Tworzymy razem domowy ogródek w stylu eko
Domowy ogródek to świetny sposób na rodzinne spędzanie czasu. Dysponując kawałkiem ziemi, możesz zadbać o świadomość ekologiczną swojego dziecka od najmłodszych lat jego życia. Dodatkowo, wspólna praca w ogrodzie będzie pożyteczną i odkrywczą zabawą dla Twojego dziecka.
Dlaczego warto stworzyć razem domowy ogródek?
Uprawiając własny ogródek, maluch uczy się rozpoznawać rośliny. Własne poletko pozwala nie tylko na poznanie roślin, ale śledzenie ich rozwoju, faz wzrostu a także poznanie smaku i zapachu. Dziecko uczy się także systematyczności oraz dbania o wspólne dobro, ponieważ musi regularnie podlewać rośliny i dbać o ich dobrobyt. Czas oczekiwania na plony jest również nauką cierpliwości.
Warto zadbać o podstawowe narzędzia małego ogrodnika – konewkę, łopatkę, grabie i motyczkę. W centrach ogrodniczych lub sklepach z zabawkami możesz zakupić miniaturki narzędzi ogrodniczych dla Twojego dziecka. Maria Montessori, włoska lekarka i pedagog rekomendowała używanie podczas „zabawy w ogród” miniaturowych wersji narzędzi, zamiast zabawek stosowanych tradycyjnie w piaskownicy.
Jak urządzić mały ogródek? Wystarczy wygospodarować niewielką przestrzeń ziemi. Zanim zaprosisz dzieci do wspólnej pracy, wyznacz dogodny kwadrat lub prostokąt i oczyść go z trawy. Przekop ziemię na głębokość około 50 centymetrów.
Warto wymieszać glebę ogrodową z specjalną ziemią do kwiatków. Jeśli żyjesz na wsi, możesz również przekopać ziemię z naturalnym nawozem krowim. W mieście możesz zastosować biohumus kupiony w sklepie ogrodniczym lub założyć swój własny kompostownik, a nawet wermikompostownik, gdzie Twoje dziecko będzie mogło obserwować życie dżdżownic. W ten sposób stworzysz prawdziwy ogródek ekologiczny.
Najtrudniejsze prace przy domowym ogródku muszą wykonać rodzice, ale jeśli już ziemia jest przygotowana, warto zaprosić malucha do współpracy. Razem możecie stworzyć grządki, zasiać nasiona lub wsadzić rośliny. Warto opowiedzieć dziecku o każdej roślinie, jej wymaganiach oraz przeznaczeniu. W tym momencie można ustalić razem z dzieckiem podział obowiązków, jeśli chodzi o utrzymanie ogródka. Razem możecie podlewać rośliny, sprawdzać ich wzrost oraz dokonywać zbiorów.
Jeśli nie dysponujesz własnym ogrodem, ponieważ np. mieszkasz w bloku, możesz zdecydować się na uprawę ziół na balkonie. Wybierz wtedy duże donice, w których posadzisz zioła oraz wyposaż się w specjalną ziemię. W ten sposób możesz stworzyć namiastkę ogrodu na własnym balkonie.
Mały ogród - inspiracje
Co zasiać i posadzić w małym ogrodzie? Najlepiej takie rośliny, które są proste w uprawie i będą przydatne w Twojej kuchni. Warto sadzić rośliny jadalne, małogabarytowe, które nie wymagają zbyt wiele zaangażowania.
Najprostszą propozycją jest zwyczajna cebula. Wystarczy kupić cebule w sklepie spożywczym, obrać je z łupin i postawić w płaskim naczyniu do czasu wykształcenia się systemu korzeniowego. Takie cebule można już posadzić w ogródku. Zielone pędy cebuli z powodzeniem można wykorzystać do stworzenia domowego twarożku lub dodać do ulubionego serka Twojego malucha. W podobny sposób można zasadzić szalotkę i cebulę dymkę.
Dobrze sprawdzą się również zioła, ponieważ pięknie pachną i są uniwersalnym dodatkiem do wielu potraw. Możecie zasiać pietruszkę, miętę, koperek, szczypiorek, bazylię, tymianek, majeranek, rozmaryn lub kupić gotowe sadzonki i wsadzić je do ziemi. Tym sposobem stworzycie mały ogródek warzywny. Pomyśl o jajecznicy ze świeżym szczypiorkiem czy o niedzielnym rosole w towarzystwie własnej pietruszki!
Można posadzić również niewymagające owoce, takie jak truskawki czy poziomki, które będą pyszną i zdrową przekąską dla Twoich dzieci, a także naturalnym dodatkiem do domowych deserów. Poziomki błyskawicznie rozmnażają się poprzez rozłogi i mają niewielkie wymagania glebowe.
Wspólna praca w ogródku uczy dzieci odpowiedzialności oraz współpracy. W dodatku daje niesamowitą radość, ponieważ będziecie mogli wspólnie zjeść warzywa i owoce z własnego ogrodu. Połączenie przyjemnego z pożytecznym to doskonałe rozwiązanie!