Do czego służą pieluszki z wycięciem na pępek?

list Pieluchowanie
Blog Bambiboo - Do czego służą pieluszki z wycięciem na pępek?

Dla rodziców pierwszego dziecka opieka nad noworodkiem to na początku duże wyzwanie. Wszystkiego się dopiero uczą, pojawia się wiele pytań, na które szukają odpowiedzi. Jednym z takich problemów może być pielęgnacja pępka. Przez pierwszych 15 dni u maluszka pozostaje kikut pępowinowy, który samoczynnie odpada. Wymaga on szczególnej ochrony, nie można go samodzielnie odrywać, ponieważ skutkuje to czasem nieprzyjemnymi powikłaniami. Jak go dobrze zabezpieczyć w dzień i w nocy? Jednym ze sposobów są pieluszki z wycięciem na pępek. 

Prawidłowa pielęgnacja pępowiny u maluszka

Kikut pępowinowy to pozostałość po pępowinie, która została odcięta zaraz po narodzinach dziecka. Zabezpieczony jest specjalną zapinką, którą lekarz usuwa przy wypisie ze szpitala. Wtedy kikut w większości przypadków jeszcze pozostaje. Rodzice nierzadko nie wiedzą, jak prawidłowo powinna przebiegać pielęgnacja pępowiny, tym bardziej, że na przestrzeni lat bardzo zmieniły się wytyczne w tym zakresie. Na pewno należy go traktować jako ranę, jest to miejsce delikatne i wrażliwe. Ale spokojnie, maluszkowi z tego powodu nie towarzyszy żaden ból i dyskomfort. 

W odpowiedzi na potrzeby rodziców pojawiły się na rynku pieluszki z wycięciem na pępek. Powinien on oddychać, więc w miarę możliwości nie należy go niczym przykrywać. Nie zaklejamy go plastrem i nie zabezpieczamy wacikiem. 

Kikut pępowinowy trzeba regularnie myć, wystarczy raz dziennie. Najlepiej sprawdza się woda i naturalne szare mydło. Potem dokładnie osuszamy go jałowym gazikiem. Nie smaruje się go żadnymi kremami, jodyną, fioletem gencjanowym i alkoholem. Ważne jest, aby pępek pozostawał zawsze suchy i czysty. 

Co ważne, kikut pępowinowy powinien odpaść samoczynnie, w żaden sposób mu w tym nie pomagamy. Dzieje się tak w momencie, kiedy jest już mocno zasuszony. Jeśli jednak coś Cię niepokoi, pępek nieprzyjemnie pachnie, sączy się z niego krew, zawsze dobrze jest skonsultować to z pediatrą lub położną. 

Pieluszki jednorazowe a pępek – jak dbać o kikut pępowinowy? 

Nieuniknione u maluszków jest zakładanie im pieluszki. Małe dzieci nie potrafią jeszcze kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Zakrywa ona jednak pępek, a więc również kikut pępowinowy. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji pępowiny powinien on oddychać, a więc nie należy go niczym przykrywać i najlepiej jest zakładać maluszkowi bawełniane, przewiewne ubranie. Jak więc stosować się do tych wytycznych i dbać odpowiednio o kikut pępowinowy, zakładając dziecku prawidłowo pieluszkę? 

Najłatwiejszym sposobem jest odwijanie pieluszki w taki sposób, aby pępek był odsłonięty. Można to zrobić do wewnątrz lub na zewnątrz. Aby pieluszka w takiej formie pozostała na swoim miejscu i nie przykryła pępka, można dodatkowo zawinięty kawałek przykleić plasterkiem do pieluszki. 

Pieluchy z wycięciem na pępek dla noworodków 

Alternatywą dla klasycznych pieluszek są pieluchy z wycięciem na pępek. Są one przeznaczone specjalnie dla maluszków, którym nie odpadł jeszcze kikut pępowinowy. Zakładając je dziecku i zapinając, pępek pozostaje odsłonięty. Nie trzeba pieluszek zawijać, co znacznie ułatwia dbanie o to miejsce oraz pozwala pępowinie oddychać. Takie warunki zmniejszają ryzyko ewentualnego zakażenia, unikamy sytuacji, kiedy pępek znajduje się w wilgotnym środowisku, co ma miejsce wtedy, kiedy znajduje się on pod kilkoma warstwami – pieluszką i ubraniem. Pieluszki z wycięciem na pępek zakłada się w ten sam sposób co zwykłe. Są one w najmniejszych rozmiarach – 1 i czasem 2. Dziecko może je mieć na sobie zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy pieluchy z wycięciem dla noworodka:

  • Wykonane są z delikatnego, nieuczulającego materiału, dobrym wyborem będą włókna bambusowe i bawełna organiczna
  • Oddychają i dobrze chłoną wilgoć 
  • Posiadają falbanki poprawiające szczelność 
  • Mają wskaźnik wilgoci 
  • Nie są perfumowane 
  • Posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich jakość, jak np.  STANDARD 100 OEKO-TEX

Do codziennej pielęgnacji kikuta pępowinowego wystarczy tak naprawdę woda i ewentualnie naturalne mydło. Musi on jednak oddychać i nie lubi wilgotnego środowiska. Zwykłe pieluszki możesz więc zastąpić na ten czas pieluchami z wycięciem. To jeden z patentów ułatwiający świeżo upieczonym rodzicom opiekę nad noworodkiem. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło