Wyprawka zimowa dla noworodka - jakie ubranka powinno się kupić?
Czy wiesz, że odporność dziecka rozwija się do ok. 12 roku życia? Przez te wszystkie lata organizm powoli uczy się, jak reagować na groźne wirusy oraz bakterie. Zdrowie maluszka jest więc wystawione na dużą próbę szczególnie przez pierwsze miesiące życia, a niesprzyjająca pogoda z pewnością nie pomaga. Sprawdź, jak skompletować wyprawkę zimową dla noworodka – oboje będziecie spać spokojniej.
Zimowe ubranka dla noworodka – lista zakupów
Zimowa, śnieżna aura potrafi zrobić piorunujące wrażenia. Chociaż dla niektórych to urokliwy czas pełen magii, w przypadku świeżo upieczonych mam raczej wywołuje niepokój. Skompletowanie wyprawki zimowej dla noworodka może stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli rodzicom brakuje doświadczenia. Nie jest to jednak dużo trudniejsze niż w przypadku innych pór rok. Wystarczy, że zaopatrzysz się w cieplejsze ubranka – część z zakupionych ciuszków bez problemu wykorzystasz przez cały rok.
Niezbędne zimowe ubranka dla noworodka:
- ocieplany kombinezon z kapturem,
- rękawiczki (grubsze i niedrapaki),
- czapeczka (cieńsza i grubsza z nausznikami),
- „kominek” dla dziecka,
- pajace i kaftaniki,
- body z krótkim i długim rękawem,
- śpiochy i półśpiochy,
- spodenki oraz legginsy,
- sweterki i kaftaniki,
- skarpetki oraz rajstopki.
W przypadku zimowej wyprawki dla noworodka ważne, aby ubranka były w rozmiarach 56 oraz 62. Mniejsze przeznaczone są dla wcześniaków. Niemowlaki szybko rosną, wiec nie warto kupować zbyt wielu maleńkich ciuszków. Nie przesadzaj również z ilościami. Możesz kupić po kilka sztuk, ale tylko tych rzeczy, które najczęściej się brudzą i są sukcesywnie zmienianie. Staraj się nie przegrzewać niemowlaka – wystarczy, że założysz mu o jedną warstwę ubrania więcej niż sobie.
Wyprawka zimowa dla noworodka - na co zwrócić uwagę
Skoro znasz już wszystkie najważniejsze elementy zimowej wyprawki dla noworodka, powinnaś jeszcze wiedzieć, na co dokładnie zwracać uwagę. Wiemy, że dostępne wzory oraz kolory potrafią zawrócić w głowie. Zanim jednak w twoim koszyku pojawi się kolejne body ze słodkim kotkiem albo pluszowym misiem, skup się na kilku aspektach. To ty musisz podjąć wszystkie kluczowe decyzje – maluszek niestety Ci nie podpowie.
- Zimowe ubranka dla noworodka powinny być wykonane z ciepłych materiałów dobrego gatunku. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na bawełnę w warunkach domowych oraz welur i polar, gdy wybierzecie się na szybki spacer.
- Liczy się również komfort. Pamiętaj więc, aby zakładanie oraz zdejmowanie ubranek było dla Ciebie jak najprostsze. Im szybciej przebierzesz malca, tym mniej będzie się on niecierpliwić. Z pewnością dobrym wyborem będą suwaki, zapięcia oraz wygodne napy.
- Unikaj dużych guzików oraz ozdób, ponieważ mogą powodować dyskomfort. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i podatna na wszelkie podrażnienia.
- Modele ciasne pod szyją lepiej zostaw na sklepowej półce – maluchowi taki wariant nie przypadnie do gustu. Ubranko będzie również dużo trudniej zdjąć.
- Wybierają czapkę dla noworodka, weź taką, która zasłania uszy oraz ma troczki – dzięki temu nie będzie się przesuwać i uchroni główkę przed wychłodzeniem.
Chcesz sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno lub zbyt gorąco? Dotnij ręką karku niemowlaka – dzięki temu ocenisz, czy wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że stópki oraz rączki mogą być zimne ze względu na niewykształcony w pełni układ krążenia.
To może Cię zainteresować: Jak często i kiedy przebierać oraz przewijać noworodka?
Zimowa wyprawka dla noworodka – inne akcesoria na mroźne dni
Zimowe ubranka dla noworodka to nie jedyny must have na chłodniejszy okres roku. Potrzebne są również inne akcesoria, bez których nie przetrwacie siarczystych mrozów. Przede wszystkim wybierz wózek z gondolą o pokaźnych rozmiarach - uchronisz dziecko przed zimnym wiatrem, opadami deszczu oraz śniegu. To również świetne rozwiązanie jesienią. Przydatny okaże się ciepły śpiworek, dzięki któremu maleństwo nie odczuje chłodu. Najlepiej, aby był uszyty z tkaniny polarowej albo pluszu. Niezbędny będzie także kocyk, którym bez problemu otulisz maleństwo w domu albo podczas podróży samochodem. Warto zainwestować w rożek albo otulacz – wtedy nawet szybka drzemka w trakcie zimowego spaceru będzie przyjemna. Wśród elementów wyprawki zimowej dla noworodka nie powinno także zabraknąć kosmetyków chroniących delikatną skórę przed odmrożeniem. Zanim nadejdzie termin porodu kup najpotrzebniejsze rzeczy, które przydadzą Ci po wyjściu ze szpitala. Mniej istotne elementy zimowej wyprawki dla noworodka możesz wybrać później.
Przeczytaj także: Jak skompletować wyprawkę dla dziecka do szpitala?