Kangurowanie dziecka – co to jest i dlaczego warto?

list Poród
Blog Bambiboo - Kangurowanie dziecka – co to jest i dlaczego warto?

Najbezpieczniejsze środowisko dla noworodka to nie inkubator, a ciało matki. Poród to trudne przeżycie dla malucha, który nagle traci swoje bezpieczne miejsce, w brzuchu mamy. Żeby uspokoić dziecko i zmniejszyć jego stres, najczęściej umieszcza się je zaraz po porodzie na brzuchu mamy. Tam może poczuć ciepło rodzicielki i bicie jej serca, co pozwoli mu się szybciej zaaklimatyzować w nowym świecie i uspokoić. Taki kontakt „skóra do skóry” to kangurowanie. Na czym dokładnie polega? Jakie korzyści z kangurowania wynikają dla matki, a jakie dla dziecka?

Kangurowanie noworodka, czyli „skóra do skóry”

Kangurowanie dziecka to nic innego, jak bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki, często określany mianem „skóra do skóry”. Nazwa tej czynności została zaczerpnięta ze świata zwierząt, a dokładniej od kangurów, które noszą w torbach swoje małe. Kangurowanie warto rozpocząć, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, zaraz po porodzie. Pierwsze kilka godzin po narodzinach jest kluczowe dla dalszego rozwoju malucha. Poród to ogromny stres dla noworodka, nie mówiąc o zmierzeniu się ze światem poza brzuchem mamy. Bliski kontakt z ciałem rodzicielki zaraz po porodzie, pomoże dziecku przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Czy wiesz, że…
pierwsze kangurowanie dziecka powinno się rozpocząć zaraz po jego narodzinach i trwać nieprzerwanie aż do pierwszego karmienia?

A zaczęło się od… braku łóżeczek dla noworodków

O pozytywnym wpływie kangurowania na dziecko przekonano się już w 1978 roku w stolicy Kolumbii – Bogocie. Właśnie tam, na skutek braku odpowiedniej ilości łóżeczek dla noworodków, większość matek musiała trzymać swoje dzieci przy ciele. Dzięki temu, maluchy miały stały dostęp do pokarmu i łatwo można było utrzymać temperaturę ich ciała na właściwym poziomie. Z czasem zauważono, że takie działanie korzystnie wpływa na rozwój dzieci. To właśnie dzięki kangurowaniu śmiertelność noworodków spadła z 70 na 30%. Krótko po tym odkryciu, w wielu szpitalach zaprzestano oddzielania matek od dzieci. Matki mają swoje dzieci zawsze blisko siebie i w każdej chwili mogą je tulić.

Czy wiesz, że…
jeśli istnieją przeciwwskazania do kangurowania po stronie matki, czynność tę może przejąć inna, bliska osoba, np. ojciec dziecka?

Kangurowanie dziecka – masa profitów dla malucha i mamy

Naukowcy, którzy dokładnie przyjrzeli się zjawisku kangurowania, zauważyli wiele pozytywnych aspektów takiego działania i to zarówno w odniesieniu do matki, jak i do noworodka. Dzieci, które zaraz po porodzie są kangurowane, znacznie rzadziej borykają się w przyszłości z problemami społecznymi w odróżnieniu od dzieci, które nie były kangurowane. Również dużo łatwiej odnaleźć im się w nowej rzeczywistości zaraz po porodzie. Dzięki bliskości z matką szybciej przybierają na wadze, łatwiej zasypiają i mają znacznie mnie kłopotów z oddychaniem niż inne dzieci. Kangurowanie noworodka to także sposób na lepsze samopoczucie mamy i uniknięcie baby blues. Wszystko dlatego, że to bardzo przyjemna i uspokajająca czynność. Mamy, które kangurują dzieci mają też znacznie mniej problemów z laktacją.

Jak widać, kangurowanie dziecka przynosi wiele pozytywnych efektów. Trzeba jednak pamiętać, że żeby było skuteczne, musi być stosowane co najmniej przez dwie godziny dziennie, a pomiędzy mamą i dzieckiem, nie może być żadnych, dodatkowych elementów, jak np. tetrowa pieluszka rozłożona na ciele czy ubranko.

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen