Kangurowanie dziecka – co to jest i dlaczego warto?
Najbezpieczniejsze środowisko dla noworodka to nie inkubator, a ciało matki. Poród to trudne przeżycie dla malucha, który nagle traci swoje bezpieczne miejsce, w brzuchu mamy. Żeby uspokoić dziecko i zmniejszyć jego stres, najczęściej umieszcza się je zaraz po porodzie na brzuchu mamy. Tam może poczuć ciepło rodzicielki i bicie jej serca, co pozwoli mu się szybciej zaaklimatyzować w nowym świecie i uspokoić. Taki kontakt „skóra do skóry” to kangurowanie. Na czym dokładnie polega? Jakie korzyści z kangurowania wynikają dla matki, a jakie dla dziecka?
Kangurowanie noworodka, czyli „skóra do skóry”
Kangurowanie dziecka to nic innego, jak bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki, często określany mianem „skóra do skóry”. Nazwa tej czynności została zaczerpnięta ze świata zwierząt, a dokładniej od kangurów, które noszą w torbach swoje małe. Kangurowanie warto rozpocząć, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, zaraz po porodzie. Pierwsze kilka godzin po narodzinach jest kluczowe dla dalszego rozwoju malucha. Poród to ogromny stres dla noworodka, nie mówiąc o zmierzeniu się ze światem poza brzuchem mamy. Bliski kontakt z ciałem rodzicielki zaraz po porodzie, pomoże dziecku przyzwyczaić się do nowej sytuacji.
Czy wiesz, że…
pierwsze kangurowanie dziecka powinno się rozpocząć zaraz po jego narodzinach i trwać nieprzerwanie aż do pierwszego karmienia?
A zaczęło się od… braku łóżeczek dla noworodków
O pozytywnym wpływie kangurowania na dziecko przekonano się już w 1978 roku w stolicy Kolumbii – Bogocie. Właśnie tam, na skutek braku odpowiedniej ilości łóżeczek dla noworodków, większość matek musiała trzymać swoje dzieci przy ciele. Dzięki temu, maluchy miały stały dostęp do pokarmu i łatwo można było utrzymać temperaturę ich ciała na właściwym poziomie. Z czasem zauważono, że takie działanie korzystnie wpływa na rozwój dzieci. To właśnie dzięki kangurowaniu śmiertelność noworodków spadła z 70 na 30%. Krótko po tym odkryciu, w wielu szpitalach zaprzestano oddzielania matek od dzieci. Matki mają swoje dzieci zawsze blisko siebie i w każdej chwili mogą je tulić.
Czy wiesz, że…
jeśli istnieją przeciwwskazania do kangurowania po stronie matki, czynność tę może przejąć inna, bliska osoba, np. ojciec dziecka?
Kangurowanie dziecka – masa profitów dla malucha i mamy
Naukowcy, którzy dokładnie przyjrzeli się zjawisku kangurowania, zauważyli wiele pozytywnych aspektów takiego działania i to zarówno w odniesieniu do matki, jak i do noworodka. Dzieci, które zaraz po porodzie są kangurowane, znacznie rzadziej borykają się w przyszłości z problemami społecznymi w odróżnieniu od dzieci, które nie były kangurowane. Również dużo łatwiej odnaleźć im się w nowej rzeczywistości zaraz po porodzie. Dzięki bliskości z matką szybciej przybierają na wadze, łatwiej zasypiają i mają znacznie mnie kłopotów z oddychaniem niż inne dzieci. Kangurowanie noworodka to także sposób na lepsze samopoczucie mamy i uniknięcie baby blues. Wszystko dlatego, że to bardzo przyjemna i uspokajająca czynność. Mamy, które kangurują dzieci mają też znacznie mniej problemów z laktacją.
Jak widać, kangurowanie dziecka przynosi wiele pozytywnych efektów. Trzeba jednak pamiętać, że żeby było skuteczne, musi być stosowane co najmniej przez dwie godziny dziennie, a pomiędzy mamą i dzieckiem, nie może być żadnych, dodatkowych elementów, jak np. tetrowa pieluszka rozłożona na ciele czy ubranko.