Jak często i kiedy przebierać oraz przewijać noworodka?

list Pieluchowanie
Blog Bambiboo - Jak często i kiedy przebierać oraz przewijać noworodka?

Kiedy przewijać noworodka? Jak przebierać noworodka? To częste dylematy młodych rodziców. Pierwsza zmiana pieluszki czy ubieranie dziecka mogą wydawać się niezwykle skomplikowane i budzić wiele wątpliwości. W tym artykule Bambiboo postara się je rozwiać i pokazać Ci, że pielęgnacja noworodka nie musi być trudna.

Kiedy przewijać noworodka?

Młodzi rodzice, uczący się rozpoznawać sygnały dziecka, początkowo mogą mieć trudności z określeniem odpowiedniej pory na przewijanie. Oprócz oczywistych sytuacji, takich jak mokra czy zanieczyszczona pieluszka, istnieje kilka wskazówek, którymi można się kierować. Dobrą praktyką jest przewijanie noworodka mniej więcej tyle razy, ile jest karmione czy po każdorazowej drzemce. Przewijanie w pierwszych tygodniach życia zdecydowanie będzie odbywać się kilka lub kilkanaście razy na dobę, ponieważ noworodek często się wypróżnia. Im dziecko jest mniejsze, tym częściej należy zmieniać pieluszkę – jego pęcherz moczowy jest niewielkich rozmiarów, a delikatna skóra jest niezwykle podatna na odparzenia czy infekcje. Ważna jest zatem regularna pielęgnacja noworodka, przykładowo co 2-3 godziny. Czas pomiędzy zmianą jednej, a drugiej pieluchy wydłuża się wraz z wiekiem. Pomocną wskazówką są również pieluszki, w których umieszczony na zewnątrz pasek zmienia kolor, jeśli wnętrze jest wilgotne – takie rozwiązanie w postaci wskaźnika wilgoci zastosowaliśmy również w naszych pieluszkach z włóknem bambusowym Bambiboo. Wraz z upływem kolejnych dni i tygodni, z pewnością będziesz bezbłędnie rozpoznawać sygnały dziecka, wskazujące na odpowiedni moment na zmianę pieluchy, może być to przykładowo charakterystyczna mimika czy płacz. 

Kiedy przewijać dziecko – przed czy po karmieniu?

Wszystkie aspekty związane z przewijaniem noworodka należy dostosować do jego indywidualnych potrzeb. Jeśli zastanawiasz się, kiedy przewijać dziecko - przed czy po karmieniu, obserwuj zachowanie Twojego malucha. Podczas ssania mleka, często uruchamia się także odruch wydalania u noworodka. Jeśli regularnie wypróżnia się po przyjęciu pokarmu, z powodzeniem możesz przewijać go po karmieniu, mimo popularnej opinii, że wówczas dziecku może się ulewać. 

Czy przewijać śpiącego noworodka?

W przypadku, jeśli Twojego dziecko regularnie zasypia podczas picia mleka, nie warto wybudzać go ze snu, aby zmienić pieluszkę. Wtedy możesz przewijać go po drzemce lub przed karmieniem, aby jego sen był w pełni komfortowy.  

Jak przebierać noworodka?

Zmiana garderoby podczas przewijania także może przysparzać młodym rodzicom kilku zagwozdek. Jak zmieniać ubranko dziecka, by nie zrobić mu krzywdy? Trzymaj się tych kilku zasad, aby bezpiecznie przebierać i przewijać noworodka. 

  1. Umieść dziecko na przewijaku, łóżku lub w innym miejscu przeznaczonym do jego pielęgnacji. Upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne do przewijania produkty w zasięgu ręki. 
  2. Powoli rozepnij napy śpiochów czy pajacyka. Przełóż rączki noworodka, zginając je delikatnie ku dołowi. Obróć dziecko delikatnie na bok, aby wyciągnąć spod jego ciała rozpięte uprzednio ubranko. Jeśli noworodek ubrany jest warstwowo, po ściągnięciu pierwszej wierzchniej warstwy ubrań, przejdź do ściągnięcia przez głowę body. Rozepnij dolne zapinania ubranka i górne napy na ramionku. Następnie unieś dziecko delikatnie do góry, podtrzymując jego główkę i plecy, by wyciągnąć koszulkę spod pleców. Teraz możesz już swobodnie przełożyć ubranko przez główkę dziecka. Jeśli noworodek zrobił jedynie siku, nie ma potrzeby, aby rozbierać go w całości, wystarczy ściągnąć jedynie dolną część ubioru. 
  3. Ściągnij pieluszkę dziecka, kierując jej przednią część ku tylnej, zbierając wszelkie nieczystości. 
  4. Następnie oczyść noworodka wacikami nasączonymi wodą, a w przypadku znacznych zabrudzeń, umyj pupę pod bieżącą wodą. Opcjonalnie, możesz skorzystać także ze specjalnych nieperfumowanych chusteczek nawilżanych dla dzieci.
  5. Pamiętaj, aby wycierać noworodka w kierunku od góry do dołu, by zapobiec ewentualnym infekcjom z powodu przeniesienia bakterii kałowych w okolice układu moczowego. Chcąc wytrzeć także plecy, chwyć dziecko w okolicach uda i obróć łagodnie na bok. Nie przewracaj noworodka, trzymając go za nóżki, ponieważ wpłynie to negatywnie na rozwój stawów biodrowych. 
  6. Nie zapomnij o tym, aby umożliwić dziecku spędzenie trochę czasu bez pieluszki. Może wówczas swobodnie poruszać nogami, a jego skóra w pełni oddycha. Wykorzystaj ten czas na zabawę z maluszkiem. 
  7. W przypadku, jeśli dostrzeżesz odparzenia, użyj specjalnego kremu.
  8. Załóż dziecku nową pieluchę – pamiętaj o odpowiedniej regulacji, by dobrze pełniła swoją funkcję. Ważne jest, aby pozostawała przestrzeń na około dwa palce, która zagwarantuje dziecku komfort. Zbyt luźno zapięta może doprowadzić do wydostania się zawartości, natomiast zbyt ciasna podrażni skórę dziecka i nie zapewni optymalnej cyrkulacji powietrza. 

Jak często przebierać niemowlę?

Przebieranie niemowlęcia może być przykładowo uzależnione od liczby karmień. Odruch ssania, sprzężony z odruchem wydalania sprawia, że znaną praktyką jest przebieranie dzieci po karmieniu. Zakładając, że dziecko jest karmione średnio co 2-3 godziny, z podobną częstotliwością powinna być zmieniana jego pieluszka. Maluchy karmione mlekiem matki, załatwiają się minimum kilka lub kilkanaście razy w ciągu doby, dlatego przebieranie noworodka podczas pierwszych tygodni życia będzie bardzo częstym zajęciem. Warto zatem przygotować odpowiedni przewijak, ustawiony na wysokości Twoich bioder, by pielęgnacja dziecka nie sprawiała dyskomfortu i przykładowego bólu pleców. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło