Ekorodzicielstwo - powrót do korzeni w połączeniu z dbaniem o środowisko

list Ekorodzicielstwo
Blog Bambiboo - Ekorodzicielstwo - powrót do korzeni w połączeniu z dbaniem o środowisko

Moda na bycie eko staje się coraz popularniejsza. Ekologia obecna jest we wszystkich dziedzinach życia człowieka. Coraz więcej rodziców stara się żyć w zgodzie z naturą, a nowy nurt zyskał miano ekorodzicielstwa. Z naszego artykułu dowiesz się, co oznacza bycie rodzicem, który troszczy się o Matkę Ziemię i stara powrócić do korzeni.

Czym jest ekologiczne rodzicielstwo?

Ekologiczne rodzicielstwo polega na wracaniu do korzeni i jedności z naturą. Bardzo często inspiracją są plemiona, żyjące w nieskażonym otoczeniu, które nie zatraciły pierwotnej więzi z naturą. Ekologiczne wychowanie wiąże się z budowaniem relacji z dzieckiem, która jest oparta na bliskości i wzajemnym szacunku, tzw. rodzicielstwie bliskości. Duży nacisk kładziony jest na naturalną więź pomiędzy rodzicem, dzieckiem, a otaczającą ich naturą. 

Rodzicielstwo bliskości uwzględnia podmiotowe traktowanie dziecka, spełnianie jego potrzeb i kierowanie się intuicją i miłością. Takie postawy mają na celu wychowanie szczęśliwego, spełnionego dziecka, kierującego się wrażliwością w dbaniu o otoczenie naturalne. Ekologiczne wychowanie to  noszenie dzieci w chustach, karmienie piersią na żądanie, wspólne spanie z dzieckiem oraz spędzanie czasu w naturze.

Kolejnym filarem jest unikanie wszelkiego rodzaju chemii podczas opieki i pielęgnacji dziecka, a także zmiana modelu funkcjonowania rodziny. Ekorodzice budzą w swoich dzieciach świadomość ekologiczną, poprzez propagowanie idei oszczędności, recyklingu i ograniczenia konsumpcji.

Jak zostać eko-rodzicem?

Rodzicielstwo ekologiczne wymaga świadomości i zmiany nawyków. Jesteśmy nauczeni życia w ciągłym pędzie, wiele osób niezwykle ceni wygodę. Jeśli chcemy żyć w zgodzie z naturą, musimy wdrożyć zmiany, które będą wymagały od nas czasu i cierpliwości, a także nakładu pracy.

Zamiast podgrzewania gotowych posiłków dla dzieci, można tworzyć je samodzielnie w zaciszu własnej kuchni. Korzystając z warzyw od lokalnego rolnika inwestujemy w dobór najwyższej jakości składników, aby zapewnić dziecku dobrą kondycję zdrowotną. Jeśli mieszkamy na wsi lub mamy kawałek ogródka, możemy sami uprawiać warzywa. To doskonały pomysł na zaangażowanie dzieci do drobnych prac w ogrodzie, a przy okazji na rodzinne spędzanie czasu przy pożytecznych aktywnościach. 

Rodzice proekologiczni edukują swoje dziecko na temat mądrego gospodarowania zasobami. Segregują śmieci, wybierają produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu. Cenią produkty ekologiczne, które są pozbawione szkodliwych substancji i wytwarzane według zasad sprawiedliwego handlu.

Rodzicielstwo ekologiczne to również świadomy wybór produktów bezpiecznych dla dziecka np. ekologicznych kosmetyków czy pieluszek wielorazowych. Przyjmując, że dziecko nosi pieluszki do 3. roku życia – daje to łączną sumę około 6 – 10 tys. zużytych pieluch w czasie trwania tego okresu. Najgorszy jest czas rozkładu odpadów, który wynosi nawet kilkaset lat. Inaczej sytuacja ma się w przypadku pieluszek z segmentu eko, np. jednorazowych Bambiboo z włóknem bambusowym. Te produkty są nie tylko bezpieczne i delikatne dla skóry dziecka, ale również są bardziej przyjazne dla Ziemi, ulegają degradacji szybciej, jak i mogą być komercyjnie kompostowane.

Dziecko wychowywane w duchu rodzicielstwa ekologicznego jest nauczone poszanowania zdania innych osób, jak i ma ugruntowane poczucie własnej wartości. Rodzice zamiast zakazów i nakazów, działają na zasadzie dawania pozytywnego przykładu i wyjaśniania dziecku praw otaczającego go świata i natury. Świadomy rodzic nie bazuje na emocjach lęku i strachu oraz zakazów, ale pokazuje dobry przykład oraz pozytywne konsekwencje, które idą za takim wyborem. Takie dzieci mogą łatwiej odnaleźć się w nowym środowisku, np. w przedszkolu.

Coraz popularniejsze staje się wychowanie ekologiczne w przedszkolu. Zarówno przedszkola państwowe, jak i prywatne wdrażają edukację ekologiczną w formie zabawy. W wielu przedszkolach prowadzone są specjalne ogródki, zajęcia edukacyjne na zewnątrz. Powstało wiele placówek opierających się o idee Marii Montessori czy Summerhill, które również wdrażają wartości proekologiczne i szczepią w dzieciach miłość do natury. 

Ekorodzicielstwo ma na celu przywrócenie rodzinom jedności z naturą oraz odwołuje się do prawdziwych korzeni. Pokazuje, jak można zadbać o Ziemię, która dba o nasz dobrobyt jako ludzi, ponieważ jesteśmy jej dziećmi. Dlatego tak jak śpiewał w swojej piosence Michael Jackson „Heal the world”, tak jak mówił Gandhi „Stań się zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie”.

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen