Poznaj 5 sposobów jak zadbać o siebie po męczącym dniu

list Zdrowie mamy
Blog Bambiboo - Poznaj 5 sposobów jak zadbać o siebie po męczącym dniu

Bycie kobietą i matką to nieustające obowiązki i dni pełne wrażeń. Nic dziwnego, że po takim maratonie jesteśmy zmęczone i bez sił. Warto wieczorem wygospodarować czas na małe przyjemności i rytuały, które pozwolą Ci zatroszczyć się o Twój komfort psychiczny i fizyczny. Poznaj 5 sposobów jak zadbać o siebie po męczącym dniu i podaruj sobie trochę wytchnienia.

Aromaterapia – Uczta dla zmysłów 

Aromaterapia to dziedzina zajmująca się prozdrowotnym wykorzystaniem olejków eterycznych. Olejki można dodać do kąpieli w wannie, doskonale komponują się z naturalną solą himalajską. Idealnie sprawdzą się również do zastosowania w kominkach zapachowych lub specjalnych dyfuzorach. W sezonie grzewczym można zawiesić na kaloryferze ceramiczne pojemniczki napełnione wodą z paroma kroplami olejku eterycznego. To doskonałe sposoby na relaks w domu, ponieważ pomogą Ci wyciszyć Twój niespokojny umysł. Pamiętaj jednak, aby wybierać olejki eteryczne z dobrych źródeł, bazujące na naturalnym składzie, a nie jedynie olejki zapachowe.

Warto wiedzieć:
Każdy z olejków ma inne właściwości oraz przeznaczenie. Olejek lawendowy uspokaja i ułatwia zasypianie, pomaga się wyciszyć, wprowadza w stan relaksu. Jest idealny dla osób, które cierpią na bezsenność i mają trudności z zasypianiem. Jeśli Twoim problemem są skołatane nerwy i wewnętrzny niepokój, dobrze sprawdzi się olejek melisowy. Olejek pomarańczowy będzie doskonały, jeśli szukasz odprężenia. Badania wykazały, że regularnie dyfuzowany zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Olejek z bergamotki czy olejek mandarynkowy - poprawiają nastrój. 

Praktyka Mindfulness

Praktyka mindfulness to skupienie się na tu i teraz. To stan celowego skupienia uwagi na chwili obecnej i unikanie jakichkolwiek ocen. W filozofii wschodu opisywana jest jako trening umysłu i uważności na to, co zauważasz wokół siebie. Może stać się codziennym nawykiem i rytuałem przyjemności. Ta forma relaksu pozwoli Ci uspokoić umysł i zakończyć dzień z pozytywnym nastawieniem do świata. Jeśli będziesz ją systematycznie stosować, każdego dnia będziesz budzić się wypoczęta i pełna energii do działania. Znajdź miejsce, w którym czujesz się spokojnie i dobrze. Możesz wybrać się na krótki, wieczorny spacer i korzystać z otoczenia natury, udać się do ogrodu lub usiąść na balkonie. Postaraj się skupić na teraźniejszości, zamiast nieustannie kierować myśli w stronę przeszłości lub przyszłości. Oddychaj głęboko, bo prawidłowe oddychanie pomaga zaopatrzyć w tlen wszystkie komórki, a ponadto ma pozytywny wpływ na system nerwowy i układ krwionośny. Ćwiczenia oddechowe wraz z praktyką mindfulness pozwalają na wyciszenie umysłu i pozbycie się nadmiaru myśli.

Rytuał piękna dla ciała

Wieczorem warto zarezerwować chociaż pół godziny dla samej siebie, aby zadbać o zdrowie oraz regenerację organizmu. Rano często nie mamy czasu na kąpiel, tylko bierzemy szybki prysznic. Przed snem podaruj sobie rytuał z prawdziwego zdarzenia, niech stanie się możliwie częstą drobną przyjemnością. Wycisz się, stwórz w łazience prawdziwą oazę. Możesz zapalić świece i włączyć relaksującą muzykę w tle np. szum morza, śpiew ptaków lub odgłosy lasu. Zadbaj, aby temperatura wody była odpowiednia. Możesz użyć ulubionego płynu do kąpieli lub soli himalajskiej. To doskonały sposób na relaks i odprężenie. Kąpiel w soli możesz wzbogacić o ulubione olejki eteryczne, i zafundować sobie kąpiel aromaterapeutyczną, która ukoi Twoje zmysły.

Medytacja z wizualizacją

Warto przed snem wyciszyć się poprzez kilkuminutową medytację, która jest doskonałą okazją na uspokojenie umysłu. Możesz skorzystać z wielu nagrań ścieżek dźwiękowych do medytacji dostępnych w Internecie lub zdecydować się na medytację prowadzoną. Po kilkuminutowym wyciszeniu, warto skupić się na wdzięczności. W myślach podziękuj za ten dzień i wyraź wdzięczność za wszystkie dobre rzeczy, które się zdarzyły. Pomyśl o swoich marzeniach i celach i ukierunkuj na nie swój umysł, wyobrażając sobie rezultat, jaki chcesz osiągnąć. Warto stosować wizualizację tuż przed snem, kiedy to najłatwiej pracować z naszą podświadomością. 

Rytuały są bardzo ważne w naszym życiu. Pomagają nam uregulować jego rytm, znaleźć czas dla siebie oraz utworzyć bezpieczną przestrzeń, gdzie możesz pobyć sama ze sobą, regenerując się w ciszy i spokoju. Podane wyżej sposoby pomagają znaleźć sposób na wytchnienie i relaks. 

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen