Fit mama – pomysł na wspólne ćwiczenia z maluchem

list Zdrowie mamy
Blog Bambiboo - Fit mama – pomysł na wspólne ćwiczenia z maluchem

Aktywne macierzyństwo jest w modzie. Świeżo upieczone mamy coraz szybciej wracają do formy po porodzie. Niektóre zastanawiają się, jak to możliwe, przecież ich dziecko potrzebuje je cały dzień. Okazuje się, że można być fit mamą, ćwicząc razem z maluchem. To świetna zabawa również dla dziecka. To, jakie ćwiczenia z dzieckiem możesz wykonywać, zależy na pewno od jego wieku, ale i Twoich możliwości. Mamy dla Ciebie kilka propozycji. 

Kiedy możesz zacząć trening z dzieckiem? 

Dopiero co urodziłaś, a już myślisz o powrocie do formy? Spokojnie, na wszystko przyjdzie czas. Twoje ciało i organizm dostały całkiem niedawno porządny wycisk i teraz potrzebują przede wszystkim regeneracji. Połóg to czas, kiedy obkurcza się macica i goją się rany. Organizm wtedy próbuje na nowo przystosować się do warunków sprzed 9 miesięcy. Nie potrzebuje dodatkowego obciążenia. 

Po porodzie naturalnym połóg trwa 6 tygodni, a po cesarskim cięciu nawet 9 tygodni. Jest to jednak kwestia indywidualna, każdy organizm jest inny. Jeśli Twoja koleżanka już 5 dni po porodzie biegała po sklepach, nie oznacza to, że Ty też musisz. W okresie połogu możesz jednak wykonywać ćwiczenia oddechowe. Zanim rozpoczniesz intensywniejsze treningi z dzieckiem, postaw na spokojniejsze ćwiczenia pobudzające poszczególne partie mięśniowe do pracy. Rozciągaj się, przez 9 miesięcy Twoje ciało bardzo się zmieniło, nie wymagaj od niego od razu tyle, co przed ciążą. 

Spacery i bieganie, czyli trening z dzieckiem na świeżym powietrzu 

To doskonała forma aktywności, dzięki której spędzicie więcej czasu na zewnątrz. Spacery to podstawowa aktywność świeżo upieczonej mamy, zazwyczaj jest to obowiązkowy punkt codziennego harmonogramu. Czy wiesz, że 10 000 kroków to nawet 500 spalonych kalorii? Może być ich więcej, jeśli przyśpieszysz i spacer zamienisz w szybki marsz.

Jeśli już czujesz się gotowa na większą aktywność, możesz zacząć biegać. Jak to robić z maluchem? Są specjalne wózki do biegania z większymi i bardziej skrętnymi kołami oraz dodatkowo z jednym lub dwoma hamulcami. Oczywiście jest to dodatkowa inwestycja, ale niejedna mama kupuje lub pożycza dodatkowy wózek, aby robić regularnie efektywny biegowy trening z dzieckiem. 

Jak ćwiczyć z niemowlakiem w domu? 

Nie jesteś fanką joggingu? Możesz wykonywać odpowiednie ćwiczenia z dzieckiem w domu. Wykorzystaj fakt, że maluch lubi kołysanie, noszenie i przytulanie. Potraktuj je jako swoje obciążenie. Już 4 kg potrafi wyraźnie zwiększyć efektywność treningu. 

  • Wykonuj przysiady z dzieckiem na rękach. 
  • W ten sam sposób możesz robić wykroki i zakroki.
  • Połóż się na plecach, zegnij nogi i posadź maluszka na biodrach, wypychając je następnie do góry. 
  • Maluszka połóż na podłodze pod sobą i wykonuj damskie pompki, za każdym razem dając buziaka swojemu rozbawionemu dziecku. 
  • Podnoś dziecko nad głowę, ćwicząc tym samym górne partie ciała. 
  • Włącz muzykę i tańcz z maluchem na rękach. 

Fit mama i dziecko razem na basenie 

Woda to naturalne środowisko maluszka, w końcu przebywał w niej 9 miesięcy. Kilkutygodniowe dziecko świetnie poradzi sobie na basenie, ma jeszcze odruch obronny, w momencie zanurzenia pod wodę nie otwiera ust, nie ma więc ryzyka zakrztuszenia. Zdecydowanie większość maluszków świetnie czuje się na basenie. Jeśli również Ty lubisz wodę, to zapisz się na zajęcia na basenie dla mamy z dzieckiem. Prowadzone są one przez wyspecjalizowanego trenera, który tak dobiera ćwiczenia, aby angażowały mięśnie mamy, jak też wspierały układ ruchu maluszka. Ponadto poznasz też inne kobiety, a to doskonała forma wsparcia. 

Fit mama nie musi od razu regularnie pokazywać się na siłowni. Wiesz, że Twój maluszek jeszcze Cię potrzebuje, ale jednocześnie Ty potrzebujesz ruchu. Możesz to połączyć, wykonując ćwiczenia z dzieckiem w domu lub też uczęszczając na zajęcia dla fit mamy i maluszka. 

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen