Zmiany OEKO-TEX® - certyfikaty potwierdzające jakość produktów

person Ania list Certyfikaty
Blog Bambiboo - Zmiany OEKO-TEX® - certyfikaty potwierdzające jakość produktów

OEKO-TEX® to certyfikaty przyznawane tekstyliom i produktom włókienniczym. Ich celem jest potwierdzenie jakości produktów oraz ich bezpieczeństwa przy bezpośrednim kontakcie ze skórą człowieka. Na szczególną uwagę zasługują produkty dla niemowląt i dzieci. To właśnie w ich przypadku certyfikat OEKO-TEX® jest czynnikiem często wpływającym na decyzję zakupową rodziców. Twórcy certyfikatów wprowadzają do wymogów regularne zmiany. Tak było też w 2022 roku. 

Dlaczego wprowadzono certyfikaty OEKO-TEX®

Pomysłodawcami certyfikacji OEKO-TEX® są niemieckie instytuty Hohenstein i austriacki Instytut Ekologii, Technologii i Innowacji ÖTI. Certyfikaty mają na celu zwrócenie uwagi na produkty o wysokiej jakości, pozbawione szkodliwych substancji. To pewnego rodzaju edukacja społeczeństwa, które dzięki certyfikatom niezależnych instytucji staje się bardziej świadome wpływu decyzji zakupowych na zdrowie. 

W certyfikatach OEKO-TEX® są wyraźne wytyczne i wymagania. Ich spełnienie umożliwia otrzymanie certyfikatu przez firmę. Jest to też pewnego rodzaju motywacja dla producentów, aby bardziej zaangażowali się w poszukiwanie takich materiałów i metod produkcji, które sprzyjają zdrowiu naszej skóry, nie szkodzą jej i są dla niej bezpieczne. Skutkiem wprowadzenia certyfikatów jest również zminimalizowanie dostępności produktów, które zawierają substancje szkodliwe dla człowieka. 

Nowe regulacje OEKO-TEX® Standard 100

Wraz z początkiem roku 2022 wprowadzono zmiany w regulacjach OEKO-TEX® Standard 100. To właśnie ten typ certyfikatu posiadają pieluszki Bambiboo. Co się zmieniło?

  • Do substancji szkodliwych i niepożądanych dodano bisfenol B o wartości progowej 1000 mg/kg i barwniki – alkohol 4,4'-bis(dimethylamino)-4''-(methylamino)trityl oraz niebieski barwnik Solvent Blue 4 o takiej samej wartości progowej.
  • Pod obserwacją umieszczone zostały takie substancje, jak: Metyloizotiazolinon, Bisfenol F, S i AF, czerwony barwnik Disperse Red 60, a także środki konserwujące (2-Oktyloizotiazol-3(2H)-on, 4-C chloro-3-metylofenol, 2-merkaptobenzotiazol (2-MBT) i [(1,3-benzotiazol-2-ilo)sulfanylo]tiocyjanian metylu).

Zmiany w regulacjach OEKO-TEX® są potrzebne 

Dlaczego właściwie pojawiają się zmiany w regulacjach OEKO-TEX®? Głównym powodem jest wyróżnienie bardziej sprzyjających ludzkiej skórze produktów, a także ograniczenie użycia przez producentów większej ilości szkodliwych substancji. Technologia jest coraz bardziej zaawansowana, co oznacza, że skuteczniej możemy zbadać poszczególne substancje i reakcje, jakie wywołują w kontakcie ze skórą człowieka. 

W laboratoriach nieustannie prowadzone są badania różnych substancji. Każdego roku na listę tych szkodliwych trafiają kolejne, które dotychczas uznawane były za neutralne w kontakcie ze skórą człowieka. Aparatura jest coraz bardziej precyzyjna, dzięki czemu można wykryć to, co wcześniej było nie do zauważenia. 

Ważność certyfikatu OEKO-TEX®

Czy certyfikat OEKO-TEX® otrzymuje się na zawsze? Czy można go stracić? Każdy certyfikat OEKO-TEX® ma swoją ważność, którą można sprawdzić na stronie internetowej instytutu. Ponadto niektóre firmy udostępniają taką informację na swojej stronie. Po zakończeniu ważności certyfikatu, może on zostać przedłużony, jednak konieczne jest przeprowadzenie ponownych badań pod kątem zgodności produktu z wymogami OEKO-TEX®. Instytut może również kontrolować certyfikowane produkty, czy są przez cały czas produkowane bez użycia szkodliwych substancji. Ma to miejsce szczególnie przy wprowadzanych zmianach w regulacjach. 

Pieluszki Bambiboo posiadają certyfikat OEKO-TEX® Standard 100. Dla nas najważniejsze jest, aby do naszych małych klientów trafiały produkty dla nich maksymalnie bezpieczne. Nawet zmiany w regulacjach i ich zaostrzenie nie wywołały wątpliwości, że nasze produkty zasługują na ten certyfikat.

Rebranding loga OEKO-TEX®

W listopadzie 2022 roku logo OEKO-TEX® przeszło transformację. Celem rebrandingu było stworzenie silnej i bardziej widocznej marki na konkurencyjnym rynku. Przez samą organizację zmiana jest określana jako odważna i prosta, łącząca ekologiczną atmosferę i wiedzę techniczną oraz wykorzystująca nowoczesny design.  Logo zostało uproszczone, aby klientom łatwiej kojarzyło się z głównym przesłaniem marki jakim jest zrównoważony rozwój, zaufanie i bezpieczeństwo.

Firmy, które mają prawo do oznakowania swoich produktów certyfikatem OEKO-TEX® mają 2-letni okres przejściowy (do końca 2024 r.) na zmianę loga na etykietach, przywieszkach, stronach internetowych i materiałach w punktach sprzedaży.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło