Ciąża zimą
Zaawansowana ciąża zimą to nie jest najbardziej optymistyczna wizja przyszłych mam. Pocieszające jest jednak to, że to zimą lepiej znosimy końcówkę ciąży niż w upalne lato. Oczywiście są z tym związane inne problemy. Jest zimno i wietrznie, na chodnikach jest ślisko, a wokół jest cała masa wirusów, więc o infekcję nietrudno. Jak przetrwać te trudy w ciąży, aby dobrze ją wspominać, a nie starać się wyprzeć z pamięci?
Zimowa garderoba i wygodne buty dla ciężarnej
Raczej niewiele kobiet w ciąży na ostatniej prostej założy swoją ulubioną kurtkę zimową i jeszcze się w niej z mniejszymi lub większymi problemami zapnie. To się jednak zdarza. Dobra wiadomość jest taka, że temperatura Twojego ciała jest wyższa o 0,5 st. Celsjusza, więc możemy uznać, że ten chłód na zewnątrz doskwiera Ci mniej niż zwykle. Zakładając jednak, że nie jesteś w stanie zapiąć swojej kurtki zimowej, proponujemy ubierać się na cebulkę. Załóż koszulkę lub bluzkę, na to sweter i kurtkę, której nie musisz zapinać. Przed chłodem ochroni Cię dodatkowo wełniany szalik i obowiązkowo czapka. Pamiętaj, aby ubierać się wygodnie, więc na dół załóż ocieplane legginsy ciążowe.
Bardzo ważna kwestia – zaopatrz się w wygodne, ciepłe buty zimowe, koniecznie płaskie. Twój brzuszek jest już większych rozmiarów, do tego dochodzą poluzowane więzadła stawów, więc możesz mieć problemy z utrzymaniem równowagi, szczególnie na śliskiej nawierzchni. Wybierz buty z antypoślizgową podeszwą, o mocno żłobionym bieżniku. Niech noski w nich będą szersze. Zrezygnuj z butów wiązanych na rzecz wkładanych i zapinanych na rzep lub zamek błyskawiczny.
Dieta dostosowana do „trudniejszych” warunków
Wraz ze zmianą porą roku powinna się zmieniać nasza dieta i nie chodzi tutaj tylko o kobiety w ciąży. Potrzebujesz teraz więcej energii, a także dodatkowego wsparcia dla swojej odporności. W swojej zimowej diecie uwzględnij więc warzywne zupy rozgrzewające, które dostarczą Ci mnóstwo witamin. Na spacery zamiast wody zabieraj herbatę owocową, która zapewni Ci ciepło od środka. Wybieraj pełnoziarniste produkty – makarony, kasze i pieczywo. Sięgaj po musli i owsianki na śniadanie. Zwróć uwagę też na źródła żelaza, które uczestniczy w produkcji hemoglobiny, co pomaga zapobiec anemii. Jedz więc orzechy, ziarna, kaszę jaglaną i gryczaną, komosę ryżową, fasolę białą i wołowinę.
Ochrona przed infekcjami i chorobami
Okres jesienno-zimowy obfituje w infekcje. Ciąża sprawia, że jesteś jeszcze bardziej narażona na działanie wirusów i bakterii. Ponadto to także sezon sprzyjający nawracającemu złemu samopoczuciu. Aby sobie pomóc, pamiętaj o suplementacji witaminy D. Kiedy to tylko możliwe, korzystaj z naturalnego naświetlania i spaceruj jak najwięcej w słoneczne dni. Zwróć większą uwagę na codzienną higienę. Po każdym powrocie ze spaceru czy sklepu, dokładnie myj ręce.
Czy to oznacza, że powinnaś unikać ludzi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania? Spędzanie czasu w czterech ścianach to najlepsza droga do zimowej chandry, a tego nie chcemy. Aktywność fizyczna, przy zdrowo rozwijającej się ciąży, jest wskazana nawet w trzecim trymestrze. Spaceruj, zapisz się na basen lub daj szansę nordic walking. Unikaj jednak skupisk dużej ilości ludzi, w ten sposób łatwiej Ci będzie utrzymać dobre zdrowie.
Właściwa pielęgnacja skóry
I nie chodzi tylko o skórę twarzy, którą zimą trzeba regularnie pielęgnować kremami ochronnymi, najlepiej z filtrem. Skóra całego Twojego ciała potrzebuje teraz wyjątkowej troski. Szczególnie jeśli jesteś przy końcówce ciąży, to na brzuchu i udach może się ona teraz intensywnie rozciągać. Odczuwasz przy tym dyskomfort i swędzenie. Zimą pomieszczenia są ogrzewane, co zwiększa ryzyko pojawienia się suchego powietrza. Ono z kolei sprzyja przesuszaniu się naskórka.
Aby pomóc sobie i swojej skórze, nawadniaj się, a więc pij dużo wody, ale też niesłodzonych herbat czy nawet zup. Zrezygnuj z gorących kąpieli na rzecz ciepłych i letnich. Regularnie nawilżaj j natłuszczaj skórę. Możesz również wykonywać delikatny masaż lub szczotkować ciało przy pomocy szczotki.
Jesteś w ciąży i wydaje Ci się, że zimą powinnaś zaszyć się w domu i czekać na poród? Jakie to nieprawdziwe! Ubieraj się warstwowo, zaopatrz się w wygodne buty, pij dużo wody i rozgrzewających napojów, zatroszcz się o swoją skórę i nie zapomnij o suplementacji witaminy D. We wszystkim trzeba szukać pozytywów! Po zimie zawsze jest przecież wiosna!