Wakacyjna apteczka na wyjazd z dzieckiem
Wakacje czas start! Przed Tobą wielkie planowanie i pakowanie, a z dzieckiem to już duże wyzwanie. Trzeba zabrać dodatkowy bagaż tak na wszelki wypadek, bo nawet w Turcji może spaść deszcz i temperatura poniżej 20 st. Celsjusza (mało prawdopodobne, ale przezorny zawsze ubezpieczony). Pozostaje jeszcze kwestia wakacyjnej apteczki. To wielu rodzicom przysparza niemałych kłopotów. Jak skomponować apteczkę na wyjazd, co do niej zapakować, jakie leki mogą się przydać?
Jak skomponować apteczkę na wyjazd?
Przede wszystkim wakacyjna apteczka to nie Wasza apteczka domowa, nie musisz pakować całej szafki leków. Jednocześnie jednak musisz być przygotowana na każdą ewentualność, zarówno na zwykłe skaleczenie, jak też poparzenie, biegunkę, gorączkę czy kaszel. Dużo jednak zależy od kierunku Waszego wyjazdu. Jeśli nie wyjeżdżasz poza granice Polski, to sprawa jest zdecydowanie łatwiejsza. Nie musisz do wakacyjnej apteczki pakować wszystkiego, co wydaje Ci się, że może się przydać. Sprawdź wcześniej, gdzie znajduje się najbliższa apteka i czy bez problemu się do niej dostaniesz. Do wakacyjnej apteczki zapakuj tylko te leki, które przyjmujecie regularnie oraz takie, których będziesz potrzebowała natychmiast po wystąpieniu niepokojących objawów, jak gorączka czy oparzenie. Przyda Ci się także zestaw opatrunków na wypadek skaleczenia i większej rany.
Aby zapanować nad porządkiem w wakacyjnej apteczce, dobrze jest wcześnie podzielić leki i zapakować je osobno do woreczków strunowych, dodatkowo możesz je podpisać:
- Leki zażywane regularnie
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
- Leki przeciwalergiczne
- Leki na biegunkę i wymioty
- Leki na przeziębienie
- Leki na chorobę lokomocyjną
- Preparaty na oparzenia słoneczne
- Opatrunki
Leki, które stosujesz regularnie w wakacyjnej apteczce
To absolutna podstawa, jeśli chodzi o wakacyjną apteczkę. Przede wszystkim nie możesz zapomnieć leków, które każde z Was zażywa na co dzień, jeśli takie są. Niektóre muszą być przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Sprawdź więc, czy w miejscu Waszego pobytu jest lodówka. Jeśli nie ma, musisz zaopatrzyć się w lodówkę przenośną lub małą, mobilną lodówkę na leki. Dokładnie policz, ile takich dawek potrzebujesz na cały wyjazd i weź 2-3 dodatkowo. Zawsze lepiej mieć więcej, na wypadek gdyby wyjazd się przedłużył lub też któreś z leków uległo uszkodzeniu i nie nadawało się do zażycia.
Wakacyjna apteczka na każdą ewentualność
Pozostałe leki w wakacyjnej apteczce też są ważne, jednak one zawsze są na wszelki wypadek. Wyjątek stanowią preparaty na chorobę lokomocyjną. One są Ci niezbędne, jeśli któreś z dzieci zmaga się z tym problemem. Jeśli chodzi o leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, to dla dzieci najlepszy jest paracetamol lub ibuprofen. Dla dorosłych z kolei weź takie leki, które są w Waszym przypadku najbardziej skuteczne. Szczególnie niebezpieczna jest biegunka u dziecka. Może doprowadzić do odwodnienia. Aby tego uniknąć, zapakuj do wakacyjnej apteczki elektrolity. Koniecznie zabierz ze sobą preparat na poparzenia słoneczne i oparzenia w ogóle. Dla dzieci na wszelki wypadek zapakuj środki na przeziębienie – katar, kaszel czy ból gardła. Może przydać się też katarek do odciągania wydzieliny z nosa, szczególnie przy maluszkach. Nie zapomnij ponadto o opatrunkach, a więc: plastrach, jałowych gazach, bandażu elastycznym, soli fizjologicznej i środku dezynfekcyjnym.
Książeczka zdrowia dziecka i karta EKUZ
To, co powinno być nieodłącznym elementem każdej wakacyjnej apteczki, to książeczka zdrowia dziecka. Są w niej wszystkie kluczowe informacje, których lekarz potrzebuje na wypadek, gdyby maluch potrzebował leczenia, szczególnie jeśli chodzi o kartę szczepień. Jeśli wyjeżdżacie za granicę, to zadbaj o ubezpieczenie dla całej rodziny. Szczególnie popularna jest karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Upoważnia Cię ona do bezpłatnego podstawowego leczenia w każdym państwie UE i EFTA.
Na wakacjach nie wszystko można przewidzieć i zaplanować, szczególnie wypadków i chorób. One się niestety zdarzają i trzeba być na nie przygotowanym. Na wakacyjną apteczkę musi się więc znaleźć miejsce w Twojej torbie podróżnej. Dokładnie przemyśl, które leki muszą z Tobą jechać lub lecieć, a które ewentualnie możesz kupić w razie potrzeby na miejscu. Pamiętaj, że podróżowanie z dzieckiem rządzi się swoimi prawami.