Zmiany w organizmie po ciąży

list Zdrowie mamy
Blog Bambiboo - Zmiany w organizmie po ciąży

Ciało kobiety zmienia się podczas ciąży, a połóg jest czasem kiedy wraca do stanu naturalnego. To idealny moment, aby zadbać o siebie, ponieważ wtedy to powoli ustępują różne zmiany, które zaszły w organizmie podczas ciąży. Z naszego artykułu dowiesz się, jakich zmian się spodziewać i jak sobie z nimi poradzić.

Zmiany po ciąży

Zmiany po ciąży widoczne i odczuwane są przez każdą kobietę. Mogą powodować dyskomfort i obniżoną samoocenę, ale są całkowicie normalne i powinno się je zaakceptować jako naturalną część procesu wydawania nowego życia na świat. Kochając nasze dziecko powinnyśmy również w tym czasie pokochać własne ciało i pozwolić mu na regenerację. 

Pierwsze zmiany, takie jak ból krocza, podbrzusza czy odbytu doskwiera z reguły niedługo, chyba, że konieczne było nacięcie krocza, co może spowodować dłuższe gojenie się rany i wymaga specjalnej pielęgnacji oraz kontroli lekarskiej. 

Obkurczanie macicy po porodzie trwa około 6 tygodni, dlatego połóg jest czasem kiedy kobieta powinna szczególnie zadbać o siebie, aby jej ciało zregenerowało się w pełni. Nie jest wskazane, aby w tym czasie świeżo upieczona mama się przemęczała (co oczywiście nie jest łatwe – na mamę spada ogrom nowych obowiązków), podnosiła przedmioty cięższe od dziecka czy współżyła. Ciało musi w sposób naturalny dojść do stanu sprzed porodu oraz ciąży. W niektórych przypadkach może być potrzebne dodatkowe wsparcie w postaci porady lekarza lub fizjoterapeuty ginekologicznego.  

Nieodwracalne zmiany po ciąży

Wiele kobiet zastanawia się czy istnieją nieodwracalne zmiany po ciąży? Wszystko zależy od konkretnego organizmu, bo każde ciało jest inne, każda kobieta jest inna. 

Wiele pań najbardziej obawia się zmian w obrębie narządów rodnych. W większości przypadków, w okresie połogu pochwa staje się luźniejsza. Jest to nie tylko efekt powstały po porodzie, kiedy to dziecko musiało przedostać się na świat, ale również działania hormonów. W większości przypadków narząd powinien wrócić do swojego wyglądu oraz rozmiarów po upływie od 6 do 8 tygodni. Niestety, proces ten może zostać spowolniony, kiedy noworodek jest karmiony piersią.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pomocna może okazać się konsultacja ginekologiczna lub wizyta u fizjoterapeuty zajmującego się zmianami w obrębie narządów rodnych. Pomocne są również ćwiczenia mięśni Kegla, które można wykonywać samodzielnie według specjalnych instrukcji lub zastosowanie ćwiczeń z tzw. kulkami Gejszy. 

Problem z rozluźnieniem pochwy u kobiet, które wielokrotnie rodziły w naturalny sposób może zostać zniwelowany poprzez zastosowanie specjalnego zabiegu z zakresu ginekologii estetycznej (laserowe zwężanie pochwy). 

Kolejne z problematycznych rejonów to piersi i brzuch – mogą one tracić na jędrności. Warto skorzystać z specjalnych kosmetyków dedykowanych dla świeżo upieczonych mam. W przypadku kiedy problem będzie widoczny i kłopotliwy po połogu, można zwrócić się do gabinetu kosmetologicznego w celu skorzystania z zabiegów z zakresu kosmetologii estetycznej.

Wszystko to jednak zależy od potrzeb i samopoczucia świeżo upieczonej mamy oraz powinno być jej osobistą decyzją, a nie wynikać z panującej mody na „doskonałość”. Także to co niedoskonałe, może być piękne i uczy nas akceptacji samych siebie. 

Zmiany hormonalne po porodzie 

Od zakończenia porodu przez mniej więcej sześć tygodni trwa krwawienie połogowe. Macica samoistnie oczyszcza się ze skrzepów. W pierwszej dobie może być ono dość silne, a z upływem czasu przypomina krwawienie menstruacyjne. W miarę trwania połogu tzw. odchody połogowe stają się coraz mniej intensywne i mogą przybierać kolor od jasnoróżowego do brunatnego.

Zmiany hormonalne po porodzie dotyczą również cyklu menstruacyjnego. Płodność kobiety po porodzie może wrócić już po 6 – 8 tygodniach i pod względem zmian hormonalnych oznacza zakończenie połogu. Niezwykle istotne jest aby pamiętać, że pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się tuż po pierwszej owulacji, dlatego tak łatwo ponownie zajść w nieplanowaną ciążę.

Najszybciej płodność powraca u kobiet, które nie zdecydowały się na karmienie piersią lub którym zdarzają się większe odstępy podczas karmienia dziecka. U kobiet z trwającą laktacją ten proces może potrwać nawet do roku czasu.

Zmiany skórne po porodzie

Zmiany skórne po porodzie to głównie rozstępy na piersiach i brzuchu, udach i pośladkach – jako konsekwencja wzrostu wagi w czasie porodu. Na samym początku mogą być czerwone i mocno widoczne, jednak z upływem czasu bledną. W skrajnych przypadkach, jeśli zmiany te będą bardzo przeszkadzać, konieczne może być usunięcie ich za pomocą zabiegów kosmetycznych lub zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Standardowo wystarczy jednak odpowiednia pielęgnacja i regularne ćwiczenia. 

Pojawiają się również przebarwienia, plamy, wypryski czy trądzik. W takich wypadkach warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem i wdrożyć odpowiednią pielęgnację w celu zniwelowania zmian.

Połóg może być ciężkim czasem dla młodej mamy, dlatego warto skorzystać ze wsparcia położnej, wiedzy lekarza oraz czułej opieki partnera. W większości kultur matki w pierwszych dwóch miesiącach tradycyjnie były otoczone opieką całej wspólnoty, aby jak najszybciej doszły do pełni sił. Warto korzystać z tej rdzennej mądrości w tym szczególnym czasie, wzbogacając ją o wiedzę specjalistów i korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. 

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen