Zdrowe przekąski dla dzieci i niemowląt - na co zwracać uwagę?
Sposób odżywiania w dwóch pierwszych latach życia małego człowieka jest kluczowy dla właściwego rozwoju i kształtowania jego preferencji smakowych. Powyżej 6. miesiąca życia, gdy dziecko umie już siedzieć stabilnie, możemy powoli zacząć wprowadzać pokarmy stałe. Bardzo dobrym sposobem na wprowadzanie pokarmów stałych są zdrowe przekąski.
Czy wiesz, jakie produkty można już podawać niemowlakowi? Szukasz pomysłu na zdrowe przekąski dla rocznego dziecka? Przeczytaj poniższy artykuł!
Zdrowe przekąski dla niemowlaka - źródło wartościowych składników odżywczych!
Monika Cieśla, mgr żywienia człowieka i dietetyki, inż. technologii żywności i żywienia człowieka, tłumaczy:
„Konieczność rozszerzania diety niemowlaka wynika ze zwiększającego się zapotrzebowania na składniki odżywcze, potrzeby dostarczenia dodatkowej energii oraz witamin i składników mineralnych, głównie żelaza.
Pozwala również na przygotowanie niemowlaka do bardziej urozmaiconej diety w przyszłości. Jeżeli zaczynamy rozszerzać dietę dziecka metodą BLW*), mieszaną lub zgodną z aktualnym schematem żywienia, warto poszerzyć swoją wiedzę w zakresie wprowadzania zdrowych, pełnowartościowych przekąsek”.
Zdrowe jedzenie dla dzieci - pomysły na przekąski, które odżywiają.
Dziecko w wieku niemowlęcym i późniejszym potrzebuje około 1-3 przekąsek w ciągu dnia.
Oto 12 propozycji zdrowych przekąsek dla dzieci, bez cukru, których przygotowanie zajmie ci do kilkunastu minut.
- Świeże owoce
Dla dziecka, które dopiero uczy się jeść, najlepsze będą miękkie owoce: pokrojony banan lub brzoskwinia, maliny. Małe owoce jak winogrona, truskawki czy borówki należy przekroić wzdłuż na pół, aby zminimalizować ryzyko zadławienia się. Gdy dziecko nauczy się już gryźć, można podać pokrojone jabłko, melona czy gruszkę.
- Przeciery owocowo-warzywne i koktajle
Zblendowane świeże owoce i warzywa w postaci musu lub smoothie to bogata w witaminy i cenne wartości odżywcze przekąska, którą wykonasz w kilka minut.
- Warzywa z dipem
Niektóre surowe warzywa są dla najmłodszych zbyt twarde, dlatego brokuła, marchewkę, kalarepkę, kalafior gotujemy na parze na półtwardo i dzielimy na słupki lub plasterki. Na surowo możesz podać pomidora, paprykę lub ogórka na przykład z dipem z jogurtu naturalnego z ziołami albo hummusem własnej roboty.
- Warzywne szaszłyki z serem
Dla większego dziecka można przygotować szaszłyki z surowych chrupkich warzyw, warzyw pieczonych w piekarniku i kawałków dobrej jakości żółtego sera.
- Soki owocowo-warzywne wyciskane
Świeżo wyciśnięty sok z warzyw i sezonowych owoców to bomba witaminowa. Wybieraj prawdziwy sok zamiast kupnych produktów pasteryzowanych i sztucznie dosładzanych.
- Suszone owoce i chipsy jabłkowe
Suszone bezsiarkowe i bezpestkowe morele, śliwki, figi lub daktyle wystarczy pokroić w paseczki przed podaniem. Aby zrobić chipsy jabłkowe, należy pokroić jabłka w cienkie plasterki i wysuszyć w piekarniku.
- Domowe biszkopty, bez cukru
Domowe ciasteczka można upiec samemu, a do posłodzenia użyć miodu, syropu klonowego albo daktylowego. Jeśli wybierasz gotowe herbatniki, koniecznie zwróć uwagę na skład, który nie powinien zawierać spulchniaczy, soli, sztucznych barwników i aromatów.
- Frytki z warzyw
Do zrobienia domowych frytek świetnie nadają się bataty, marchew czy kalarepa. Wystarczy pokroić je w słupki, skropić oliwą z oliwek i dodać przyprawy, a następnie upiec w piekarniku w 200°C.
- Domowe chipsy
Do wykonania chipsów najlepsze będą ziemniaki oraz jarmuż. Aby uzyskać cienkie plasterki ziemniaków, użyj obieraczki do warzyw. Jarmuż podziel na mniejsze kawałki. Następnie chipsy skrop delikatnie oliwą, posyp przyprawami i upiecz w piekarniku.
- Jajka przepiórcze
Jajka przepiórcze są lepiej tolerowane przez małe dzieci niż jaja kurze. Są doskonałym źródłem żelaza i białka. Możesz zrobić z nich omlet z dodatkiem papryki i awokado i podać dziecku pokrojony w małe kąski albo ugotować je na twardo, a następnie zrobić farsz z żółtek, papryki, szczypiorku i ryby lub indyka.
- Kulki mocy
Kulki mocy ulepione np. z kaszy jaglanej, płatków owsianych, siemienia lnianego, ekspandowanej gryki, z dodatkiem suszonych owoców, zmielonych orzechów, pestek i syropu klonowego to doskonały pomysł na zdrowe słodkie przekąski dla dzieci.
- Tosty z masłem orzechowym i powidłami śliwkowymi
Z pełnoziarnistego pieczywa przygotuj tosty, posmaruj je gładkim masłem orzechowym oraz domowymi powidłami. Pokrój na mniejsze kąski. Wybierając masło orzechowe, sprawdź skład: nie powinien zawierać niczego poza prażonymi orzechami.
Przekąska dla dzieci – o czym należy pamiętać?
Wprowadzając zdrowe przekąski, koniecznie zwróć uwagę na następujące aspekty:
- Ostrożnie wprowadzaj produkty zawierające alergeny pokarmowe z tzw. „wielkiej ósemki”: mleko krowie, jaja, ryby, skorupiaki, mięczaki, orzechy, orzechy arachidowe, soję, pszenicę.
- W sklepie sprawdzaj skład i bezwzględnie unikaj produktów zawierających: spulchniacze, konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty, aspartam, syrop glukozowo-fruktozowy i kukurydziany, sól, cukier, emulgatory, olej palmowy, inne utwardzane tłuszcze, itp.
- Unikaj wafli ryżowych ze względu na ryzyko zanieczyszczenia arsenem.
- Dawaj dziecku przykład i jedz zdrowe przekąski.
- Nie zmuszaj na siłę do jedzenia warzyw i nie przekupuj, bo efekt będzie odwrotny!
*) Metoda BLW, czyli „Baby Led Weaning”, lub w polskiej wersji „Bobas Lubi Wybór” to metoda karmienia dzieci, która polega na stopniowym odstawianiu dziecka od pokarmów mlecznych, całkowicie zarządzanym przez dziecko. Dziecku pozwala się na samodzielne jedzenie pokarmów w takich konsystencjach, jakie są w rzeczywistości, np. kasza z sosem, makaron z warzywami, pokrojone owoce.