Jak przechowywać odciągnięte mleko matki? Wszystko, co powinnaś wiedzieć!

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Jak przechowywać odciągnięte mleko matki? Wszystko, co powinnaś wiedzieć!

Mama nie zawsze ma możliwość, aby zapewnić dziecku mleko w porze karmienia – szczególnie jeśli wraca do pracy lub musi zrobić drzemkę po nieprzespanej nocy. W takich sytuacjach dobrze sprawdza się przechowywanie mleka matki i podanie dziecku butelki, gdy tego potrzebuje. Jak i ile czasu można przechowywać odciągnięty pokarm w lodówce? Odpowiedzi na te pytania oraz cenne wskazówki znajdziesz w naszym artykule. 

Przechowywanie mleka matki

W życiu każdej mamy przychodzi taki moment, gdy musi ona powrócić do różnych aktywności i nie ma okazji, aby być przy dziecku o każdej porze karmienia. Wówczas można podać niemowlakowi butelkę z odciągniętym mlekiem, które odpowiednio przechowywane, zachowuje swoje właściwości. To znacznie lepszy sposób na zapewnienie dziecku pełnowartościowego pokarmu, aniżeli korzystanie z gotowych mieszanek mleka modyfikowanego. Oczywiście, świeżo odciągnięte mleko ma więcej korzystnych składników, niż to stojące w lodówce czy zamrażarce. Im krótszy czas przechowywania, tym w mleku pozostanie więcej przeciwutleniaczy, witamin i tłuszczu, zachowa także wysokie właściwości antybakteryjne. Często nie ma jednak możliwości, aby karmić dziecko bezpośrednio po odciągnięciu pokarmu. Mleko można przechowywać w temperaturze pokojowej, lodówce i zamrażalniku. We wszystkich przypadkach niezwykle istotne jest zachowanie higieny oraz odpowiedni czas przechowywania. Zatem, na co należy zwrócić uwagę przechowując mleko matki?

Jak przechowywać odciągnięty pokarm? 

Odciągnięte mleko należy umieścić w szczelnych, higienicznych butelkach, opakowaniach lub woreczkach. Dobrze, jeśli pojemnik można łatwo oznaczyć, zapisując datę i godzinę odciągnięcia pokarmu. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie niewielkich porcji, przelanych przykładowo do butelki – umożliwi to wykorzystanie pokarmu jednorazowo, odpowiednio do potrzeb dziecka. Rozmrażanie większych ilości mleka nie jest wskazane, ponieważ dziecko nie przyswoi całości, a powtórne zamrażanie czy chłodzenie nie jest rekomendowane. W takiej sytuacji pokarm traci swoje wartości odżywcze, a zachodzące reakcje chemiczne mogą być niebezpieczne po upływie dłuższego czasu. Podczas karmienia, bakterie z jamy ustnej dziecka osadzają się na smoczku butelki czy kubeczka – z tego względu lepiej wyrzucić niedopite mleko w ciągu najbliższej godziny lub dwóch, aniżeli pozostawiać je ponownie w lodówce. Pamiętaj również, że odstane w lodówce mleko ulega rozwarstwieniu i na jego powierzchni osadza się tłuszcz. Należy delikatnie potrząsnąć butelką, aby wartościowe składniki odżywcze wymieszały się. 

Przechowywanie mleka matki w 4 krokach:

  • Odciągnięte mleko umieść w lodówce lub zamrażarce możliwie jak najszybciej.
  • Przechowuj je w czystych, wyparzonych pojemnikach. Świetnym rozwiązaniem są butelki o pojemności 60 ml lub większej, które pozwolą na jednorazowe zużycie mleka. 
  • Zabezpieczony pokarm, umieść na dolnych półkach lodówki, blisko ścianek lub w głębi zamrażarki – w tych miejscach jest najchłodniej, co nie naraża pokarmu na wahania temperatury. Pamiętaj, że niektóre szklane pojemniki mogą pęknąć w zamrażarce pod wpływem niskiej temperatury – w tym wypadku lepiej postawić na pojemniki z innych tworzyw lub woreczki. Na czas przechowywania mleka w zamrażalce, napełnij butelkę do około trzech czwartych, ponieważ płyn zwiększy swoją objętość poprzez mrożenie. 
  • Do przechowywanego w lodówce mleka możesz dolać świeżo odciągnięty pokarm – musi jednak zostać uprzednio schłodzony w osobnym naczyniu, nie należy dolewać pokarmu w temperaturze pokojowej.

(cd. artykułu poniżej)

Jak długo można przechowywać mleko matki?

Należy kontrolować czas przechowywania mleka – może Ci w tym pomóc robienie oznaczeń z datami odciągnięcia pokarmu. Jeśli chcesz podawać dziecku mleko w bezpieczny sposób, zachowując kluczowe wartości odżywcze, kieruj się poniższymi wskazówki dotyczącymi czasu przechowywania. 

  • Temperatura pokojowa – w tych warunkach (16-25°C) mleko może stać około 4 godzin. Maksymalnie, stosując wszelkie zasady higieny, pokarm można przechowywać do 6 godzin.
  • Lodówka – optymalny czas przechowywania pokarmu w ok. 4°C to trzy dni, maksymalnie mleko może stać w lodówce przez pięć dni.
  • Zamrażarka – w temperaturze -19°C i mniejszej, mleko możesz z powodzeniem przechowywać nawet około 6 miesięcy.  

Jeśli chcesz przewozić mleko, warto zaopatrzyć się w torbę z wkładami chłodzącymi.

Mleko matki – jak je podgrzewać? 

Oprócz higienicznego przechowywania, kluczowe jest także odpowiednie podanie mleka dziecku. Pokarm matki nie nadaje się do podgrzewania w mikrofalówce – traci wówczas istotne składniki odżywcze, a jego temperatura może być zbyt wysoka. Dużo lepszym rozwiązaniem jest kąpiel wodna i ogrzanie butelki w ciepłej wodzie, tak, by jej temperatura wzrosła do 36°C, czyli temperatury ciała. W tym celu wystarczy umieścić butelkę w naczyniu z ciepłą wodą. Pokarm wyciągnięty z zamrażarki dobrze natomiast rozmrozić w lodówce (trwa to około 12 godzin), następnie można go przechowywać do dwóch godzin w temperaturze pokojowej lub do 24 godzin w lodówce. Inna możliwość to rozmrożenie butelki pod bieżącym strumieniem ciepłej wody. Pamiętaj jednak, aby nie pozostawiać pokarmu do odtajania w temperaturze pokojowej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło