę warto wyprać jeszcze przed pierwszym użyciem. Takie działanie pozytywnie wpłynie na chłonność materiału.
Pieluchy z naturalnych surowców, na przykład z bawełny, lnu, czy bambusa mogą wymagać więcej niż jednego prania, aby osiągnąć docelową chłonność.

Kilka wskazówek na koniec

Tylko dobrze uprane pieluszki będą odpowiednio czyste i higieniczne. Nie tylko może ich używać maluch, ale też w stosownym czasie można je przekazać kolejnym dzieciom. Bardzo ważne jest, żeby dobrać odpowiednie środki piorące. Jeśli będą niewłaściwe, mogą zatykać pory wkładów chłonnych, a tym samym zmniejszać zdolność absorpcji płynów przez pieluszkę. Wybór środków piorących jest ważny również ze względu na środowisko. Naturalne produkty będą przyjazne zarówno dla materiału, jak i przyrody – nie zanieczyszczą jej. Z kolei, zbyt wysoka temperatura prania czy nieodpowiednie suszenie, mogą doprowadzić do szybszego wyeksploatowania materiału, a co za tym idzie – żywotność pieluszek będzie dużo krótsza.

Tagi: wielorazowe
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło