Częsta czkawka u noworodka - dlaczego występuje i jak się jej pozbyć?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Częsta czkawka u noworodka - dlaczego występuje i jak się jej pozbyć?

Czy wiesz, że czkawka u noworodka może występować nawet jeszcze w łonie matki? U niemowlaków to normalna reakcja i jeden z etapów rozwijania się układu nerwowego. Rozumiemy, że może Cię to martwić, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na czkawkę u noworodka. Sprawdź, jakie są przyczyny i jak pozbyć się głośnego czkania.

Dlaczego noworodek ma czkawkę?

Każda zmiana w zachowaniu albo stanie zdrowia niemowlaka wywołuje u rodziców strach i niepokój. Co ciekawe, częste czkawki u noworodka powodują wybuch radości i gromki śmiech dziecka. Czemu? Ponieważ maluch sam jest zaskoczony nagłym dźwiękiem. Spokojnie, nie musisz się niczym martwić – wszystko przez nie w pełni rozwinięty układ nerwowy. Dlaczego noworodek ma czkawkę? To skutek mimowolnych skurczów przepony oraz mięśni odpowiedzialnych za proces oddychania. 

Ciekawostka:
Częsta czkawka u noworodków zdarza się rzadziej u dzieci, które nie są wcześniakami.

Częstotliwość czkawki zmniejsza się wraz z rozwojem małego organizmu. Nie przejmuj się, jeśli Twój maluch, co jakiś czas czka. Z pewnością poradzisz sobie z tym, dzięki domowym sposobom na czkawkę u noworodka.

To może Cię zainteresować: Jak masować brzuszek noworodka przy zaparciach i kolkach?

Kiedy częsta czkawka u noworodka powinna niepokoić?

Lekarze uznają często czkawkę u noworodka za stan fizjologiczny. Czasem może jednak zwiastować zagrożenie dla zdrowia dziecka. 

 1. Jeśli powtarza się kilkakrotnie jednego dnia i niezmiennie trwa przez kilka godzin, może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. W takiej sytuacji trzeba koniecznie skontaktować się z  pediatrą i zacząć stosowne leczenie.
 2. Symptomy częstej czkawki u noworodka takie jak brak apetytu, rozdrażnienie i wymioty również wymagają porady specjalisty.
 3. Zdarza się, że nieustająca czkawka może przeszkadzać w trakcie karmienia albo snu. Taki stan może być bardzo męczący dla małego organizmu.

Nie warto od razu popadać panikę. Najlepiej obserwować sytuację i sprawdzać, jak częsta czkawka u noworodka wpływa na jego stan zdrowia oraz komfort życia. 

Przyczyny częstej czkawki u noworodka

Sposoby na czkawkę u noworodka są w pełni zależne od jej przyczyn. Powodów może być kilka, ale z każdym bez problemu sobie dasz radę.

Częsta czkawka u noworodka zaczyna się, gdy:

 • maluch głośno się śmieje,
 • noworodek ma styczność ze zbyt dużą liczbą bodźców,
 • organizm został wychłodzony,
 • brzuszek jest wypełniony pokarmem ponad limit,
 • dziecko zbyt łapczywie je albo pije,
 • niemowlak połyka zbyt dużą ilość powietrza,
 • maleństwo ma mokrą pieluszkę.

Jak pozbyć się czkawki u noworodka? Sposób działania ma związek z przyczyną. Pamiętaj, jeśli masz do czynienia z którymś z powyższych powodów, nie musisz iść z dzieckiem do lekarza. Wystarczy kilka prostych trików, dzięki którym szybko nastanie cisza. 

Jak pozbyć się czkawki u noworodka?

Sposoby na czkawkę u noworodka wcale nie są skomplikowane – pomoc lekarza nie będzie Ci w ogóle potrzebna. Podpowiemy Ci kilka rozwiązań, które możesz zastosować w zależności od powodu czkania.

Wskazówka:
Zdarzyło Ci się kiedyś kogoś wystarczyć, gdy miał czkawkę? Nigdy nie próbuj tego robić w przypadku niemowlaków! Metody stosowane w przypadku dorosłych nie zadziałają na noworodka.

Sposoby na czkawkę u noworodka:

 1. Po połknięciu zbyt dużej dawki powietrza – weź dziecko na ręce i zacznij je nosić w pozycji pionowej. Na swoim ramieniu oprzyj główkę niemowlaka. Brzuszek maleństwa również powinien być ściśle zbliżony do Twojego ciała. W tym samym czasie możesz również delikatnie poklepywać dziecko po pleckach. Dzięki temu nadmiar powietrza zostanie uwolniony z organizmu, a po czkawce nie zostanie żaden ślad.
 2. Wskutek ochłodzenia organizmu – najpierw sprawdź, czy pieluszka niemowlaka nie jest mokra. Jeśli tak, zacznij od jej zmiany na świeżą. Następnie okryj maluszka kocykiem albo kołderką. Gdy tylko temperatura wzrośnie, częsta czkawka u noworodka minie.

Jeżeli powodem czkania niemowlaka jest zbyt pełny brzuszek, poczekaj chwilę. Gdy tylko zacznie się proces trawienia, wszystko minie. W nagłych sytuacjach pomocna może być również woda albo delikatna herbatka np. rumiankowa.

Sposoby na czkawkę u noworodka, czyli jak jej zapobiec

Chociaż częsta czkawka u noworodka przeważnie nie zwiastuje niczego złego, są sposoby, które mogą jej zapobiec. Spokojnie, nie wymaga to żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy tylko kilka nawyków. Dzięki temu oszczędzisz sobie stresu.

Jak zapobiec częstej czkawce u noworodka:

 • nie czekaj z karmieniem niemowlaka, aż będzie bardzo głodny – zachłanność w trakcie jedzenia może doprowadzić do połykania powietrza, co skutkuje czkawką,
 • zadbaj o przyjemną atmosferę w trakcie karmienia i dajcie sobie czas,
 • wybieraj butelki z systemem antykolkowym – dzięki temu maleństwo nie nałyka się powietrza.

Przeczytaj także: Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen