Poznaj 6 sposobów, jak nauczyć dziecko dbania o środowisko
Umiejętność segregacji śmieci jest ważna, jednak nauka dbania o środowisko powinna bazować przede wszystkim na świadomości, dlaczego warto to robić. Wszystko zaczyna się od ekologicznego rodzicielstwa, aby potem już świadomy człowiek potrafił i chciał zatroszczyć się o naturę i swoje otoczenie. Poznaj sposoby dbania o środowisko, aby wychować dziecko na przyjaciela przyrody.
Zacznij od nauki wrażliwości i empatii
Dziecko, które potrafi współczuć i przejmuje się losem innych, rozumie również, że słabsi potrzebują jego pomocy i wsparcia. Tak jest w przypadku ptaków, które człowiek dokarmia, aby przetrwały zimę. Wspólnie zbudujcie więc karmnik dla ptaków. Ponadto dziecko powinno rozumieć, że nie wolno krzywdzić kolegów i koleżanek, np. ciągnąc za włosy czy kopiąc po nogach, jak też, że nie można łamać gałęzi drzew i deptać kwiatów. Naucz swoje dziecko szacunku nie tylko do drugiego człowieka, ale też roślin i zwierząt. To jeden z bardziej oczywistych sposobów dbania o środowisko.
Ekologiczne rodzicielstwo – bądź przykładem
Kiedy Twoje dziecko jest jeszcze małe, do jego pielęgnacji stosujesz naturalne kosmetyki, wspomagasz jego naturalną odporność, wybierasz pieluszki z naturalnymi i biodegradowalnymi materiałami. Potem kiedy dziecko już więcej rozumie, kontynuuj swoje dobre, świadome wybory.
- Na zakupy zabieraj ze sobą torbę wielorazowego użytku.
- Jeśli to tylko możliwe zamień samochód na rower.
- Segreguj śmieci.
- Wybieraj produkty w biodegradowalnych opakowaniach lub na wagę bez opakowań, rezygnując z plastiku.
- Zakręcaj kran podczas mycia zębów, bierz szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wypełnionej po brzegi wodą wannie.
Wychowanie ekologiczne w przedszkolu
Nie masz wpływu na to, jak wygląda dzień Twojego dziecka w przedszkolu. Masz jednak wpływ na wybór placówki. To Ty decydujesz, do jakiego przedszkola Twoje dziecko będzie uczęszczało. Wychowanie ekologiczne w przedszkolu jest tak samo ważne, jak ekologiczne rodzicielstwo i stosowane przez Ciebie sposoby dbania o środowisko. Maluch spędza w przedszkolu nawet 8-10 godzin dziennie, podczas których uczy się nowych rzeczy, naśladuje opiekunów i rówieśników. Co obejmuje wychowanie ekologiczne w przedszkolu?
- Wycieczki i spacery m.in. do lasu i parku.
- Konkursy promujące ekologiczne nawyki.
- Rozmowy i czytanie książek o naturze i ochronie środowiska.
- Eksperymenty i prace plastyczne o tematyce przyrodniczo-ekologicznej.
- Uczestnictwo w obchodach "Dnia Ziemi" czy też akcji "Sprzątania Świata".
Przyjaciele przyrody
To, jak spędzasz czas wolny ze swoim dzieckiem, również ma znaczenie dla jego podejścia do przyrody i postrzegania swojej roli w jej ochronie. Wśród bardzo przyjemnych sposobów dbania o środowisko jest spędzanie czasu blisko natury. Spacerujcie po lesie, zachowując ciszę, aby nie płoszyć zwierząt. Popołudnia spędzajcie w parku, chodząc tylko wytyczonymi ścieżkami, nie niszcząc roślin. Pokaż swojemu dziecku najmniej skażone naturalne środowisko – wieś. Niech dowie się dzięki temu, jak powstaje mleko czy skąd są jaja.
Kontroluj, ale nie strasz
W ekologicznym wychowaniu wykaż się konsekwencją. Jeśli rezygnujesz z plastiku, nie pakuj warzyw i owoców w jednorazowe reklamówki. Robiąc karmnik dla ptaków na zimę, sprawdzaj wspólnie z dzieckiem, czy zawsze są w nim ziarna. Zanim maluch zaśnie, skontroluj, czy zgasił światło. Nigdy go jednak nie strasz, znacznie lepiej jest opowiadać mu o pięknym świecie, który może być dzięki naszym wspólnym działaniom. Niech postrzega świat jako miejsce mu przyjazne, o które trzeba dbać.
Ekonauka przez zabawę
Aby zachęcić dziecko do dbania o środowisko, postaw na edukacyjną zabawę. Jest wiele sposobów dbania o środowisko, w tym też przedmioty hand made, jak np. mydło, które zrobicie z kostki glicerynowej, miętowego olejku eterycznego i soku z pomarańczy. Ponadto bardzo przyjemną i edukacyjną zabawą jest przyrodnicze memory i puzzle.
Nie tylko pokazuj dziecku świat i sposoby dbania o środowisko, ale nieustannie wyjaśniaj mu, dlaczego takie postępowanie jest ważne, jaki jest jego cel i co dzięki nim zyskują ludzie. Dzięki temu dziecko poczuje się potrzebne, a to z kolei wzbudza w nim potrzebę wzięcia odpowiedzialności za środowisko, w którym wszyscy żyjemy.