Dieta wegańska w ciąży

list Ciąża
Blog Bambiboo - Dieta wegańska w ciąży

Dieta wegańska staje się coraz bardziej popularna w wyniku wzrostu świadomości ekologicznej. Wybierana jest najczęściej ze względów etycznych oraz zdrowotnych. Polega na spożywaniu produktów pochodzenia roślinnego (warzywa, owoce, zboża, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona). Szczególnie w okresie ciąży oraz laktacji musi być prawidłowo zbilansowana, ponieważ rośnie wtedy zapotrzebowanie na konkretne witaminy i składniki mineralne.

Wegańska ciąża – czy to bezpieczne?

Zarówno dieta wegeteriańska, jak i wegańska może z powodzeniem być stosowana przez kobiety w ciąży. W przypadku problemów ze zdrowiem, należy jednak wcześniej poradzić się lekarza prowadzącego oraz omówić z nim przeciwskazania do stosowania tego typu diety. Konieczna może okazać się również konsultacja z dietetykiem. 

Wiele osób uznaje weganizm w ciąży za niebezpieczną modę. Jednakże Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne przyjęło stanowisko, że odpowiednio zaplanowana dieta wegańska jest zdrowa, spełnia zapotrzebowanie żywieniowe oraz może zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu niektórych chorób u osób na wszystkich etapach życia, łącznie z okresem ciąży i laktacji. 

Diety wegańskie, które zawierają dopełniające się białka roślinne, są w stanie zapewnić organizmowi taką samą jakość białka, jak w przypadku spożywania białka podchodzenia zwierzęcego. Według zaleceń Rady Żywności i Żywienia USA, komplementarne białka niekoniecznie muszą być spożywane w trakcie jednego posiłku. Różne rodzaje aminokwasów dostarczone z pożywieniem w ciągu całego dnia, zapewniają prawidłowy bilans azotowy.

Niemniej jednak, u kobiet stosujących dietę wegańską, istnieje ryzyko spożywania posiłków o niższej wartości energetycznej, zawierających niewystarczające ilości żelaza, białka, wapnia, cynku, kwasów Omega 3. W ciąży rośnie zapotrzebowanie na te składniki, jak i konieczność suplementacji witaminą D oraz B12, które znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Badania wykazały, że u ciężarnych będących pod opieką lekarza i dietetyka, nie zauważa się niedoborów pokarmowych, zaburzeń rozwoju i niskiej wagi urodzeniowej dziecka, ponieważ fachowa wiedza oraz dostosowanie diety do zapotrzebowania, pozwala zapewnić zdrowie zarówno ciężarnej, jak i rozwijającemu się maleństwu.

O co należy zadbać podczas ciąży, jeśli stosujesz dietę wegańską?

Podstawowym aspektem jest dostarczenie ciału wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Należy zadbać o 4 razy wyższą suplementację witaminą B12 i D, a także o ekspozycję skóry na promienie słoneczne przez przynajmniej 15 minut dziennie, co pobudza syntezę witaminy D w organizmie.

Wegańska ciąża to czas, gdy warto zadbać o 8 porcji pokarmów bogatych w wapń (1200 – 1500 mg) oraz o pożywienie bogate w żelazo. Warto stosować 1 łyżkę siemienia lnianego lub innych produktów bogatych w kwasy tłuszczowe Omega3.

Trzeba również pamiętać, że zalecane dawki żelaza dla wegan są 1,8 razy większe niż dla osób czerpiących ten pierwiastek z mięsa. Produkty bogate w żelazo to np. zielone warzywa liściaste, soja i jej produkty, natka pietruszki, fasola, ciecierzyca, kalafior, suszone owoce czy nasiona dyni i słonecznika.

Niezwykle istotna jest również dbałość o odpowiednią ilość wapnia i dostarczanie co najmniej 6 porcji produktów bogatych w ten składnik odżywczy. Może być to np. masło migdałowe, gotowane warzywa, suszone figi, świeżo wyciskany sok z pomarańczy czy suszone migdały. Bogate w wapń warzywa to m.in. brokuł, jarmuż, kapusta, sałata rzymska czy też kapusta pekińska. Idealnie sprawdzą się również gotowane warzywa strączkowe: soja, czarna fasola, biała fasola czy też fasola Jaś.

Niesamowitym atutem jest fakt, że dieta weganek jest zdecydowanie bogatsza w foliany niż dieta kobiet spożywających mięso. Produkty bogate w kwas foliowy to zielone warzywa liściaste, brukselka, brokuły, bób, szpinak, kalafior, buraki, groch czy pomarańcze. Należy jednak suplementować ten składnik w rekomendowanych dawkach zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie. 

Pamiętajmy, że dieta wegetariańska i wegańska musi być zbilansowana, opierać się na zasadach prawidłowego żywienia. Weganizm nie może polegać jedynie na odstawieniu produktów mięsnych oraz pochodzenia zwierzęcego, ale musi dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen